Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ako na rozmerovo malé spálne

Dnešné rozprávanie bude najviac inšpiratívne pre tých z vás, ktorí sa práve chystáte zariadiť svoju spálňu a pre jej vybavenie máte k dispozícii z celého bytu tú najmenšiu miestnosť. A vo väčšine prípadov to tak je, že pre vás, ako rodičia detí, ale aj tých z vás, ktorí žijete "single", sa pre spálňu volí najmenšia miestnosť v dome, byte, skrátka vo vašom a len vašom bývaní. Má to svoje opodstatnenie. Ak ste rodičia, prenecháte väčšiu miestnosť deťom, aby mali v detskej izbe priestor na hranie, alebo je ďalším dôvodom tiež skutočnosť, že skrátka chcete, aby väčšia miestnosť bola využitá, akobývacia izba, kde sa celá rodina schádzate a v spálni vlastne len prespíte. Áno, ideálne je mať k dispozícii vždy pre všetky typy miestností veľký interiér, ale všetci vieme, že to tak nie je. A tak dnes sa budeme venovať tomu, ako zariadiť spálňu, aby ste miestnosť určenú pre jej vybavenie, využili naozaj na maximum.

Správny výber postele je odpoveďou na mnohé problémy

Ak ste majitelia veľkého bývania potom si môžete vyberať z najrôznejších dizajnov. Možno si dovoliť tiež väčší rozmer miesta na spanie, alebo si doprajete ten luxus a zabrouzdáte aj do ponuky rustikálnych postelí, ktoré ako je známe sú krásne, ale svojou mohutnosťou zaberajú väčšinu priestoru. Ak však patríte k tým, ktorým je dnešný článok určený a miestnosť pre vybavenie spálne je naozaj malá, potom začnime správnym výberom postele. Je to naozaj veľmi podstatné, pretože zaobstaraním postele s veľkým úložným priestorom, navyše nadstavcami po stranách a v záhlaví postele získate mnohé. Šuplíky využijete napríklad na oblečenie, ktoré často nenosíte a zbytočne by vám zaberalo miesto v skrini, alebo šuplíky využijete na obliečky, prikrývky a vankúše. Úložné priestory zabudované v posteli, či presnejšie povedané pod posteľou, vám totiž neuberú nič z drahocenného miesta v izbe, vo vašej spálni. Naopak len získate. 

Správny výber postele, vám ponúkne nielen tri šuplíky, ako je tomu napríklad u manželskej postele Most, od francúzskeho výrobcu, ale aj nadstavce, ako sme už spomenuli po stranách a v záhlaví. Nadstavce vám nahradí nočné stolíky, ideálne riešenie, ak je spálňa úzka a dva nočné stolíky sa vám jednoducho vedľa postele nevměstnají. Zhotovovať len jeden nočný stolík zase posteli, ale ani spálňu nepristanú a ešte by ste sa hádali, kto bude nočný stolík mať. Áno, spálňa, ak tvoríte pár, je tiež veľkou otázkou kompromisu. Nadstavce, po stranách s policami a v záhlaví s priestorom, kde po celej šírke postele môžete čokoľvek ukladať, vás odkladacím priestorom prekvapí, pretože je rozhodne väčšia, než ponúka dva nočné stolíky. Ale ty naozaj netreba pri posteli, ktorú vám na ilustračných fotografiách predstavujeme, obstarávať. Voľný priestor vedľa šuplíku v prednej časti postele, možno využiť na knihy, či iné dekorácie, čím dizajn postele len získa.

Čím väčší úložný priestor, tým viac miesta v spálni

V ponuke najrôznejších dizajnov posteľou, je našťastie v dnešnej dobe naozaj z čoho vyberať. Dnes aj rozmerovo malá izba, ktorý práve máme v úmysle zariadiť ako spálňu, môže pôsobiť príjemne a vzdušne. A taká by spálne tiež mala byť. Príjemná, vzdušná, tak, aby sa vám v spálni naozaj krásne a pohodlne spalo. Rozhodne sa vyvarujte toho a bohužiaľ aj také riešenia sme videli, že spálňa je nielen miestností, kde spíme, ale kde sa odkladajú najrôznejšie predmety, ktoré treba nechcete mať v obývacej izbe, či inde. 

 A úprimne. Kde máte u vás doma sušiak na bielizeň, žehliacu dosku, kôš na suchú bielizeň, lyže, stan, nafukovací matrac? Áno, je ťažké zariadiť malý byt, ale pamätajte na to, že kto si ako ustelie, tak i vstane a kvalitný spánok a príjemné prostredie v spálni ovplyvňuje aj to, ako sa cítite a koľko máte energie. Než čokoľvek do vašej spálne "odložíte", zvážte, či predsa len nemožno vyrobiť skrine na mieru v predsieni, alebo či sa predsa len nedá niečo odložiť do pivnice, na pôdu? Ale späť k posteliam. Možností je celý rad ako sme napísali hneď v úvode a predstavujeme ďalší koncept postele, ktorá vám ponúkne nie práve zanedbateľné úložné priestory. Posteľ Ely, pre zmenu od španielskeho dizajnéra.V hlavnej úlohe manželské postele Ely, je opäť sada šuplíku a nadstavce, ktoré sú u tejto postele dokonca na vysunutie. Ďalší z príkladov, kedy nemusíte kupovať nočné stolíky, ďalší z príkladov, kedy využijete priestor pod posteľou, ktorý je u rady designov najrôznejších postelí zbytočne nevyužitý. Páči sa nám, že polica v záhlaví postele je široká a tak vecí, ktoré na polici budete môcť odložiť bude dosť. Španielsky výrobca ponúka tento typ postelí v niekoľkých veľmi trendy odtieňoch, nechýba ani škandinávske spojenie odtieňov, alebo naopak tmavšie vyhotovenie v grafitovom odtieni. Ale v malej miestnosti skôr odporúčame voliť svetlejšie odtiene, ktoré opticky miestnosť naopak zväčší.

Zariaďujeme spálňu v minimalistickom dizajne

Ruka v ruke s malým interiérom ide aj dizajn, ktorému sa hovorí "minimalistický". Ako samotný názov napovedá, minimalistický dizajn pre minimálny rozmer. Tento dizajn je novodobým smerom, ktorý práve vznikal na čím ďalej väčšiemu dopytu po nábytku, ktorý nielen že zaberie málo miesta v interiéri, ale tiež pôsobí príjemne, miestnosť nie je preplnená mohutným nábytkom. Do malej spálne rozhodne minimalistický nábytok patrí, pôsobí sviežo a odľahčene. Ak máte dostatok úložného priestoru k dispozícii vo vašom byte, ale jediným problémom je len malá spálňa, môžete si dovoliť nábytok v minimalistických líniách, kedy nie je až tak nevyhnutné, aby posteľ disponovala úložným priestorom. Nábytok do malej spálne môže mať aj podobu, ktorú vám predstavujeme na ďalších ilustračných fotografiách.

Krásny, úhľadný a predovšetkým minimalistický štýl od francúzskeho dizajnéra. Osobne sa nám páči návrh spálne v čiernom prevedení, kedy nábytok akoby pôsobil ešte viac elegantnejšie. Samozrejme, že voľba odtieňov je nemenej dôležitou súčasťou výberu nábytku, ako vlastný dizajn a tak predovšetkým v prípade malých interiérov si trebárs nechajte poradiť od odborníkov. Odtiene, reliéfy, ale aj výmaľba stien, to všetko utvára daný interiér a dojem, ktorý len vy mu môžete dať. A zhrnutie z dnešného rozprávaní? Pre malú spálňu je dnes možné nájsť už hŕbu riešení a aj v malej spálni sa dá krásne a príjemne vyspať. A nezabudnite, kto si ako ustelie, tak si tiež ľahne, samozrejme v prípade zariaďovaní spálne myslené s nadsádzkou.