Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ako opticky zväčšiť izbu krok za krokom

Existuje niekoľko rôznych typov, ako môžete zväčšiť izbu. Ak to ale myslíte s úpravou svojho bývania vážne, máme tu pre vás niekoľko krokov, vďaka ktorým izbu premeníte v príjemnejšie a značne priestrannejšie miesto.

1. Vyhoďte zbytočnosti

Ak sa nepřestěhováváte do nového domu, ale chcete zvelebiť svoj existujúci, tak vyhodenie prebytočných vecí je základom. Hoci si k veciam, ktorými sa obklopujete vytvoríte po nejakej dobe vzťah, je dôležité zamyslieť sa nad tým, či je skutočne využívate, alebo je to len lapač prachu.

Suveníry, doplnky, ktoré ste dostali darčekom, ale nehodia sa vám do interiéru a ďalšie veci - to všetko musí preč. Ak sa s nimi nechcete rozlúčiť, schovajte ich do krabice a raz za čas ju otvorte a zaspomínajte. Hoci sa jedná o maličkosti, vo výsledku pôsobí pokoj preplnene.

2. Zbavte sa dverí

Ak to daná miestnosť umožňuje, tak sa zbavte dverí. Voľne priechodné miestnosti vzbudí dojem otvoreného priestoru. Ak ale chcete aj tak od seba oddeliť miestnosti, postačí farebne. Opticky budú pôsobiť rozdelene, ale zároveň priestor domu nebude rozkúskovaný na stiesnené miestnôstky.


3. Farba stien a podláh premení veľkosť miestnosti

Svetlé farby zväčšujú, to je vec jasná. Ale rozhodne to neznamená, že váš domov musí byť sterilne biely a návšteva sa tu bude cítiť ako u doktora.

Aktuálne vám hrá do kariet trend pastelových farieb. Nielenže sú štýlové, ale navyše na stenách zaujmú, a napriek tomu nebijú do očí. A to, že sa dajú skvele kombinovať medzi sebou je tiež nesporná výhoda.

Ak nefandíte pastelkám, tak si môžete vyberať z rozličných odtieňov béžovej, či šedej - je len na vás, či sú pre vás príjemnejšie teplé, alebo studené odtiene.

Strop ponechajte biely, farebný strop by zbytočne uzavrel miestnosť. U bočných stien je len na vás, či vymaľujete všetko, protiľahlé, alebo len jednu stranu. Ale čím viac farebných plôch, tým by mali byť svetlejšie.

Síce je výmena podlahy náročnejšia ako premaľovanie múrov, ale výsledok za to stojí. Ak v celom dome zvolíte súvislú podlahovú krytinu, tak získame dojem neohraničeného priestoru a presne o to nám ide - ak chceme opticky zväčšiť viac ako jednu miestnosť.

 

 

Aj tu odporučíme podlahy v čo najsvetlejším odtieni, ale tie nemusia byť práve praktické. Zaujímavého rozšírenie priestoru docielime aj tým, že zvolíme tmavý odtieň podlahy.

4. Nezaberá nábytok viac miesta, než je nutné?

Podlahy i steny máte vyriešené, tak svoju snahu nezkašte zle rozmiestneným nábytkom. Hoci automaticky dávame nábytok k stene, aby sme ušetrili viac miesta, nie je to najlepšie riešenie. Takto akurát zdôrazníme menšie priestory. Odsuňte nábytok od múrov do priestoru a hneď uvidíte rozdiel.

Multifunkčný nábytok je skvelým riešením, ako využiť jedno miest na niekoľko spôsobov. V spálni je posteľ s úložným priestorom nutnosťou. 

V detskej izbe pomôžu poschodové postele - obzvlášť ak máte dve deti. Ale ak máte jedno dieťa, aj tak poschodovú posteľ nezavrhujte. Je široký výber poschodových postelí, ktoré majú miesto spodnej postele skriňu, či písací stôl.

Oblečenie vyrieši vstavané skrine. Ak budete mať klasickú skriňu, tak vyberajte medzi tými, čo majú posuvné dvere, nie tie, ktoré sa otvárajú do priestoru.

Pre obývaciu izbu je typická obývacia stena. Tu sa zamyslite, či je u vás vážne nutnosťou. Ak áno, tak voľte tie menej mohutné a vo svetlých odtieňoch. Ale dosť často ju dokážu nahradiť niekoľko vhodných umiestnených poličiek.

5. Sklo a zrkadlá vedia čarovať s priestorom

Sklo dokáže odľahčiť aj masívnejší kusy nábytku. Využijete ich ako do dverí, vstavaných skríň, obývacích stien i do častí kuchynskej linky.

Zrkadlá dokážu čarovať s priestorom. Na malé praktické zrkadlo zabudnite. Nebojte sa veľkých zrkadiel, ideálne bez mohutných rámov a pripevnite ich naproti oknu. Zdanlivá maličkosť a dokáže izbu znateľne zväčšiť. Zrkadlá vďaka odrazu miestnosť aj presvetlí.

6. Posvieťte si na tmavé kúty

Tým sa dostávame aj k svetlám, tmavý byt nebude nikdy pôsobiť priestranne a vzdušne. Vďaka bodovým svetlám projasníte aj tmavé kúty izby. Naopak výrazný luster uprostred izby upúta pozornosť.

 

7. Doplnky vyberajte s rozumom

U doplnkov sa rozhodne riaďte pravidlom, že menej je niekedy viac. Ak sa bez nich nezaobídete, tak radšej zvoľte pár kúskov, ktoré ale budú výrazné.

Tmavé závesy by pre vás mali byť passé, namiesto toho kúpte jemné priesvitné záclony, ktoré do bytu prepustí dostatok svetla. Ak aj napriek tomu túžite po originalite, tak voľte svetlé odtiene a jemné vzory.

Ak sa budete držať našich rád, tak vám ručíme, že váš domov prekukne a bude pôsobiť oveľa väčší, než koľko tvrdí pôdorys. A predovšetkým sa v ňom budete cítiť oveľa lepšie. A o to predsa ide.

Ak sa zaujímate, ako zefektívniť využitie malého priestoru, budú vás zaujímať aj ďalšie články na túto tému zo sekcie Tipy pre malé priestory.