Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ako sa starať o knihy?

Ako si doma poradiť s uskladnením veľkého množstva kníh? A ako sa o ne starať to si povieme dnes. Pretože aj knihy potrebujú starostlivosť, musí sa skladovať v hygienicky vhodných podmienkach, najmä v suchu; vlhko môže podnietiť nežiaduci vznik plesní. Nábytok Aldo, vám predstavuje široký výber knižníc, regálov atď.

 

Knihy v byte

Knihy sa dnes ocitajú v rôznych miestnostiach bytu - v spálni ich uskladnenie ale nie je ideálnym riešením a z rovnakého dôvodu ani v detskej izbe, ktorá je vlastne tiež spálňou. Knihy sa ale dnes, v dobe veľkých a ešte väčších prepojených miestností, ocitajú teda predovšetkým vo veľkej obytnej kuchyni. Tu prach z nich neohrozuje nás, ale naopak vzdušná vlhkosť ohrozuje knihy. Preto je potrebná výkonná digestor a pravidelné vetranie. Prečo ale nezriadiť veľkú knižnicu v jedálni, ktorá je úplne oddelená od kuchyne?

 

  

 

Rozmery

Knižnica je proti bežnému kancelárskemu regálu plytká, miesto 30 alebo viac cm má len niečo medzi 20 až 25 cm. Ťažké knihy nájdu miesto dole, vyrovná sa zaťaženie, rozloží sa váha a stabilita sa zlepší. Väčšina vysokých knižníc nad 160 cm by mala byť fixovaná vo svojej hornej tretine pevne ku stene - aby sa predišlo nebezpečenstvu preklopeniu. Pri zostavovaní a fixáciu postupujte podľa návodu. Nemali by sme hromadiť rozčítanú aj prečítané knihy v kôpkach na nočnom stolíku, proti tomu sú hlavne zástancami filozofie feng šuej - neporiadkom a chaosom vraj energia nemôže bytom voľne prúdiť, a vytvára tak zmätok a chaos v našich veciach i v nás samotných. Rozčítanú knihu ukladáme nie roztvorenú chrbtom nahor - tým knihu bezpečne skôr či neskôr zničíme, viazanú knihu je škoda takto ničiť a lepená sa zase rozpadne na jednotlivé listy, ale zavretú, pričom záložka nie je detinskosť, ale praktická vec. 


 

Čistenie

Z úvodu teda vyplýva, že v kuchyni bez digestora môžu knihy navlhnúť. V spálni nie je veľká knižnica tiež ideálná, pretože z kníh budeme dýchať zbytočne veľa prachu, aj keď je často oprašuje. Mimochodom oprašovať by sme ich nemali, ale prach z nich opatrne a starostlivo vysávať! Nie teda chodiť okolo knižnice s prachovkou, alebo rôznymi štetka, rozvíříme tým len veľké množstvo prachu (ak máme potrebné dva metre širokú knižnicu, kde je 7 regálov, spočítajte si, akú veľkú plochu zaberajú hornej plochy knižiek!). Knihy najlepšie oprášite úzkym nástavcom na vysávač, ktorým pri každom vysávaní prejdeme po ich horných hranách a chrbtoch. Police utrieme vlhkou handrou a vysušíme alebo použijeme prach odpudzujúcí leštenku.