Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ako si spálňu zariadiš, tak budeš spať

Prvoradou úlohou spálne je, aby sme sa v nej cítili dobre. Má nám spolu s posteľou poskytnúť oddych a regeneráciu. V žiadnom prípade by nemala slúžiť ako sklad, či odkladací priestor pre nadbytočné veci a pôsobiť pri tom preplneným dojmom. Výstavba panelových domov nám však zanechala množstvo bytov s malou obytnou plochou, takže ich obyvatelia spálňu často umiestňujú do najmenšej izby. Dvôvod je jednoduchý: Veď tam trávime málo času!

 

Orientácia na svetové strany

Ak bývate v panelovom byte, potom dobre viete, že rozhodnutie, kam dať spálňu je asi to najľahšie. Väčšinou toto privilégium dostane izba otočená od hluku ulice. Majitelia rodinných domov majú podstatne viac možností a najlepšie sú na tom majitelia novostavieb. Tí už pri dispozičnom návrhu nového domu mohli ovplyvniť nielen orientáciu, ale i veľkosť spálne. V súvislosti so spálňou sa oplatí pripomenúť, že v jej blízkosti by mala byť aj kúpeľňa, toaleta a prípadne i šatník. Platí pravidlo, že ak bývate na naozaj pokojnom mieste, môžete si spálňu obrátiť kamkoľvek. Neverte výmyslom, že nohy by mali byť na juh a hlava na sever a podobne, sú to prinajmenšom neoverené informácie, ak nie vyslovené hlúposti. Najlepšie urobíte, ak pri zariaďovaní spálne budete myslieť na svoje návyky. Tí, čo radi vstávajú skoro ráno, uvítajú spálňu orientovanú na východ a určite ocenia prebúdzanie rannými lúčmi slnka. V spálni obrátenej na západ si zasa v lete pri zaspávaní môžu dlho vychutnávať zapadajúce slnko. Izba však bude dosť prehriata, preto treba takýto výber dobre zvážiť. Veď komu by sa dobre zaspávalo v prehriatom prostredí? Architekti najviac odporúčajú orientáciu na sever. Je nielen príjemne chladivá, ale menšie množstvo dopadajúceho svetla v tomto prípade prispieva k správnej atmosfére spálne.

Spálňa Nova - zostava 160

 

Výber a umiestnenie postele

Predstava spálne sa vždy spája s posteľou. Práve tomuto kusu nábytku by sme mali venovať najväčšiu pozornosť. Nesprávne vybratá alebo nevhodne umiestnená posteľ môže negatívne ovplyvniť kvalitu nášho spánku. A na zregenerovanie unaveného organizmu kvalitný spánok naozaj potrebujeme. Posteľ nemá byť v blízkosti radiátora ani v priestore medzi oknom a dverami, kde môžeme byť počas spánku vystavení prievanu. Výška postele nad podlahou by mala byť minimálne 30 cm, kde nebudeme vdychovať prach, ktorý sa víri v blízkosti podlahy. V prípade poschodových postelí či podkrovných priestorov dbajme, aby vzdialenosť medzi stropom a posteľou bola aspoň 60 cm. Jedna osoba potrebuje na spanie minimálne priestor 8 m2. Odporúčaná šírka postele je 90 – 100 cm a jej dĺžka má byť o 25 – 30 cm väčšia ako výška jej užívateľa. V prípade manželskej postele berieme do úvahy výšku vyššieho partnera.
Aj posteľ má svoje kritériá. Ideálne rozmery pre dospelého jedinca sú definované a výrobcovia ich s menšími odchýlkami rešpektujú. Šírka lôžka je 90 cm, dĺžka 200 cm a výška plochy na ležanie býva 45 cm, pričom zdravotne postihnutí ľudia ju môžu mať upravenú podľa svojich potrieb. Posteľ sa skladá z troch najdôležitejších súčastí: z lôžka, matraca a z vankúša s prikrývkou.

Rustikálna posteľ BSE001-90