Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ako správne zariadiť detskú izbu pre školáka?

Mnoho rodičov už si prešla obdobím príprav na školu, kedy sa malí prváci chystajú na veľký krok vo svojom živote. Áno, začína škola a toto obdobie je spojené s radom zmien pre všetkých, nielen deti, ale aj rodičov a mnohokrát babičiek i starých otcov. Tí musia vyzdvihovať deti zo školy, alebo z družiny, skrátka v životoch všetkých, nastáva iný rytmus. Ako sa ale na novú etapu života vašich detí, alebo len jedného dieťaťa dobre pripraviť? A keďže v našom rozprávaní sa predovšetkým venujeme nábytku, tak dnes to bude niečo o tom, ako správne zariadiť detskú izbu pre prváčika, detskú izbu, keď máte doma dve deti školopovinné, ale tiež si niečo málo povieme o študentskej izbe. 

  

V hlavnej úlohe písací stôl a dostatok úložných priestorov

Asi to prvé, čo každého z rodičov napadne, je obstaranie písacieho stola. Ten samozrejme už naozaj nesmie chýbať a to aj napriek tomu, ako sa veľmi často stáva, že príprava školáčika prebieha napríklad v kuchyni pri jedálenskom stole. Aj tak by písací stôl mal byť už súčasťou vybavenia detskej izby, aby ste dieťa viedli k tomu, že má svoje miesto kde si môže nachystať aktovku do školu, kde si môže kresliť, kde si skrátka môže, keď chce, sadnúť k vlastnému písaciemu stolu. Napríklad nie hneď od prvej triedy, kedy väčšina rodičov sa snaží malým deťom v počiatkoch školy pomôcť ako sa dá, ale postupom času. Tiež môžete namiesto tradičného miesta na prípravu do školy, ktorým je bezpochyby v mnohých domácnosť už spomínaný jedálenský stôl, využiť písací stôl v detskej izbe, stačí si len na domáce úlohy priniesť stoličku. A časom pri písacom stole, až uznáte za vhodné a dieťa bude dostatočne samostatné, nechávať prípravu len na ňom, kde už môže byť samo. Ideálne je potom mať písací stôl s úložným priestorom a odporúčaná výška pracovnej plochy by sa mala pohybovať od 70 cm do 75 cm. Ak máte tú možnosť, tak je ideálne k písaciemu stolu zaobstarať aj nastaviteľnou stoličku, ktorých výber v dnešnej dobe je tiež veľký.

Písacie stoly klasické versus herné počítačové stoly

Večný spor mnohých odborníkov, či herný počítačový stôl využívať tiež k príprave do školy. Tieto trendy herné stoly sú veľmi populárne predovšetkým medzi chlapcami a nás to neprekvapuje, sú naozaj nádherné. Rozmery vyhovujú tiež požiadavkám na prípravu do školy a písania domácich úloh, či však takýto písací stôl zaobstaráte do detskej izby vášho chlapca, už necháme na vás. Je to asi všetko o dôslednosti a kontrole, čo dieťatko pri písacom stole zrovna robí, ale všetko je o nás rodičoch, kedy dieťaťu dávame hranice, kedy je čas na zábavu a kedy na prípravu do školy. V každom prípade, herné počítačové stoly sa stávajú čím ďalej viac súčasťou vybavenia detskej izby mnohých chlapcov. 

    

Ponuka herných počítačových stolov, láka tiež ľad osvetlením s ovládaním, takže podľa nálady si chlapec odtieň osvetlenia stolov, môže meniť. V dnešnej dobe sa výrobcovia predháňajú v najrôznejších "vychytávkach" a tak mnohé z ponúkaných herných stolov, na trhu už ponúka aj usb porty, alebo bezdrôtovú nabíjačku pre smart telefóny a tomu nielen že ťažko odolávajú malí chlapci, ale aj oteckovia sa veľakrát týmito novými designy stolov dajú zlákať. Taká je skrátka doba a my ju nezastavíme, myslíme si, naopak, že čo sa týka bytového dizajnu, tak v nasledujúcich rokoch budeme ešte mnohokrát veľmi prekvapení.

Viac detí, znamená viac písacích stolov?

Určite by to tak malo byť, ale všetci vieme, že detská izba nie je nafukovací. Ak máte napríklad tri deti a k dispozícii len jednu detskú izbu, len veľmi ťažko umiestnite do jednej izby tri samostatné lôžka a tri samostatné písacie stoly. Nehovoriac o tom, že by bolo fajn, mať v detskej izbe ešte nejakú komodu, regál, alebo šatníkovú skriňu a pri tom všetkom vybavení, by malo zostať deťom nejaké to miesto aj na hranie. Našťastie dnešná doba bytového dizajnu ponúka celý rad kompromisov, ktoré sú maximálne ohľaduplná k danému interiéru. Ak je to aj váš problém, že nemáte dostatok miesta v detskej izbe, navyše máte tri deti, tak na ilustračnej fotografii predstavujeme jeden z možných kompromisov. Poschodová posteľ Bibop, od francúzskeho výrobcu, pre tri deti a v izbe dva písacie stoly. Tri deti sa na dvoch písacích stoloch, už nejako prestriedajú, mnohokrát tiež najmladší z nich ešte do školy ani nechodí. Všetko je potom v malom interiéri otázka časového harmonogramu a dohovárania, v každom prípade prioritou je zachovať detskú izbu vzdušnú, príjemnú, nie za každú cenu preplnenú nábytkom.  

Vyvýšené, poschodové postele s písacím stolom. Áno či nie?

Ak máte síce len jedno dieťa a aj napriek tomu veľmi málo miesta, potom existuje celý rad veľmi multifunkčných dizajnov, ktoré tento problém rieši. Ako príklad si práve môžeme uviesť poschodovú posteľ, v ktorej priestoroch pod vyvýšeným lôžkom, je umiestnený písací stôl, ale veľakrát aj šatníková skriňa. Niekomu toto riešenie veľmi vyhovuje, iný namieta, že pod lôžkom pri písacom stole bude tma. A my opäť odporúčame ísť cestou kompromisu. Ak je izbička vášho dieťaťa dostatočne slnečná, potom prečo nie? Navyše pri dnešnej ponuke led osvetlenie možno i šero pod posteľou veľmi jednoducho vyriešiť. Ak je však izbička skôr tmavšia, bez slniečka, potom existuje celý rad iných, úsporných designov, o ktorých si ešte povieme.Multifunkčné riešenie izbičiek, sú ideálne pri zariaďovaní veľmi malých interiérov. Zaobstaraním poschodové postele, dieťa získa nielen miesto na spanie, ale aj klasický a dostatočne veľký písací stôl, ktorý je doplnený policou a zásuvkou a tak k príprave do školy nič nebráni. A nám sa páči, že súčasťou postele je i šatníková skriňa, úspora miesta v izbe školáka je tak naozaj veľká. Samozrejme, že ak je, či bude vaše dieťa študijný typ a začne navštevovať už strednú, alebo vysokú školu, potom už odporúčame vybavenie interiéru, ako u dospelých a ideálne je už študentskú izbu a písací stôl, klasicky vyberať z ponuky nábytku pre dospelých. 

Čomu dať prednosť v študentskej izbe? Veľká posteľ, alebo veľký písací stôl?

Navyše keď s pribúdajúcim vekom sa izbu nášho dieťaťa nezmenil, nenafouknul, jeho rozmery sú stále rovnaké. Za nás, ak musíte s ohľadom na malé rozmery izby ísť cestou kompromisu, tak dajte prednosť veľkej posteli. Spánok je predsa to najdôležitejšie a jeho kvalita ovplyvňuje aj študijné výsledky. Takže za nás kvalitná a veľká posteľ a trebárs stredne veľký písací stôl. Študentská izba dievčaťa i chlapca vďaka dnešnej rôznorodé a širokej ponuke najrôznejších dizajnov, môže byť aj v malej izbe príjemným miestom na bývanie. Študentské postele ponúkajú aj také riešenie, ktoré ušetria v izbe veľa miesta a to prostredníctvom nadstavcov, šuplíkov, alebo priestorom pod posteľou. A jeden z návrhov, ako príjemne môže izbu, alebo skôr už spálne dospievajúceho dieťaťa vyzerať na záver dnešného rozprávania prikladáme. A v každom z dnešných návrhov sme vám predstavili písací stôl ako prvok v izbe menších i väčších detí. Voľba je už na vás.