Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ako správne zladiť farby v interiéri?

Ak sa chystáte zariadiť niektorú z izieb, alebo ste vo fáze sťahovania a čaká vás zariaďovaní celého interiéru, bývania, tak je treba pamätať na skutočnosť, že začať sa musí pekne od podlahy. Ak sa vám existujúca podlaha páči, tak nie, až tak doslova od podlahy, ale rozhodne by ste mali danú izbu prispôsobiť aspoň trošku vybranému typu nábytku. Izba ako celok, by mala v každom prípade odtieňmi ladiť, pretože nezabúdajme, že detaily tvoria celok. A tak k čiernemu nábytku, sa bude hodiť úplne iný odtieň stien, než k bielemu nábytku, či prírodnému. Nemenej dôležité je potom zladiť koberec, ak nejaký budete do izby dávať a určite je lepšie aj zo zdravotných a hygienických dôvodov, ktoré boli už mnohokrát popísané, nepokladať koberec na celú plochu izby, ale zaobstarať si len kusový diel. Ideálne, je vnímať koberec, ako príjemný dekoratívny doplnok a zvoliť jeho umiestnenie tam, kde chcete, aby vám bolo od podlahy pekne teplúčko. Trebárs pod jedálenský stôl, alebo písací stôl a často je koberec tiež pod konferenčným stolíkom. A opäť, koberec by mal byť vybraný ako tón v tóne s ostatným vybavením interiéru.Harmonicky zladený interiér, vám vždy bude zlepšovať náladu

Odtiene, ktoré nás obklopujú, sú veľmi dôležité, pretože bez toho by si možno mnohí z vás uvedomovali, veľmi ovplyvňujú dobré rozpoloženie, dobrú náladu. Napríklad voľba ostrých tónov, ako je sýto ružová, tyrkysová, ostro zelená, fialová, alebo sýto modrá v detskej izbe bábätka, je úplne najhoršia voľba. Bábätko sa na svet ešte len začalo pozerať a potrebuje okolo seba príjemné, nenásilné odtiene, ktoré budú upokojovať, nie oči dráždiť. A neplatí to len pre bábätká, ale aj pre dospelých, agresívne tóny patrí možná na letné oblečenie, alebo športové vozidlá, ale rozhodne nepatrí do interiéru, v ktorom žijeme. 

Na ilustračnej fotografii vidíte návrh obývacej izby, ktorý dodržiava pravidlo vybavenia tón v tóne. Aj napriek tomu, že sa jedná v dôsledku o kontrast bielej a tmavo hnedé, odtiene použité na rustikálnom nábytku, interiér pôsobí veľmi harmonicky a veríme, že aj na vás rovnakým, upokojujúcim pocitom. V skutočnosti, sú ale v interiéri použité tri odtiene, líšia sa iba odstupňovanými tónmi. Biely odtieň na nábytku, stenách a záclonách, tmavo hnedý odtieň na nábytku len na horných plochách, ktoré korešpondujú s rámami okien a posledným, tretím odtieňom, je tu svetlo hnedá. Áno, v celom interiéri sú iba tri odtiene. Skúste si teraz aj vy spočítať, koľko odtieňov je vo vašom súčasnom interiéri. Počítajte len základné odtiene, ak máte niekoľko tónov hnedej, tak počítajte jeden odtieň. Ak však máte v jednej izbe bielu, čiernu, zelenú, ružovú, do toho niečo málo s prírodného odtieňa, potom ste už za limitom, ktorý vám umožní vo vašej izbe odpočívať. Harmónia je skrátka dôležitá a správna voľba odtieňov tak, aby nábytok ladil s podlahou, výmaľbou stien, ale aj kobercom, či závesy, je to podstatné, nad čím sa treba zamyslieť, pred zariaďovaním interiéru.


Čím ale začať? Výberom nábytku, alebo výberom odtieňa na stenu? Alebo zmenou podlahy? Všetko je otázka toho, koľko do vybavenia interiéru ste ochotní vložiť finančných prostriedkov, všetko je otázka tiež toho, či ste byt, či dom už zaobstarali s hotovými podlahami, je čerstvo vymaľované, alebo ste ešte len pred výberom týchto základných prvkov. Ak sa vám existujúca podlaha páči, alebo skrátka, len nechcete novú podlahu meniť, potom sa zamerajte na steny. Zvoľte si k vybranému nábytku taký odtieň, aby bol v harmónii a podlahu zjemníte vhodným výberom kusového koberca. Viac na očiach sú steny, než podlaha, ktorú z časti zakryjete nábytkom a z časti kobercom. Na druhej fotografii, je návrh spálne, kde opäť nájdete iba tri odtiene. Tmavo hnedú, béžovú v niekoľkých tónoch a prírodný dekor dreva. Spálňa pôsobí opäť ako premyslený, harmonický celok, kde oči nič neruší, všetko je zladené a krásne doplnené drobnými detailmi. Ani jemný vzor na koberci nie je rušivý, pretože odtieňom je prispôsobený ostatnému vybaveniu spálne. Nič v tejto spálni na nás a my veríme, že aj na vás, nepôsobí rušivo. 


Na našom návrhu, je spojenie opäť iba troch základných odtieňov. Biely nábytok v podobe šatníkovej skrine, čierna stena s elegantnou tapetou a to všetko je doplnené svetlosivou, ktorú tu zastupuje pohodlné kresielko a podlaha. Tri odtiene, ktoré a to musíte uznať, sú veľmi kontrastné, ale pôsobí v jednom celku elegantne a harmonicky. Minimalistické línie, potom ešte viac zvýraznia celý zámer vybavenia tejto predsiene, ktoré je ideálne tam, kde je k dispozícii dostatok svetla. Áno, tmavý nábytok do interiéru bez slniečka nepatrí, naopak tmavý nábytok si môžete dovoliť do izby, kde je slniečko od rána, až do neskorých popoludňajších hodín. 

A čo deti, ty predsa sýte odtiene milujú?

Ako zariadiť detskú izbu, aby nekričala všetkými farbami a bola v príjemnej symbióze aj s detskou dušičkou? Ako zariadiť a zladiť odtiene v detskej izbe, aby bola farebná, nebola nudná, ale pritom elegantná? Už niekoľkokrát sme riešili problém malých princezien, ktoré by rady mali ružové úplne všetko. Ale aj ružový odtieň, má stovku najrôznejších tónov a dokážeme ružovou krásne zjemniť bielou. Ak je to aj práve teraz vaša situácia, potom je ideálne viac biele, trošku jemne ružové a tretí odtieň je už príliš v tomto prípade. K ružové možno ešte jemne pridať svetlo sivú, alebo zelenkavú, či v náznakoch béžovú, ale len na doplnkoch.Krásne a elegantné vybavenie izbičky pre dievčatko, školáčku, kde sme dodržali požiadavku na ružovú a je tu v niekoľkých jemných tónoch, celú izbu sme zjemnili praktickou, bielou posteľou s nadstavcami a šuplíky a všetko doplnili svetle béžovými dekoráciami, napríklad práve aj v podobe koberčeku, na ktorom školáčka môže sedieť, keď sa hrá na podlahe. Ako sa vám páči dievčenská izbička, pre školáčku? 

Ale čo chalani, ako tým zariadiť rýdzo chlapčenskú, reprezentatívnu izbu? Určite u chalanov môžeme voliť tmavšie odtiene, dávajú im prednosť a tak nejako k nim patrí. Nenechajte sa uniesť zastaranými dogmami, že všetko pre chlapca musí byť modré. Dnešná škála odtieňov možno mnohé z vás prekvapí a pri správnej voľbe odtieňov celej izby, možno aj chalanovi kúpiť napríklad biely nábytok, alebo detskú posteľ v bielenom prírodnom dekoru, ako je tomu na ďalšom návrhu. Tento návrh izby pre chlapca, vznikal už do existujúceho interiéru, kedy majitelia bytu nechceli meniť podlahy. Presne situácia, ktorú sme si popísali hneď na začiatku. Ale aj napriek tomu, že v návrhu nekorešponduje podlaha daným regulám farebnosti a dodržiavanie odtieňa v jednom interiéri, si myslíme, že izba pre študenta sa podarila a je harmonická. Podlahu, aby sme obrátili pozornosť inam, sme "narušili" kobercom so silným vzorom, ostatné vybavenie je už potom tón v tóne a to spojenie svetlého dekoru dreva so sivou, samozrejme v niekoľkých tónoch. Tmavo sivé bolo použité pre výmaľbu stien, svetlé sivé na doplnky ako je pohovka, stoličky a obliečky. Koberec potom nadväzuje na zariadení izby tým, že v sebe spája tmavo aj svetlosivú a tým dáva interiér do pomyselného celku.

Dnešné rozprávanie o farbičkách, zďaleka nie je u konca, pretože odtieňov sú stovky. A tak sa aj v ďalších článkoch, budeme venovať tomu, čo možno spolu spojiť tak, aby vaše bývanie bolo nielen krásne, ale aj harmonické a vy ste sa v izbe naozaj cítili ako doma.