Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Čo bolo predchodcom komody?

Predchodcom komody bola truhla, nálezy potvrdzujú, že ju ľudia používali už v starom Egypte. Uschovával sa do nej obilie, neskôr aj osobné veci. Pre ľahšiu manipuláciu a prenášanie boli truhly neskôr možné získať s ušami. Lenže veci uložené na ich dne boli tak zle prístupné, že sa zhruba od 15. storočia začali v spodnej časti objavovať zásuvky. Nábytok Aldo ponúka širokú škálu komôd, nech do detských izieb, spální, přesíní, pracovní atď.

 

Komoda v behu stáročí

 

Jej súčasná podoba sa v Európe ustálila okolo roku 1650, o komode ako o zásuvkovom bielizníku začíname hovoriť v čase vrcholného baroka. Slovo komoda pochádza z francúzskeho Commodovi (pohodlný, praktický). Typická komoda má tri zásuvky. Stala sa veľmi žiadanou súčasťou stredovekého i novovekého mobiliáru, jej obľuba pretrvala dodnes. S prihliadnutím na užívateľa bývali bohato zdobené, najprv rezbou neskôr napríklad intarziou. Na intarzie používali umeleckí stolári dokonca korytnačina alebo mosadz. Bohatosť tvarov a motívov sa líšila, ak šlo o komody ľudovej (vidiecke), meštianske alebo dvorskej. Komoda rustikálna drevená, ktorú vám predstavíme na fotografii, má špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá vytvára nádych starého vzhľadu. Tiež štýlové, kované úchytky majú veľa do seba. Celkovo dotvára charakteristický dizajn rustikálneho nábytku. Komoda z kategórie rustikálneho nábytku patrí do špecifickej skupiny designu.

 

 

Vývoj technoligií

 

 

 Keďže technológia umožňovala stále viac, bujely i tvary. S nástupom francúzskeho rokoka sa začali vlniť. Trend ozdobnosti pokračoval až do tej miery, že prebujnenie tvarov a prezdobenosť spolu s fenoménom módy obľubu komody načas potlačili. Koniec komody v tradičnom poňatí priniesol záver 19. storočia a secesie. Potom sa nábytok vplyvom historického vývoja rozrůzňuje, prispôsobuje sa potrebám i možnostiam. Dnes však môžeme pozorovať opäť stúpajúcu obľubu komody. Ak nájdete dobrého výrobcu, môžete si nechať postaviť zásuvkový bielizník zodpovedajúce vášmu vkusu. Štýlová komoda do spálne kolekcie Sao, sa zaradila k veľmi vydareným. Je takým priekopníkom nového dizajnu, ktorý má za cieľ verne imitovať nábytok z masívu, ale pritom materiálom pre výrobu sú lamino, alebo mdf doska. Imitácia sa vyznačujú tiež štýlovými detaily, v prípade komody sú to kované, rustikálne úchytky.