Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Detaily v detskej izbe

Niektorí rodičia majú pocit, že si so zariaďovaním izbičky pre deti nemusia príliš lámať hlavu, pretože dieťa vyrastie a detská izba sa rovnako časom obmení. Majú potom tendenciu "klamať" materiály i vybavenie detskej izby.

 

 

Farby pre detskú izbu

Väčšinou sú príčinou týchto úsporných opatrení ekonomické dôvody. Rodičia sa buď snaží zariadiť detskú izbu tými najlacnejšími kusy nábytku, aby ich obmena po niekoľkých rokoch príliš nebolela, alebo nakupujú síce kvalitný nadčasový nábytok, ale pre deti absolútne nevhodný. Takéto izby potom vyzerajú rovnako ako spálňa a deti ich ťažko môžu vnímať ako svoje teritórium. Všetky vnemy, ktoré dieťa pozbiera v útlom detstve, ho budú sprevádzať celý život. Formujú jeho vnímanie krásy a do značnej miery ovplyvní aj jeho vkus a životný štýl. Farby sú tiež veľmi dôležité. Na väčšie plochy je dobré použiť tlmenejšie, ale pozitívny farby, menšie plochy znesú aj výraznejšie farební tón. Farby v izbe teenagera sú do značnej miery na ňom samotnom. Všetci poznáme príklady, kedy sa dieťa obklopia čiernou farbou alebo si pripevní na strop tmavo zelený kus látky podobajúce sa žabině. Rodičom tak nezostáva než dúfať, že toto obdobie čoskoro pominie. 

 

 

 

Výber podlahy

Výber podlahy by sme mali podmieniť aktivitám dieťaťa. Menšie deti si väčšinu času hrajú na zemi, a tak drevená podlaha, hoci drahá a kvalitná, nie do detskej izby vhodná. Ideálne mäkký trvanlivý koberec, ktorý sa ľahko čistí. Veľmi obľúbené sú napríklad koberce so vzorom mesta či autodráhy, ktoré sú samy o sebe hracou plochou is kulisami. Izba staršieho dieťaťa, ktoré už trávia väčšinu času v sediacej polohe pri stole, môže byť vybavený linoleom, korkom alebo parketami. Na nábytku by sme rozhodne nemali šetriť. Ideálne je zvoliť čo najviac prírodných materiálov a klásť dôraz na kvalitu. To sa týka najmä postele, stoličky a stola. Tieto prvky majú priamy vplyv na zdravie a vývoj dieťaťa a stará unudená posteľ môže dieťaťu skôr uškodiť. Všetky kusy nábytku v izbe by mali bezpečné. Podlaha by nemala kĺzať a u skríň a knižníc by nemalo hroziť ich prevrhnutí na dieťa.

 

 

Vlastné kráľovstvo

 

 

Pri všetkých týchto odporúčaniach sa predpokladá, že dieťa je buď jedináčik, alebo majú súrodenci každý svoju vlastnú izbu. Pokiaľ je to len trochu možné, dieťa by naozaj malo mať svoje vlastné kráľovstvo. Niektorí rodičia to riešia tak, že sa vzdajú spálne a vybudujú si napríklad spacie poschodie v obývacej izbe. Keď sa nad tým zamyslíme, dospelý človek naozaj trávi väčšinu času v obývačke či v kuchyni. Do spálne chodí len spať. Dospievajúce dieťa je pravým opakom - do ostatných miestností chodia len zriedka a väčšinu času trávi vo svojej izbe. Ak sa rodičia nechcú vzdať svojho súkromia, možno detskú izbu aspoň opticky rozdeliť neúplnou priečkou na dve samostatné časti., Kde bude mať každé dieťa svoju posteľ a pracovný stôl.