Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Deti a počítač v izbe

Počítač sa dnes často stáva neodmysliteľnou nutnosťou moderných domácností. Zatiaľ čo mnohí dospelí sú v ich užívaní doma viac zdržanliví, deti u nich dokážu stráviť dlhé hodiny denne. Deti sú navyše na negatívne pôsobenie počítača ešte náchylnejšie. Mali by sme im vytvoriť čo najvhodnejšie podmienky, ktoré škodlivé dôsledky na ich zdravie zmierni. Deti majú tendenciu pokladať okolo počítača v detskej izbe rôzne predmety. Nájdeme tu odložené knihy, časopisy, školské pomôcky, oblečenie i hračky. Ďalej môžu na stole neprakticky zaberať miesto zariadenia, ktoré k počítaču patrí, ako napríklad klávesnica, myš, herné konzoly, tlačiareň, skener, manuály, hry, cd a dvd. Všetky tieto veci dokážu nepríjemne zmenšiť pracovný priestor, ktorý potom chýba pre pohodlné a zdravé sedenie. Je preto vhodné zaobstarať pre počítačový stolík alebo môžeme zvlášť upraviť bežný kancelársky stôl.

 

Stolík na počítač

Výhodou počítačových stolíkov, alebo ak chcete detských písacích stolov, býva ich mobilita, kedy ich môžeme presúvať podľa potreby. Dômyselné usporiadanie výsuvných poličiek a skriniek šetrí miesto. Na ergonomickú vysunovací dosku písacieho stola sa umiestni klávesnica. Klávesnica je tak pri nečinnosti schovaná vo výsuvnej poličke pod detským stolom, šetrí miesto a navyše je chránená pred ušpinením, poliatím alebo poničením. Klávesnica by mala byť v takej výške, aby boli paže voľne spustené nadol as predlaktím zvierali pravý uhol. Monitor môže byť umiestnený na otočnom podstavci, ktorý umožňuje variabilné natáčanie. Kompromisom môže byť aj umiestnenie počítača do sériovo vyrábaného, ale špeciálne upraveného stola. Aby bola plocha detského stola maximálne využiteľná, možno počítač zavesiť treba pod stolovú dosku. Môžeme ho umiestniť aj do zakryté skrinky, ale musíme zaistiť dostatočné odvetranie. Monitor môžeme umiestniť na vysunovací kĺbové rameno.

 

 

Dôležité parametre

Výška detského stola by mala byť nastaviteľná podľa výšky užívateľa. Pod písacím stolom musí byť dostatok miesta, aby sa dali natiahnuť nohy. Ideálne je podpera nôh. Tieto podpery bývajú v tvare pedálu, ktorý poznáme z auta. Dokonca ho prišliapnutím môžeme nastaviť podľa chuti do iného uhla. Využívaním podpery pomôžeme tak nohám, tak aj chrbtu a krku. Monitor by mal byť umiestnená v úrovni očí, presnejšie povedané, horný riadok na monitore by mal byť v rovnakej úrovni ako koreň nášho nosa. Vzdialenosť obrazovky je závislá na veľkosti písma, ale ani tá najkratšia by nemala a klesnú pod 40 cm. Škandinávski dizajnéri zistili, že neustálym kmitaním pohľade od obrazovky na klávesnici sa namáhajú oči. Presúvanie pohľade od klávesnice na monitor môže byť tak časté, že slzné kanáliky nestačí zvlhčovať rohovku a oči potom páli. Tieto stavy môžu byť často sprevádzané aj bolesťami hlavy. Dizajnéri teda navrhli monitor, ktorý je zapustený do pracovnej dosky. Lekári však oponujú, ak ponecháme hlavu vo strnulom stave bez pohybu, môže to mať za následok bolesti chrbtice. Ak teda nie sme s počítačom absolútnou začiatočníci a nemusíme pri každom údere do klávesnice sledovať prsty, platí pravidlo, že horná časť obrazovky je v úrovni našich očí. 

 

 

Písacie stoly, ktoré sme vám ponúkli na fotografiách a mnoho ďalších, nájdete na Nábytku Aldo, v kategórii detskej písacie stoliky.