Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Dobré podmienky na prácu doma

Dnes už nie je výnimkou, že ľudia pracujú doma. Či sú to umelci, ekonómovia, liečitelia, poisťovací poradcovia, architekti. Bez ohľadu na to, akej činnosti sa doma venujú, každý potrebuje pracovňu alebo samostatný pracovný kút špeciálne vyhradený na pracovné účely. Veľkosť miestnosti, jej vybavenie závisia od konkrétnych priestorových podmienok, finančných možností a charakteru práce. Každá pracovňa by však mala spĺňať určité všeobecné požiadavky. Skôr, ako začnete zariaďovať doma pracovňu, treba si ujasniť, čo všetko v nej potrebujete kvôli práci, ale aj aké sú vaše osobné predstavy. Potrebujete pri práci vidieť vonku, alebo vás to len rozptyľuje?

 

Plánovanie „domácej“ kancelárie

Pracuje sa vám lepšie niekde v kúte alebo v strede miestnosti? Prichádza za vami do pracovne veľa ľudí, alebo pracujete celkom osamote? Keď si odpoviete na tieto otázky, začne sa vám rysovať obraz pracovne – kam umiestniť pracovný stôl, či potrebujete zariadiť sedenie, kde budete prijímať návštevy... Pri plánovaní zariadenia kancelárie treba myslieť aj na tzv. prístupové zóny, ktoré majú byť široké aspoň 80 cm a umožniť bezproblémový prístup k dverám, oknu, kúreniu. Veci, ktoré pri práci potrebujete najčastejšie, treba mať v bezprostrednom dosahu pracovného stola, napr. v kontajneri na kolieskach. Menej často používané dokumenty, podklady či prístroje môžu byť odložené ďalej. Pohodlné kreslo sa zíde aj v pracovni. Umožní zmenu sedenia, poskytne pohodlie, napríklad pri štúdiu spisov, predpisov, vyhlášok.

Kancelárska stolička Thunder

 

Osvetlenie a farby

Svetlo v pracovni nesmie byť príliš ostré. Keď nestačí denné svetlo, najlepšie je použiť rastrové svetlá. Lampa na pracovný stôl nesmie chýbať ako doplňujúce osvetlenie sústreďujúce sa na najviac využívanú časť pracovne. Pracovný stôl má byť osvetlený rovnomerne. Dosiahnuť sa to dá dvoma stolnými svietidlami s kompaktnými žiarivkami s príkonom 9 W. Ak ste „pravák“ a máte k dispozícii len jedno svietidlo, stojanová lampa má byť umiestnená vľavo, aby nevznikali rušivé tiene. Nepriame osvetlenie s halogénovými svetelnými zdrojmi zabráni zrkadleniu na monitore PC. Na prisvetlenie pracovného miesta sa používa stolné svietidlo s príkonom 11 W. V ateliéri musí osvetlenie dosahovať intenzitu až 750 W. Odporúča sa použitie žiarivkových svietidiel so zrkadlovou mriežkou, ktoré sa umiestnia paralelne s oknami. Odborníci ako optimálnu farbu do pracovne odporúčajú sivú, nech to znie akokoľvek nudne. V žiadnom prípade však nie na úplne hladkých , ale na mierne zdrsnených plochách. Pastelové témy sú vždy vhodnejšie ako výrazné farebné odtiene, a to práve kvôli upokojujúcemu účinku.

Kancelária U-Too 05

 

„Srdce“ kancelárie

Najviac využívaným miestom v každej kancelárii je pracovný stôl. „Domáca“ kancelária nie je výnimkou. Nemal by byť menší ako 1,3 m² a užší ako 80 cm. Norma pre výšku pracovného stola je 72 cm. Pre vysokých ľudí sú vhodné stoly, na ktorých sa dá výška pracovnej dosky nastaviť. Vyhnú sa tak nadmernému zohýnaniu nad stolom. V závislosti od toho, koľko miesta na stole potrebujete pri práci, si môžete vytvoriť rôzne zostavy spojením 2 - 3 stolov, napr. do tvaru písmena „L“ alebo „U“. Stôl nikdy nepostavte tak, aby ste za ním sedeli chrbtom k dverám. Na väčšinu ľudí pôsobí táto pozícia rušivo. K stolu neodmysliteľne patrí kancelárska stolička. Pri jej kúpe rozhodne netreba šetriť, najmä ak máte „sedavé“ zamestnanie. Nepohodlné sedenie, pri ktorom bolí chrbát, určite neprispeje k lepšej koncentrácii na prácu. Vhodné sú kancelárske stoličky, schopné prispôsobovať sa pohybom ľudského tela pri sedení. Stolička musí mať operadlo na chrbát siahajúce až po lopatky a operadlá na ruky, ktoré „odľahčujú“ chrbticu a plecia. Opierka v krížovej oblasti poskytne telu ďalšiu oporu. Kvalitné stoličky sú jednoducho nastaviteľné. Správna poloha tela pri sedení je vtedy, keď kolená aj lakte sú pri sedení ohnuté v 90º uhle. Čalúnenie kancelárskej stoličky má byť z prírodných priedušných materiálov alebo moderných umelých vlákien. Dobrým riešením je nahradiť stoličku aspoň čiastočne gymnastickou loptou. Jej výhodou je, že pri sedení svaly nie sú nečinné, ale aktívne udržujú telo na lopte, čím sa vlastne precvičujú. Väčšina ľudí pracujúcich z domu využíva denne pri svojej práci PC. Aj umiestnenie PC má spĺňať určité požiadavky. Odstup medzi obrazovkou a očami by mal byť aspoň 50 cm. Stôl s monitorom sa musí umiestniť tak, aby naň nedopadalo priame svetlo. Čiže ďalej od okna, alebo treba dať na okná žalúzie. Pokiaľ sa dá, uprednostnite klávesnicu, ktorá nie je spojená s monitorom. S ergonomicky tvarovanými klávesnicami sa pracuje lepšie. S myšou sa tiež robí jednoduchšie, ak nemusí byť prepojená káblom s klávesnicou.