Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Doprajte si pohodlnú leňošku

Keď sa povie leňoška, mnohí si predstavia slávnu pohovku Sigmunda Freuda. Nie je to však len pohovka, na ktorej sa dá pohodlne odpočívať. Variabilita, jednoduché polohovanie, módne výstrelky, ale aj návraty do minulosti – relaxačný nábytok súčasnosti čoraz viac nadbieha našej túžbe po komforte.

 

Kreslá pre konverzáciu

O histórii leňošiek nemáme presné informácie. Niektoré zdroje uvádzajú, že medzi prvých výrobcov leňošiek patrili indiáni, ktorí ich zhotovovali z kože a prútia. Ich boom nastal na konci 18.storočia, kedy sa do módy dostali veľmi luxusné interiéry, ktoré boli navrhnuté tak, aby poskytovali dostatočný priestor pre konverzáciu. Aby bola konverzácia čo najdlhšia a najpríjemnejšia, výrobcovia nábytku sa začali sústreďovať na výrobu menších, prenosných kresiel - leňošiek, ktoré poskytovali úľavu nohám i celému telu. Je zaujímavé sledovať ich vývoj z hľadiska designu a zároveň ich porovnávať s rôznymi kultúrami.

Pohovka Clic Clac rozkladacia 366659

 

Filozofia odpočívadiel

Napríklad v období 18.storočia boli vo Francúzsku v obľube leňošky v štýle kráľovského kresla. Sedadlo bolo vyvýšené a ten kto na kresle sedel sa mohol do neho oprieť celým telom a ruky si vyložiť na pohodlné opierky. V Anglicku bol zas preferovaný ťažkopádny, gregoriánsky štýl a v Španielsku sa naopak vyrábali kreslá vo veľmi strohom prevedení. V krajine ako je napríklad Mexiko sa pri výrobe leňošky používali prírodné materiály a jej design bol veľmi silne ovplyvnený kultúrnou tradíciou. Filozofia odpočívadiel sa z potreby konverzácie postupne posunula do potreby súkromia a relaxácie. Z tohto dôvodu mnoho moderných interiérov disponuje odpočinkovým kútom. Medzi najobľúbenejšie leňošky patria už zmieňované kreslá a pohovky.

Pohovka Clic Clac rozkladacia 225319

Pohovky na našom portáli, ponúkame v kategórii obývacích izieb v sekcii bytové doplnky, od nášho popredného francúzskeho výrobcu.