Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ergonómia v kuchyni

Hovorí sa, že obal predáva a naozaj to platí pri kúpe každého tovaru. Či je to čokoláda, mlieko, pulóver, topánky, koberec, sedačka... Našu pozornosť pritiahne tovar, ktorý upúta svojím vzhľadom. Až potom si všímame jeho kvalitu. Samozrejme, že je tomu tak aj pri výbere nábytku a to aj nábytku do kuchýň. Keďže kuchyňa je priestor v prvom rade pracovný, práve v nej majú byť vzhľad a funkčnosť v rovnováhe. Práve toto sa skrýva za slovným spojením ergonómia v kuchyni – riešenie kuchyne ako celku aj jej jednotlivých častí majú byť prispôsobené činnostiam, ktoré sa tu vykonávajú a tvaru ľudského tela tak, aby naše telo bolo pri varení v čo najprirodzenejšej pozícii a jeho jednotlivé časti sa čo najmenej namáhali.

 

Koniec typizácie

Nie je to tak dávno, čo pracovná doska bola na celej kuchynskej linke v jednej výške. Dnes je bežné, že jednotlivé pracovné plochy sú v rôznych výškových úrovniach. Nie je za tým snaha o ozvláštnenie kuchynskej zostavy, ale výsledok rešpektovania požiadaviek ergonómie. Aby sme lepšie videli do hrncov – aj tých vyšších, je dobré, ak je varná plocha umiestnená nižšie ako pracovná doska. Pri dreze ide výška umiestnenia smerom nahor o 15 cm a to s cieľom predchádzať zbytočnému ohýňaniu chrbtice pri práci v dreze. Mení sa aj typizovaná výška a šírka pracovnej dosky. Keďže kuchynské linky sa zväčša vyrábajú do konkrétneho priestoru, nie je problém prispôsobiť ich budúcim užívateľom, konkrétne ich telesnej výške. Typizovaná výška 85 cm vyhovuje len ľuďom strednej výšky. Pokiaľ nie ste priemer a máte nejaké centimetre viac alebo menej, práca za takouto pracovnou doskou bude pre vás nepohodlná. Aká je ideálna výška pracovnej dosky vzhľadom na výšku jej užívateľov? Výška zohnutého lakťa mínus 15 cm. Mení sa aj ďalší rozmer pracovnej dosky – jej hĺbka, z pôvodných 60 až na 80 cm. Výsledok – viac miesta na prácu a odkladanie rôznych pracovných pomôcok v kuchyni.

Kuchynská linka Bosco 022 - diely

 

Logicky usporiadaný priestor

Správne navrhnutá kuchynská linka musí vytvárať logicky usporiadaný priestor, ktorý vychádza z priebehu procesu varenia. Tak ako pri varení nadväzujú jednotlivé činnosti na seba, majú na seba nadväzovať aj jednotlivé časti kuchynskej zostavy. Potraviny vyberieme z chladničky alebo potravinovej skrine a položíme ich na pracovnú dosku. Niektoré si vyžadujú umytie v dreze. Umyté potraviny putujú znovu na pracovnú dosku, kde ich krájame a pod. Potom putujú potraviny do hrncov na varnú dosku. Hotové jedlo treba naservírovať. Postup pri varení sa má odrážať v nasledovných častiach kuchynského nábytku (zľava doprava pre pravákov): chladnička a potravinová skriňa, pracovná plocha, drez, pracovná plocha, varná doska, odkladacia plocha dlhá aspoň 60 cm. Po stranách drezu a varnej plochy má byť voľný priestor aspoň 50 centimetrov. Prehodnocujete práve teraz svoju kuchynskú linku? Nesprávne poradie jednotlivých častí pracovných plôch nie je ničím ojedinelým. Často je to výsledok prispôsobenia sa existujúcim rozvodom. Mnohí majitelia kuchýň si dajú požiadavku napr. na umiestnenie drezu pod okno alebo do rohu kuchynskej linky a výrobca túto požiadavku rešpektuje. Ak je poradie nesprávne, musíte pri varení viac chodiť hore – dole po kuchyni a zbytočne.

Kuchynská linka Modula