Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Farby v byte

Farby nábytku ale aj kompletnej miestnosti patrí k najlacnejším a pritom najúčinnejšim spôsobom, ako ovplyvniť celkový charakter a atmosféru miestnosti. Ich vhodnou kombináciou môžeme navyše opticky potlačiť niektoré nedostatky priestoru a naopak, zvýrazniť jeho zaujímavé a osobité prvky. Preto je až prekvapujúce, ako málo pozornosti niektorí ľudia pri zariaďovaní bytu farbám venujú. Pozrime sa teda teraz spoločne na to, ako správne kombinovať a využiť základné farby k tomu, aby sme dosiahli toho najlepšieho očakávaného efektu.

 

Žltá

Farba slnka preteplí a rozjasní snáď každú miestnosť. Na ľudskú psychiku pôsobí povzbudivo a optimisticky. Preto je najčastejšie aplikovaná v obytných miestnostiach, kde vykonávame väčšinu denných aktivít. Veľmi vhodná je tiež v chodbách a tmavých miestnostiach, kde je nedostatok denného svetla. Na druhú stranu, práve pre svoj povzbudzujúci účinok, nie je príliš vhodná ako dominantná farba do spálne a detskej izby. Možno ju veľmi dobre kombinovať takmer so všetkými základnými farbami. Zvýšenie teplého účinku dosiahneme v kombinácii s oranžovou. Naopak, na jej zneutralizovanie je vhodná kombinácia s modrou, šedou či zelenou. 


  

 

Červená

Červená farba je veľmi dominantná a dynamická. Na veľkých plochách môže pôsobiť dráždivo, až agresívne. Preto je úplne nevhodná do miestností, ktoré sú určené na oddych a relaxáciu, do detských izieb a pracovní, pretože navyše znižuje mieru sústredenia. Kde, ale môže veľmi dobre pôsobiť, je napríklad v kuchyňa, pokiaľ červenú skombinujeme s inou príjemnou byrvou, alebo čisto bielu.Na druhú stranu, veľmi dobre pôsobia v menšom množstve na bytových doplnkoch či jednotlivých kusoch nábytku, ktoré opticky zvýrazní. Veľmi elegantná je jej kombinácia s neutrálnymi farbami, ako je biela, šedá a čierna.

 

   

 

Zelená

O pozitívnom a upokojujúcim účinku zelenej, farby lesa a prírody, na ľudskú psychiku boli popísané už stohy papierov. Preto nie je divu, že prevažuje v spálňach a v miestnostiach určených na relaxáciu. Zelená navyše zvyšuje mieru sústredenia a preto je vrelo doporučovaná aj do kancelárií a domácich pracovní. Veľmi dobre vyzerá v kombinácii s neutrálnymi prírodnými farbami, ako je béžová a hnedá. Odvážne, ale zaujímavo pôsobí v kombinácii s teplými farbami. Na druhú stranu, sa príliš neodporúča kombinovať ju s modrou, pretože miestnosť potom môže pôsobiť príliš studeno. 

 

  

 

 

Modrá

Podľa mnohých prieskumov, patrí u dospelých modrá farba vôbec k najobľúbenejším, hoci jej využitie v interiéri stále zaostáva za ostatnými. Pôsobí, podobne ako zelená, ukľudňujúcim, až chladným dojmom. Pre svoju spojitosť s farbou vody ju najčastejšie nájdeme v kúpeľniach, ale veľmi vrelo ju môžeme odporučiť aj do spální, kde vytvára príjemnú a intímnu atmosféru. Či už zvolíte akúkoľvek farbu alebo farebnú kombináciu, vždy pamätajte na zlaté pravidlo - menej je niekedy viac.

 

 

 

A tak ak nechcete, aby váš byt pripomínal obydlia pestrofarebného kanárika, nekombinujte s neutrálnou farbou nikdy viac ako dve výraznejšie farby. Na zdôraznenie ich vzájomného kontrastu je potom potrebné zachovať rovnakú intenzitu tónov. Kde sa ale tiež veľa používa modrá farba, to sú detské izby pre chlapca.