Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Farebná harmónia bývania

Farby sa zdajú samozrejmou súčasťou nášho bývania, ale nie sú. Hoci sa pri výbere farieb zdanlivo riadime svojimi zmyslami, sme ovplyvnení dobovými estetickými normami. Od 19. storočia nás ovplyvňujú tiež fyzikálne teórie farieb a napodiv (skôr reziduálne) aj symbolika farieb. Túto historickú podmienenosť farieb je dobré si uvedomiť kedykoľvek sa dávame do ladenia farieb vo svojom byte. Inak tomu nie je ani u detských izieb.

 

Farby odsúdene históriou

Je to veľmi neľahká a vlastne vysoko kvalifikovaná činnosť. Úplne ideálne je, keď poznáme históriu jednotlivých farieb, ich symboliku a nakoniec aj to, v akom pásme (merané v nm, teda nanometroch) sa nachádzajú, ak sú krátkovlnné či dlhovlnné, ako jedna v druhú prechádzajú apod. Aby sme potom napríklad pri výbere obkladov do kúpeľne zbytočne nevylúčili modrú kvôli neoprávnenému predsudku o "studených" farbách. Napokon aj rozdelenie farieb, o ktorom vás poučuje každý predavač kúpeľňových štúdií, na teplé a studené je veľmi zavádzajúce. Niektoré farby sú diskriminované vopred. Žltá napríklad zápasila hlboko do 19. storočia, aby bola vôbec prijatá medzi farby. Je známe, že niektoré civilizácie boli modro-slepé, ako sa domnievali niektorí klasickí Filológovia o Grékoch, pretože nenašli v Homérovi zmienku o modrej, alebo Židia v období Starého zákona, o ktorých sa fyziológovia domnievali, že nemali citlivosť voči krátkovlnným farbám, najmä voči modrej nachádzajúce sa v úzkom pruhu pásma 450 mm. Podľa výskumov panuje dodnes voči žltej, kedysi spoločensky znevažujúce farbe (spomeňme napríklad z nedávnych dejín na holokaust), averzia u asi 75% európskej populácie.

  

 

Biela alebo šedá

Kto rozumie dejinám maliarstva, vie, ako dlho bola nedosiahnuteľná nelomenom a žiarivá beľ. Ani olovená, ani zinková beloba nevyhoveli požiadavkám na dnes reklamno zneužitá žiarivo bielou. A zatiaľ si používanie olovené aj zinkovej beloby vyžiadalo obete medzi maliari v podobe "maliarske choroby". Až titánová beloba zbavila výtvarníkmi nedobrovoľnej intoxikácie a naplnila ich estetický ideál žiarivosti a nelomenosti farby. Tŕnistú cestu za dosiahnutie beli tu spomínam preto, že ani snehobiela výmaľby stien bytu nie je nič obyčajného a samozrejmého. Biela omietka môže byť vysoko efektným podkladom ostatných farieb, pretože až žiarivý podklad im dá vyniknúť. Zblížili farby v byte je skutočne vysoké majstrovstiev. Spomeňme si na popolusku medzi farbami - na šedú. Príkladom vrcholného majstrovstiev je využitie šedej v Galérii Benedikta Rejta v Lounoch. Emil Přikryl, ktorého možno z českých architektov skutočne obdariť prídomkom génia, tu rozohral orchester valérov šedi. Pracoval sa šedí ako s lokálne i globálne farbou, využíval rôzne posuny vnútri úzkeho pruhu spektra apod. 



 

Zoznámte sa s farbami

Príkladov farebného majstrovstiev možno v českej i svetovej architektúre nájsť viac, ale najdôležitejšie je si uvedomiť, že vybrať farby nevie každý, respektíve môže vedieť každý, kto o farbách niečo vie. Ak si kupujeme auto, tiež sme aspoň v princípe oboznámení s jeho technickými parametrami, prečo by to nemalo platiť aj u farieb. Keď viete, ako sa žltá s úbytkom vlnovej dĺžky mení vo žltozelenú a nakoniec potom v zelenú, vaša fantázia má oveľa väčšie pole pôsobnosti. Keď poznáte najjemnejšie odtiene základných farieb, ste ďaleko viac kvalifikovaní k veľkému dielu - premeniť svoj v byt v orchester farieb.