Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Hlavná úloha - posteľ

Spálňa už dávno nepredstavuje miestnosť, ktorú ráno opustíte, vyvetráte, usteľte postele a vrátite sa do nej až večer. Jej poslaním je zabezpečovať vám odpočinok v priebehu celého dňa. Spálne nielen v byte, ale aj v rodinnom dome často predstavuje jedinú miestnosť, kam sa môžete aj v priebehu dňa uchýliť, keď potrebujete súkromie, miesto, kde si môžete zdriemnuť, keď vás premáha únava. Je ostrovčekom, kde si môžete v pokoji prečítať dennú tlač, alebo sa ponoriť do rozčítané knižky.

 

 

Spálne sa upokojili

V posledných rokoch sa návštevníci najprestížnejších veľtrhov mohli zoznámiť s novým poňatím spálne. Tá už nemala zabezpečovať len zdravý spánok, ale prakticky non-stop umožňovať najrôznejšie druhy odpočinku. V spálňach sa už nepočítalo len s nočnými stolíkmi, toaletky, úložnými priestormi, ale aj s mini fit-centrami s rotopedom, ribstolom, činkami apod. Samozrejmosťou v takto vnímané spálni bolo aj sledovanie televízie, počúvanie hudby a pod. Celkom často sa tu počítalo aj s počítačovým pracoviskom. Zhrnuté - spálňa mala svojim užívateľom poskytovať azyl na výkon činností, ktoré nemôžu vykonávať v iných miestnostiach bytu, predstavovať niečo ako detská izba pre dospelých. Toto poňatie je však už minulosťou. Spálne na veľtrhu nábytku už počítali iba s pasívnymi formami odpočinku - spánkom, čítaním, zriedkakedy s televíziou. Fit-centra ste v nich nevideli.

 

 

 

Kvalitné lôžko

Hoci sa zo spálne stala polyfunkčná miestnosť, jej prvotným poslaním stále zostáva zabezpečenie zdravého spánku. V tomto smere hrá hlavnú rolu kvalitné lôžko, ktorému je venovaná čoraz väčšia pozornosť. V spálni sa však nezaobídete ani bez vhodných úložných priestorov. Tie môžu mať najrôznejšie podobu. Ak chcete, aby vám spálne slúžila 24 hodín denne, je potrebné v prvom rade vyriešiť ukladanie prikrývok. To sa v menších spálňach najčastejšie rieši prostredníctvom úložného vyklápacieho alebo výsuvného priestoru pod spací plochou. Inak kapacita a podoba úložných priestorov záleží na dispozičnom riešení bytu, či máte k dispozícii šatňu. Ak tomu tak nie je, úložné priestory sa väčšinou riešia formou vstavaných skríň. Príslušenstvo lôžok často tvoria stolíky na občerstvenie, na knižky a časopisy. Niektoré lôžka majú po stranách špeciálne vodiace lišty, ktoré umožňujú variabilné posun dosky pre pohodlné raňajkovania v posteli.

 

 

 

Čo sa týka ostatného nábytku - v moderných spálňach prežila klasika v podobe nočných a toaletných stolíkov, najrôznejších poličiek. Priamo inváziu, ostatne ako aj do iných miestností, sem podnikli najrôznejšie mobilné stolíky a stolčeky. Vyrábajú sa nielen z dreva, ale iz kovu, skla a stále obľúbenejšieho materiálu - plastu. Čo sa týka povrchovej úpravy spálňového nábytku - vedie lak, častejšie sa používa sklo, oba materiály často v kombinácii s dyhou. Francúzsky výrobca kladie dôraz na kvalitu a praktické využitie. Preto tiež na hornú časť praktického nočného stolíka Life umiestnil sklenenú dosku. Tá má určite veľký dizajnový efekt. Pre výrobu nábytku používa kvalitnú laminátovú dosku s umývateľným povrchom.