Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Hosť do domu, alebo kam uložiť návštevu

Človek je spoločenský tvor, rád sa zabáva, stretáva s priateľmi, rodinou. Niekedy sa stáva, že príjemná návštevu alebo oslava sa predĺži takmer do rána a veselí hostia „nevládzu" odísť, alebo prídu na pár dní na návštevu príbuzní a vtedy treba vyriešiť dilemu, kam uložiť hostí. Pri voľbe sedacej súpravy opäť pamätajte na veľkosť plochy. Tí, čo majú málo priestoru k dispozícii, by asi mali voliť rohovú sedaciu súpravu a nekupovať si k nej veľká čalúnené kreslá, ale radšej taburety v rovnakej poťahovej látke. Obývačku si dopredu naplánujte a zmerajte.

 

Hosťovská izba

Hosťovská izba má byť umiestnená v oddychovej časti domu alebo bytu. Ak nemá vlastnú hygienickú miestnosť je vhodné umiestniť ju v blízkosti kúpeľne. Vo väčšom byte alebo dome je lepšie, ak má hosťovská izba vlastnú kúpeľňu. V tomto prípade je zabezpečená intimita a nezávislosť hosťa aj rodiny. Kúpeľňa môže byť súčasťou izby, dôležité je zabezpečiť dostatočné vetranie a jej optické oddelenie od obytnej časti. V malých bytoch je samostatná izba pre hostí zbytočným luxusom, a preto je vhodné zariadiť ju tak, aby sa dala využívať aj na iný účel, napríklad ako pracovňa. V jednoizbovom byte nie je možné vyčleniť pre hostí samostatnú izbu, ale aj tu existuje riešenie. Na uloženie hostí využijeme viacúčelové zariaďovacie prvky, napríklad rozkladacie pohovky, kreslá, nafukovacie lôžka.

Rozkladacia posteľ Foldy 8542

 

Základné prvky

Základné prvky zariadenia hosťovskej izby sú posteľ alebo rozkladacia pohovka a úložný priestor na šaty - skriňa, komoda. Rozkladacie pohovky sú výborné najmä vtedy, ak nemáme v izbe dosť priestoru. Aj keď ide o príležitostné spanie, mali by mať kvalitný rošt a matrac a snímateľný poťah. Zariadenie môžeme rozšíriť o nočný, prípadne toaletný stolík, police na knihy, zrkadlo, dekoratívne predmety, zeleň. V spoločenskej zóne miestnosti umiestnime pohodlné kreslo, lampu na čítanie, malý odkladací stolík, prípadne televízor. Okrem priameho osvetlenia príjemnú atmosféru dosiahneme pomocou nástenných svietidiel, bodového osvetlenie. Na zariadenie môžeme použiť aj starší nábytok, ale v žiadnom prípade by nemala izba pôsobiť ako skladisko. Pre dosiahnutie pozitívneho dojmu je potrebné farebne zjednotiť povrchovú úpravu nábytku a vhodne zladiť aj textilné dekorácie a farbu stien.

Pohovka Clic Clac rozkladacia 360758

Uložiť hostí v malom byte tiež neznamená neriešiteľný problém. Prvou možnosťou je vytvoriť kútik na spanie v obývacej izbe. Rozkladacie pohovky sú dnes samozrejmosťou a pre vytvorenie väčšej intimity priestor predelíme paravánom alebo mobilným regálom s knihami. Vo väčšom byte je vhodným riešením ubytovanie hostí v pracovni. V izbe stačí umiestniť rozkladaciu pohovku alebo rozťahovacie kreslo a úložný priestor na šaty vyčleníme v existujúcej skriňovej zostave. V tejto situácii sa hosť stáva členom rodiny, a preto je dôležitá vysoká miera tolerancie z obidvoch strán.