Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Inovatívne prvky sedacích súprav

Na našom portáli sme zrušili kategórii sedacích súprav, ale stále máte možnosť, zakúpenia pohodlných pohoviek od nášho francúzskeho výrobcu. Ak mávate časté návštevy a potrebujete nejaký ten solitér k občasnému prespaniu, potom vám tieto veľmi kvalitné pohovky prídu určite vhod.

 

Fyziológia ľudského tela

Výrobcovia sedacieho nábytku zvyčajne ponúkajú systémové riešenia, ktoré pozostávajú z viacerých prvkov. Záujemca si z nich môže vyskladať sedaciu súpravu takej veľkosti a tvaru, aká mu vyhovuje. Pri návrhu jednotlivých prvkov sa kladie dôraz najmä na ergonomické tvarovanie, ktoré zodpovedá fyziológii ľudského tela. Okrem základných prvkov, ako sú kreslá, dvojkreslá či trojkreslá dopĺňané rohovými dielmi a podrúčkami, sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube menej typické prvky, ako sú leňošky a podnožky.

Pohovka Clic Clac rozkladacia 225319

 

Leňošky

Leňoška sa od bežnej pohovky líši tým, že je určená len pre jedného človeka na ležanie či sedenie s vyloženými nohami. Operadlo na chrbát je preto na kratšej stene leňošky  - tam, kde by ste čakali podrúčku. Komfortná šírka a dĺžka leňošiek ponúka viac voľnosti pri hľadaní vhodnej polohy tela. Zvyčajne sú riešené s pevným čalúnením, no môžu byť doplnené vankúšikmi, pomocou ktorých si užívateľ prispôsobí sklon opierky na opretie chrbta. "Leňoška je fenomén približne posledných ôsmich rokov.“ Súvisí to so súčasným trendom zariaďovať obývačky pre ich skutočných užívateľov - pre ľudí, ktorí si chodia domov po práci oddýchnuť. Leňošky, ako ich dnes poznáme, vznikli spojením sedenia s podnožkou, čím sa malo predísť vykladaniu nôh na stôl. Je totiž známe, že pre pocit pohodlia a dokonalého uvoľnenia potrebuje mať človek vyložené nohy vo výške tela.“

Kreslo a taburet Summerset 20500-040-050

Na rozdiel od klasických solitérnych pohoviek, moderné leňošky zvyknú byť zakomponované do sedacej súpravy, kde dopĺňajú ďalšie dve či tri polia na sedenie. Veľmi častým riešením sú leňošky umiestnené na kraji sedacej súpravy, kde nahrádzajú kedysi obľúbené rohové časti sedačky. Výnimkou nie sú ani sedacie súpravy s dvoma leňoškami, ktoré sú umiestnené na krajoch súpravy, alebo sú spojené do jedného širokého "ležoviska“.

 

Podnožky

Praktickým doplnkom ku kreslám alebo sedacej súprave sú tiež podnožky, u nás známe skôr pod názvom taburetky. Svojimi rozmermi zvyknú byť prispôsobované modulu systému sedacej súpravy tak, aby ich prisunutím k pohovke vznikla leňoška alebo prisunutím k leňoške pohodlné lôžko. "Veľmi moderným spôsobom, ako zabrániť zlozvyku vykladania nôh na stôl, je nahradenie konferenčného stolíka veľkou podnožkou . "Aby bolo možné podnožku používať ako stolík, jej vrchná časť môže mať o niečo tuhšie čalúnenie. Vďaka takejto úprave je tento kus nábytku rovnako vhodný na sedenie a vykladanie nôh, ako i na odkladanie podnosov so šálkou kávy či iným občerstvením.“

 

Drobné vylepšenia

Súčasní výrobcovia sedacieho nábytku hľadajú stále nové spôsoby, ako prispieť k maximálnemu komfortu užívateľov sedačiek tak, aby z nej vôbec nemuseli vstávať. Komu napríklad príde zaťažko naťahovať sa za šálkou až kdesi do stredu miestnosti, môže si kúpiť sedačku so širokými podrúčkami, ktoré sú svojím hranatým tvarom a väčšou šírkou prispôsobené na to, aby sa dali použiť aj ako príručný stolík. Niektorí výrobcovia ponúkajú k svojmu sedaciemu nábytku aj doplnkový sortiment v podobe malých stolíkov v tvare, ktoré je možné zasunúť až celkom nad sedačku, alebo nadstavce na podrúčky, ktoré poskytujú spevnený priestor na odkladanie pohárov, časopisov alebo diaľkového ovládača.

Pohovka Clic Clac rozkladacia 366656

 

Účelná variabilita

Dizajnové trendy sedacieho nábytku sa postupne odkláňajú od multifunkčnosti, takže v ponuke renomovaných výrobcov čoraz zriedkavejšie nájdete rozkladacie pohovky. Ukázalo sa totiž, že ten istý kus nábytka nemôže byť dobrou sedačkou, a zároveň aj plnohodnotnou posteľou. Pri takejto kombinácii vždy ťahá jedna funkcia za kratší koniec. Potreba doplnkového lôžka sa preto u väčšiny sedacích súprav rieši veľmi jednoducho - odložením vankúšových opierok z trojkresla vznikne pohodlné lôžko so šírkou 70 až 80 cm. Na rozšírenie lôžka tiež slúžia podnožky v kombinácii s leňoškami či kreslami.