Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Interiér a nábytok

Nábytok a samotné zariadenie interiéru azda najvýraznejšie hovorí o povahe a osobnosti majiteľa domu. Je dôležité dobre sa rozhodnúť, ktoré materiály použijeme, aký bude výber farieb a konečné rozmiestnenie vecí. Častokrát bojujeme aj s rozhodnutím, či je výhodnejšie pri zariaďovaní svojho príbytku zakúpiť hotový nábytok priamo v predajni a prispôsobovať ho do svojich misetností postupne, alebo si ho dať urobiť na mieru. Nie sú to jednoduché otázky, preto je nutné sústredenie, aby ste mali vo svojom dome pocit pokoja a pohody.

 

Drevo

Stačí sa ísť pozrieť niekam do blízkej dediny a každý ihneď pochopí, na čo sa od nepamäti využívalo v minulosti drevo. Presne na to, na čo sa využíva do týchto chvíľ. Na stavbu. Celé generácie si z neho stavajú skromné i honosné, ale hlavne účelné a po správnom ošetrení veľmi dlho žijúce obydlia. Umenie a vyspelosť ľudí odrážajú nielen ich úspechy a vylepšenia v oblasti remesiel, obrábania pôdy a pod., ale aj architektúra. A to aj čisto sedliackych a roľníckych domčekov, resp. dreveníc. Jednoduchá a pekná ľudová architektúra zrubových domov odrážala krásu dreva i vkus ľudí. Počas posledných rokov sa tieto krásne drevené stavby stali vyhľadávanou turistickou atrakciou obdivovanou domácimi i zahraničnými turistami. Ukazujú štýl života a bývania „chudobných“ ľudí a sú podnetom i na zamyslenie sa nad dnešnými otázkami bývania. Ľudia odpradávna mali dosť dôvodov na to, aby stavali čokoľvek z dreva. Lákala ich nielen dostupnosť tohto materiálu, ale i jeho krása, spojená s praktickosťou, trvanlivosťou i pocitom tepla, ktoré vnímame pri jeho dotyku. Drevo je dnes príťažlivým stavebným materiálom. Najmä duchovne vnímaví ľudia v ňom cítia odkaz prírody i prísun pozitívnej energie pri kontakte s ním.

Posteľ Berry

 

Interiér z dreva

Samozrejmými drevenými časťami kompletného bývania sú interiérové doplnky z tohto materiálu. Vnútrajšok tvorí materiál a farebnosť obloženia stien, stropu, podhľadov, deliace steny, podlahy, interiérové dvere a schodiská a samotný nábytok. V drevených stavbách môžeme zaujímavo využiť úžitkovú a estetickú stránku obkladov z rôznych druhov dreva (smrek, smrekovec, borovica, dub, agát, jaseň, brest či jelša), rôzne rastrovanie (vodorovné, zvislé, pod uhlom alebo kombinované) i povrchovej úpravy nátermi kombinovanými s bielym sadrokartónovým obkladom stien. Deliace steny tvorí väčšinou rámová drevená konštrukcia, zvuková izolácia a opláštenie z rôznych materiálov – drevo, sadrokartón, DTD, OSB podľa určenia miestností. Pozorne treba navrhnúť voľné prechodové otvory v deliacich a ostatných priečkach – voliť vhodné proporcie i tvar, estetické dotvorenie obkladmi a farebnú úpravu. Veľmi efektné sú v drevenej stavbe priznané krovy a stropy s prekladanými doskami. V kuchyni, kúpeľni či WC však treba strop obložiť podhľadom, zvyčajne zo sadrokartónu.
Konštrukcie podláh súvisia s určením miestnosti prípadne s podlahovým vykurovaním. Ak nie sú v miestnosti zvláštne podmienky (kúpeľňa, práčovňa, kotolňa, dielnička), konštrukcia podlahy môže byť drevená s vhodným nosným podkladom pre nášľapnú vrstvu. Všetky podlahy sa v drevenej stavbe môžu robiť suchou montážou bez mokrých procesov, čo umožňuje rýchlejšie dokončiť interiér. Drevené podlahy znesú všetky typy nášľapných vrstiev – parkety, dlaždice, PVC, koberec alebo len náter. Ak je podlaha urobená kvalitne, nemusíme sa obávať zlyhania jej funkčnosti. Interiér drevenej stavby dotvárajú vhodné tvary drevených zárubní a dverí s masívnou alebo voštinovou konštrukciou s povrchom z prírodnej dyhy alebo plášťom imitujúcim drevo. Výrazným interiérovým prvkom je aj schodisko, ktoré podľa dispozičného návrhu interiéru dominuje ale môže byť i menej nápadné. Od toho sa odvíja jeho návrh a konštrukcia. Celú estetiku tvaru a konštrukcie schodiska určuje drevo, z ktorého je vyrobené. Návrhu interiéru by sme mali venovať osobitnú pozornosť, lebo jeho atmosféra vytvára pohodu, ktorú pre zdravý život potrebujeme.

Rustikálna komoda Berry

 

 

Ďalšie výhody dreva

Tepelná vodivosť dreva je nízka, čím vzrastá prirodzený tepelný odpor celej konštrukcie stavby. To znamená, že tepelnú pohodu v takomto dome dosiahneme s oveľa menšími nákladmi na vykurovanie a teplo sa v ňom dlhšie udrží ako napríklad v murovaných domoch. Stavbu z dreveného masívu nie je potrebné dodatočne zvonku izolovať, ako je to bežné pri stavbách z iných umelých či prírodných materiálov. V drevenom dome postavenom z guľatiny sa teplo udrží dlhšie aj ako v starších klasických dreveniciach z hranolov. Popri ekonomických výhodách je teda drevo aj veľmi ekologickým stavebným materiálom. Na našom portáli, nájdete v kategórii rustikálny nábytok, ďalšie originálne segmenty, pre vybavenie, snáď všetkých interiéru.