Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jedáleň-áno, či nie?

Máte k dispozícii celú izbu alebo aspoň dostatočný priestor u kuchynského kúta a premýšľate, čo s ním? Ak ho zariadiť ako pracovňu alebo ako malé posedenie s priateľmi? A čo takto jedáleň? Tú ste hneď zavrhli, pretože ju nepotrebujete? Skúste sa na ňu ale pozrieť z dlhodobejšieho hľadiska.

 

Obstaranie jedálne je závislé na možnosti priestoru

Jedáleň je tiež spoločenským miestom, ktoré umožňuje rodine pravidelne sa stretávať pri jedálenskom stole, spolu s deťmi, či priateľmi. Tento aspekt má podľa psychológov dobrý vplyv na súdržnosť celej rodiny. Pravidelné stretávanie u jedálenského stola je vec, ktorá kedysi bola pravidlom, v dnešnej dobe je skôr výjimkou, čo je veľká škoda. Máte veľkú kuchyňu, do ktorej sa tak, tak vojde ako jedálenský stôl, tak šesť stoličiek. Priestor, ktorý sa skrýva za dverami, je síce zbytočne prázdny, ale zrovna jedáleň v ňom nevidíte. Dobre. Skúste si ale predstaviť, že stenu probouráte a miestnosť tak zväčšíte. Okrem stola sa vám sem budú hodiť aj skrinky s taniermi a príbory, ktoré budú konečne pri ruke. Veľmi praktické sa v poslednej dobe ukázalo umiestnenie jedálenského kúta takzvaného zabudovaného do kuchynskej linky, kedy si z pracovnej dosky a barových stoličiek môžeme vytvoriť príjemné posedenie, ktoré nezaberie moc z tak potrebného priestoru kuchyne.

 

 

Ako využiť nový priestor?

Jedáleň nie je len jedálenský stôl, stoličky a okolo prázdno. Jedáleň môžete využiť aj ako priestor pre taniere, hrnčeky či príbory, ktoré sa hodia vždy skôr tam, kde sa pohybujú stravníci, než vedľa drezu. Tým, že si zariadite jedáleň jednoduchými komodami, uľahčíte aj kuchyňi, v ktorej tak zostane kopa miesta na hrnce, panvice, varechy či plechy, skrátka na to, čo potrebuje iba gazdinka. Deti budú chystať príbory, bez toho by sa kuchárke motali pod nohami. Taniere tam, kde sú potrebné a hrniec s teplou polievkou jednoducho postavíte doprostred stola, kam už zvyšok rodiny bez vášho vedomia naskladali taniere.

 

 

Pamätajte ale aj na to, že z kuchyne do jedálne, prípadne z kuchynského kúta do jedálneho, by nemala mať kuchárka nijako zložitú cestu. A čo zaobstarať na uvoľnené miesto v kuchyni? Čo treba umývačku, rúru? Že už všetko máte? Tak čo sa poobzerať po peci na pizzu? Alebo po špeciálne chladničke na vína? Do veľkej kuchyne predsa patrí aj veľké veci, zvlášť ak sú ich výsledky kde ochutnať.