Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Kuchyňa - miesto nielen pre gazdiné

Možno si ešte spomínate na kuchyňu vašej starej mamy na dedine, chalupe. Absolútne bez akýchkoľvek spotrebičov, pomocníkov ako chladnička, umývačka riadu, mixér a mikrovlnka, ale s neopakovateľným čarom starorodičovskej pohody. Dávno to všetko odišlo a na podobnú kuchyňu sa môžeme už iba ísť pozrieť do niektorých slovenských obcí, kde neplánovane zastal čas. Snaží sa ale dopracovať k výhode týchto kuchýň, ktorých si všimli už naše staré mamy. A tou bola ich priestrannosť a pritom útulnosť spôsobená teplom zo starej pece a nezabudnuteľnou atmosférou. Ak chcete dosiahnuť aj vo vašom dome neuponáhľané a upokojujúce prostredie, základom k tomu je priateľská kuchyňa. Takýto dojem sa vám ale nepodarí dosiahnuť najmodernejším vybavením, iba ak ho skombinujete s prvkami, ktoré vytvárajú nenapodobiteľné čaro domova.

 

Zariaďte si kuchyňu

Ak sa niekedy v tomto období chystáte zariadiť, poprípade prerobiť si vašu kuchyňu podľa vašich predstáv, nie je nič jednoduchšie. V dnešnej dobe môžete naraziť iba na dva problémy. Bude potrebné vhodne si vybrať z ponuky našich i zahraničných kuchynských zostáv a prispôsobiť výber svojim finančným možnostiam. Všetko ostatné zvládne bytový architekt alebo zamestnanec špecializovanej predajne. Aj do zariaďovania interiérov prenikla výpočtová technika a z pôvodných predajní sa stali štúdiá, ktoré na základe informácií od zákazníka nevrhnú presne takú zostavu, aká zodpovedá rozmerom jeho kuchyne. Zamestnanec štúdia však od svojho počítača nevidí do duše zákazníka. Nepozná jeho vkus, nevie či má deti, v akom sú veku, či má jeho kuchyňa okná na juh, sever, západ alebo východ, či rád varí aj manžel, aká rušná je prevádzka domácnosti, či sú jeho zákazníci ľudia spoločenskí alebo skôr len takí „pre seba“, aké je ich povolenie. Preto podľa svojich možností a schopností dozrite na činnosť ľudí, ktorých ste zaplatili, aby náhodou nebolo nutné niektorý z úkonov opakovať.

 

Kuchynská linka Cerise - skrinky k výberu

 

Spojte to, je to moderné

Moderným sa stáva trend spájať miesto, kde sa jedlo pripravuje s miestom jeho konzumácie, dokonca aj s obývacou izbou. Vzniká tak akési prevádzkové srdce domácnosti. Spojenie s obývacou izbou je nepochybne praktickejšie, jadro bytu aj celý byt pôsobí luxusnejšie, celá domácnosť tak dostane akýsi punc nadštandardu a západného vplyvu. Veď stačí sledovať niektorý z amerických filmov, nikde sa nestretnete s kuchyňou osobitne uzavretou za dverami. Výzvou pre tvorivé typy môže byť jemné optické oddelenie kuchyne pomocou barových pultov, výsuvných či otočných stolíkov a odkladacích plôch. Ale pozor! Vaša kuchyňa sa takýmto spôsobom dostane do centra diania, každá návšteva upriami pozornosť predovšetkým na ňu. Takže strácate svoje súkromie pri varení a na používanie sporáka ako odkladacej plochy pre hrnce môžete nadobro zabudnúť. Každé pre máva však aj svoje proti a ako každá novinka, ktorá sa týka nášho domu, by mala citlivo prihliadať na individuálne potreby a pocity každého člena domácnosti. Rovnako dôležité je aj zohľadnenie prevádzkových požiadaviek a reálnych možností konštrukcie, ak ide o prestavbu existujúcej dispozície staršieho bytu alebo rodinného domu. Problematické býva spojenie kuchyne a obývacej izby vo vidieckych domoch, ak je súčasťou prevádzky domu i hospodárstvo a chov zvierat. Ak nie je k dispozícií letná (hospodárska) kuchyňa, priestor kuchyne je dôležitou súčasťou hospodárstva. Takáto kuchyňa musí plniť vyššie požiadavky na prípravu a skladovanie potravín a ťažšie sa v nej udržiava hygiena. Prevádzka kuchyne sa tu posúva do pracovnej sféry a obývacia izby ja miesto čisto spoločenské a oddychové. Ak sa po zvážení všetkých pre a proti predsa rozhodnete spojiť kuchyňu s obývacou časťou bytu, môžete si s pomocou fantázie, šikovnosti a citu pre požiadavky prevádzky domácností vytvoriť variabilný priestor spájajúci príjemné s užitočným. Častým argumentom proti spojeniu kuchyne s ostatnými časťami domu je vyššia vlhkosť vzduchu, teplo vznikajúce pri varení a rôzne zápachy. Tieto drobné nepríjemnosti ale nie sú dôvodom na neprepojenie týchto miestností. To je dôvod na vybavenie domácnosti účinnejším vetrením. Dnes sa s nimi kuchyne vyrovnali efektívnymi digestormi.

Nábytok do obývačky a jedálne Lana 0286 - diely

 

 

Nebude to na pár rokov

Všeobecne platí, že po dobrom výber vás vaša kuchyňa musí prežiť. Je to samozrejme nereálne z dôvodu neustáleho vývoja kvalitnejších a modernejších spotrebičov a doplnkov, ktoré uľahčujú život i varenie ako také, materiálne opotrebovanie by malo však byť z rozličných dôvodov minimálne. Za všetky spomenieme aspoň ten, že finančné prostriedky vynaložené na zariadenie kuchyne nie sú lacný špás. Preto berme do úvahy potreby všetkých členov domácnosti, vyberajme ľahko udržiavateľné materiály, vyhýbajme sa zdanlivému „prepychu“. Spravme si z kuchyne príjemné a útulné miesto, ale nezabúdajme, že sa v nej má v prvom rade variť, jesť, možno i „kutiť“, a že ju treba každý deň upratať. O najdôležitejších otázkach sa neraďme so susedmi, kamarátmi alebo rodičmi. Vychádzame z vlastných predstáv, raďme sa s partnerom, on tam predsa každý deň s nami bude tráviť spoločné chvíle.