Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Masívne drevo, preglejka, alebo drevotrieska - čo vybrať?

Pri výbere nového nábytku hrá u väčšiny nakupujúcich úlohu predovšetkým farba, dizajn a samozrejme cena. Menej už venujeme pozornosť materiálu, z ktorého je nábytok vyrobený.

Všeobecne sa najčastejšie môžete stretnúť s výrobkami z masívneho dreva, z laminátových dosiek, alebo ľudovo povedané drevotriesky, preglejky, prípadne polotvrdé drevovláknité dosky označované skratkou MDF. Ako sa tieto materiály líšia a ktorému dať prednosť?



Preglejka

Pri výrobe preglejky sa používa najčastejšie drevo zo stromov breza, buk, jelša, alebo borovica. Preglejka je tvorená z tzv. "kompozitného materiálu", teda tenkých vrstiev dreva, zvaných dyhy, s hrúbkou 0,4 až do 3 milimetre, ktoré sú krížom poskladané na seba a spojené a zosilnené vysoko kvalitným lepidlom.

Konečná hrúbka celej dosky môže byť až štyri centimetre a je to práve hrúbka a kvalita použitého lepidla, ktoré ovplyvňujú trvanlivosť a funkčnosť dosiek.

Výhodou preglejky je nízka hmotnosť a relatívne vysoká životnosť. Vďaka lepenie tenkých vrstiev sa tiež ľahko ohýba a moduluje a svojimi vlastnosťami dobre napodobňuje prirodzenú štruktúru dreva. Zároveň je oproti masívnemu drevu lacnejší.



Laminátová doska čiže drevotrieska

Ako už napovedá názov drevotrieska, dosky sa vyrábajú z drevených triesok a hoblín, ktoré sa premiešajú s priemyselným lepidlom a pri teplote 200 ° C sa zlisujú v rovnomernú dosku s hrúbkou 6 až 38 mm. Opäť platí, že v kvalite hrá úlohu hrúbka dosky a použité lepidlo.

Takto spracované dosky sa následne polepia dekoračným laminovacom papierom s hrúbkou 0,1-0,2 milimetra a požadovanom dekoru, či už vzoru dreva, alebo rôznych farieb, a zalejú melamínovou živicou. Použité triesky sú často zvyškovým materiálom, preto je drevotrieska oproti masívnemu drevu výrazne lacnejšia a patrí k najpoužívanejším materiálom na výrobu nábytku.

Vďaka možnosti vyrobiť veľkoplošné dosky môžete mať aj rozmerné časti nábytku z jedného kusu. Drevotrieska sa navyše vyznačuje stálymi a rovnomernými fyzikálnymi a mechanickými vlastnosťami, na rozdiel od masívneho dreva, ktoré máva rôzne "prírodné vady" typu hrče, trhliny, alebo nerovnomernú hustotu a navyše zmenou vlhkosti mení svoj tvar a rozmery.



MDF doska

Za touto skratkou sa skrýva anglické označenie medium-density fibreboard, alebo po slovensky polotvrdá drevovláknitá doska. Vyrába sa zo zmesi vlákien z tvrdého a mäkkého dreva, ktoré sa zasucha spoja pomocou vosku a živicového pojidlá a za vysokého tlaku a teploty sa z nich vylisujú dosky o požadovanej hrúbke. Rovnako ako drevotrieska sa povrch MDF dosky ďalej upravuje, najčastejšie lamináciou, alebo lakovaním.

Oproti drevotrieske má MDF doska silnejší štruktúru a výborne sa opracováva. Rovnako ako ostatné materiály na báze dreva je oproti masívu ľahší, lacnejší a má stálejšie vlastnosti.



Masívne drevo

Masívne drevo je materiál, ktorý zaručuje eleganciu, všestrannosť a nadčasový štýl a - čo je obzvlášť dôležité - dlhú životnosť nábytku. Nábytok z masívneho dreva je investícia na veľa rokov a nezriedka bude slúžiť niekoľkým generáciám. Naviac sa ľahko udržuje aj opravuje.

Nevýhodou je jeho vyššia váha, obstarávacia cena a to, že veľkosť jednotlivých dosiek je limitovaná veľkosťou kmeňa stromu. Nečakajte teda, že budete mať napr. veľké čelo postele z jedného kusu dreva.

Kvalita dreveného nábytku závisí od druhu stromu, z ktorého bol vyrobený. Najvyššia trvanlivosť a odolnosť proti poškodeniu má nábytok z bukového, dubového a javorového dreva.



Čo teda vybrať?

Otázka, či je lepšie masívne drevo, alebo spracované materiály na báze dreva, nemá jednoznačnú odpoveď. Záleží na vašich osobných preferenciách, či zvolíte lacnejší a ľahší nábytok z preglejky, lamina, alebo MDF dosiek, ktoré sa svojím vzhľadom vďaka povrchovým úpravám od masívneho dreva nijako nelíšia.

Nevýhodou spracovaných materiálov je nižšia životnosť, menšiu odolnosť proti poškodeniu a ťažšie renovácie. Naproti tomu masívne drevo vyžaduje ľahšiu údržbu, lepšie sa renovuje a vydrží desaťročia. Nábytok z masívu býva štýlový a nadčasový a ak si chcete zaobstarať kus, ktorý vám má dobre slúžiť leta, je to investícia, ktorá sa oplatí.