Showroom info

Navštívte náš novo otvorený showroom v Brne a pozrite si naše produkty.

Zákaznícka podpora: +420 724 777 014 (Po-Pia 8:00 - 17:00)
štýlové bývanie
0
0,00 €
Košík je prázdny. Poďme to napraviť!
0

Prvý dojem dvakrát neurobíte. A vaša predsieň tiež nie. Zariaďte si ju so štýlom.

Doprava
zadarmo nad 80,00 €
Doručení
za 3-7 dní

Aj vaša kúpeľňa si zaslúži vyzerať krásne ako vy. Zariaďte si ju štýlovým nábytkom a vybavením.

Doprava
zadarmo nad 80,00 €
Doručení
za 3-7 dní

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Masívne drevo, preglejka, alebo drevotrieska - čo vybrať?

Pri výbere nového nábytku hrá u väčšiny nakupujúcich úlohu predovšetkým farba, dizajn a samozrejme cena. Menej už venujeme pozornosť materiálu, z ktorého je nábytok vyrobený.

Všeobecne sa najčastejšie môžete stretnúť s výrobkami z masívneho dreva, z laminátových dosiek, alebo ľudovo povedané drevotriesky, preglejky, prípadne polotvrdé drevovláknité dosky označované skratkou MDF. Ako sa tieto materiály líšia a ktorému dať prednosť?Preglejka

Pri výrobe preglejky sa používa najčastejšie drevo zo stromov breza, buk, jelša, alebo borovica. Preglejka je tvorená z tzv. "kompozitného materiálu", teda tenkých vrstiev dreva, zvaných dyhy, s hrúbkou 0,4 až do 3 milimetre, ktoré sú krížom poskladané na seba a spojené a zosilnené vysoko kvalitným lepidlom.

Konečná hrúbka celej dosky môže byť až štyri centimetre a je to práve hrúbka a kvalita použitého lepidla, ktoré ovplyvňujú trvanlivosť a funkčnosť dosiek.

Výhodou preglejky je nízka hmotnosť a relatívne vysoká životnosť. Vďaka lepenie tenkých vrstiev sa tiež ľahko ohýba a moduluje a svojimi vlastnosťami dobre napodobňuje prirodzenú štruktúru dreva. Zároveň je oproti masívnemu drevu lacnejší.Laminátová doska čiže drevotrieska

Ako už napovedá názov drevotrieska, dosky sa vyrábajú z drevených triesok a hoblín, ktoré sa premiešajú s priemyselným lepidlom a pri teplote 200 ° C sa zlisujú v rovnomernú dosku s hrúbkou 6 až 38 mm. Opäť platí, že v kvalite hrá úlohu hrúbka dosky a použité lepidlo.

Takto spracované dosky sa následne polepia dekoračným laminovacom papierom s hrúbkou 0,1-0,2 milimetra a požadovanom dekoru, či už vzoru dreva, alebo rôznych farieb, a zalejú melamínovou živicou. Použité triesky sú často zvyškovým materiálom, preto je drevotrieska oproti masívnemu drevu výrazne lacnejšia a patrí k najpoužívanejším materiálom na výrobu nábytku.

Vďaka možnosti vyrobiť veľkoplošné dosky môžete mať aj rozmerné časti nábytku z jedného kusu. Drevotrieska sa navyše vyznačuje stálymi a rovnomernými fyzikálnymi a mechanickými vlastnosťami, na rozdiel od masívneho dreva, ktoré máva rôzne "prírodné vady" typu hrče, trhliny, alebo nerovnomernú hustotu a navyše zmenou vlhkosti mení svoj tvar a rozmery.MDF doska

Za touto skratkou sa skrýva anglické označenie medium-density fibreboard, alebo po slovensky polotvrdá drevovláknitá doska. Vyrába sa zo zmesi vlákien z tvrdého a mäkkého dreva, ktoré sa zasucha spoja pomocou vosku a živicového pojidlá a za vysokého tlaku a teploty sa z nich vylisujú dosky o požadovanej hrúbke. Rovnako ako drevotrieska sa povrch MDF dosky ďalej upravuje, najčastejšie lamináciou, alebo lakovaním.

Oproti drevotrieske má MDF doska silnejší štruktúru a výborne sa opracováva. Rovnako ako ostatné materiály na báze dreva je oproti masívu ľahší, lacnejší a má stálejšie vlastnosti.Masívne drevo

Masívne drevo je materiál, ktorý zaručuje eleganciu, všestrannosť a nadčasový štýl a - čo je obzvlášť dôležité - dlhú životnosť nábytku. Nábytok z masívneho dreva je investícia na veľa rokov a nezriedka bude slúžiť niekoľkým generáciám. Naviac sa ľahko udržuje aj opravuje.

Nevýhodou je jeho vyššia váha, obstarávacia cena a to, že veľkosť jednotlivých dosiek je limitovaná veľkosťou kmeňa stromu. Nečakajte teda, že budete mať napr. veľké čelo postele z jedného kusu dreva.

Kvalita dreveného nábytku závisí od druhu stromu, z ktorého bol vyrobený. Najvyššia trvanlivosť a odolnosť proti poškodeniu má nábytok z bukového, dubového a javorového dreva.Čo teda vybrať?

Otázka, či je lepšie masívne drevo, alebo spracované materiály na báze dreva, nemá jednoznačnú odpoveď. Záleží na vašich osobných preferenciách, či zvolíte lacnejší a ľahší nábytok z preglejky, lamina, alebo MDF dosiek, ktoré sa svojím vzhľadom vďaka povrchovým úpravám od masívneho dreva nijako nelíšia.

Nevýhodou spracovaných materiálov je nižšia životnosť, menšiu odolnosť proti poškodeniu a ťažšie renovácie. Naproti tomu masívne drevo vyžaduje ľahšiu údržbu, lepšie sa renovuje a vydrží desaťročia. Nábytok z masívu býva štýlový a nadčasový a ak si chcete zaobstarať kus, ktorý vám má dobre slúžiť leta, je to investícia, ktorá sa oplatí.
Novinky do schránky

Každý týždeň to najzaujímavejšie zo sveta bývania.
Kedykoľvek budete chcieť, môžete sa odhlásiť.