Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Nábytok z českých luhov a hájov I

Rustikálne komody vychádzajú z klasickej poctivej výroby nábytku , ktorú kombinujú s aktuálnymi trendmi v bývaní. Výsledkom je ponuka, z ktorej možno ľahko vybrať komodu do horskej chalupy aj modernej detskej izby. K výrobe je použité masívne drevo alebo jeho plnohodnotná náhrada v podobe MDF dosiek. Samozrejmosťou sú tiež masívne, väčšinou kovové madlá a úchyty, ktoré sú ďalším dôkazom precízneho spracovania a dôrazu na každý detail.

 

 

Ako sa delí

A drevo, ktoré pochádza z českých lesov, resp. rastie v strednej Európe, stretnete doslova na každom kroku, a to i napriek stúpajúcej obľubu exotických stromov. Dub, buk, jaseň, javor, breza alebo smrek, borovica, smrekovec, sú používané na výrobu nábytku (aj záhradného), dverí, rámov okien, podláh. Záleží na ich vlastnostiach, či sú mäkké alebo tvrdé, ako náročné je ich spracovanie, nakoľko sú farieb či inak stála. Druhy driev sú rozlišované podľa základných vlastností. Zafarbenie rozdeľuje dreva na svetlá (javor, breza) a tmavá (orech alebo čerešňa), dôležitejšie je ale delenie podľa tvrdosti. Tá udáva nielen náročnosť opracovania, ale aj odolnosť proti mechanickému poškodeniu. K mäkkým drevám patrí napríklad smrek, lipa, smrekovec, k tým naozaj tvrdým sa radí okrem iného agát či hrab.

 

 

Čo dávajú ihličnany

Medzi najrozšírenejšie drevo ihličnanov patrí drevo smrekové. Aj napriek tomu, že je mäkké, vyznačuje sa húževnatosťou, pružnosťou a predovšetkým sa dobre opracováva a neobsahuje toľko živice ako napríklad borovica. Drevo farby nažltlo biele až červenkasté biele so stredne výraznými letokruhy sa používa najčastejšie na výrobu nábytku, podláh-tie sú však vhodné skôr do priestorov s menšou záťažou. Smrek slúži ik výrobe tesárskych konštrukcií. Borovica je tiež mäkká, ale jej drevo je krehkejšie než smrekové a kvôli vysokému obsahu živice vyžaduje pomerne namáhavú povrchovú úpravu. Drevo s výraznou kresbou farby červeno žlté, ktoré časom tmavne až na hnedočervenú, sa používa podobne ako smrek, aj keď v porovnaní s ním je skôr na ústupe, a to práve pre namáhavé opracovanie. Polotvrdé drevo červenkasto hnedé, ktoré časom tmavne, má smrekovec. Predtým bol používaný pre svoju farebnosť často na obklady stien, rozšírený je tiež pri výrobe okien, dverí, a to vrátane rámov. Podobne ako borovica sťažuje jeho opracovanie vysoký obsah živice.