Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Oáza pre tretinu života - spálňa

Spálňa by mala byť útočiskom – príjemným miestom, ktoré už svojím vzhľadom navodí pocit bezpečia a pohody, príjemnou oázou, kde sa môžeme s dôverou uložiť k spánku. Podľa odborníkov človek prespí až tretinu života. Preto by nám nemalo byť ľahostajné kde a ako tento čas strávime. Pri usínaní je dôležitá atmosféra v spálni – príjemná farebnosť, harmonický štýl zariadenia a prírodné materiály.

Spálňa Malow

 

V prvom rade posteľ

Zárukou toho, aby ste sa ráno prebúdzali svieži a odpočinutí, by však mala byť v prvom rade posteľ. Pritom jej výbere však neuprednostňujte jej krásu a svoj vkus. Sú síce veľmi dôležité, ale netreba podceniť ani výber vhodného matraca a roštu, ktoré by mali tvoriť dvojicu, perfektne zladenú podľa ergonomických.

Pri výbere matraca je na mieste spolupracovať s odborníkmi, ktorí vám pomôžu vybrať vhodný typ matraca i roštu, aby čo najlepšie spĺňal zdravotné požiadavky i vaše predstavy o pohodlí. Dôležitými kritériami pri výbere sú najmä tvrdosť matraca, možnosti polohovania i spôsob a náročnosť údržby. Spálňu však netvorí len posteľ. V našich domácnostiach sa tradične využíva aj ako priestor na uloženie odevov – veď kde je ich uloženie praktickejšie ako tam, kde sa ráno obliekame? A čo je praktickejšie ako šatníková skriňa, ktorá umožní dokonale využiť určený priestor? Prehľadné uloženie bielizne a drobností zasa umožní komoda... Výrobcovia nábytku sa v ostatných rokoch zameriavajú na tvorbu kompletných setov spálňového nábytku v rôznych štýloch i farebnosti, kde je všetko potrebné navzájom zladené dizajnom i materiálmi. Vďaka tejto harmónii sa vaša spálňa môže stať skutočne dokonalou oázou pokoja a odpočinku. 



Spánok vyžaduje priestor


Z priestorového hľadiska by spálňa určite nemala byť najmenšou izbou bytu. Existuje celý rad negatívnych vplyvov, o ktorých často ani netušíme a ktoré negatívne vplývajú na kvalitu spánku. Vznik či odstránenie nespavosti ovplyvňuje umiestnenie spálne v byte i orientácia postele v miestnosti. K tejto miestnosti sa veľmi často správame doslova macošsky a považujeme ju skôr za akési skladisko vlastného tela i vecí, na ktoré inde v byte „neostáva“ miesto. Nezriedka, najmä v panelových domoch, pre spálňu vyčleníme tú najmenšiu a najmenej atraktívnu miestnosť.
Tu je užitočné pripomenúť si poznatok, že jeden dospelý človek spotrebuje za osem hodín spánku 15 – 20 m³ vzduchu a dvaja až 40 m³. Objem spálne teda treba plánovať podľa tejto skutočnosti, pričom treba odrátať priestor, ktorý zaberie nábytok.

Deťom nevymedzujte priestor na spanie pod stropom. Ak sa totiž nevetrá dostatočne, čo sa stáva najmä v zimných mesiacoch, vydýchaný a znehodnotený vzduch stúpa hore, teda práve k spiacim deťom. A ak si k tomu pripočítate skrine s upotenými šatami, zistíte, že ste svojim deťom „zabezpečili“ tie najhoršie podmienky.