Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Poschodová posteľ - áno či nie?

Poschodová posteľ je súčasťou mnohých domácností a hlavne detských izieb. Azda najväčšou výhodou tohto „vynálezu" je úspora priestoru. Aké ďalšie výhody a prípadné nevýhody majú poschodové postele? Ponuka nábytku Aldo.

 

Výhody

Ako už bolo spomenuté, šetrenie priestoru je jedným z hlavných pozitív poschodových postelí. Odpadnú vám starosti s tým, kam umiestniť druhú posteľ v stiesnených priestorových podmienkach. Sú preto vhodné práve do bytov, kde nie je príliš miesta nazvyš - väčšinou slúžia ako postele pre deti v detskej izbe. Ak sa nebudeme držať len predstavy klasickej jednoduchej poschodovej postele, môže byť takáto posteľ pre deti doslova zážitkom. V dnešnej dobe totiž výrobcovia ponúkajú veľké množstvo variánt poschodových postelí, ktoré môžu deti využiť nielen na spanie, ale tiež na hru a podobne. Výstup na vrchné lôžko tiež nemusí byť len po šteblíkoch zvislého dreveného rebríka - rovnako nájdete modely so schodíkmi, šikmým rebríkom a z niektorých postelí sa môže dieťa dokonca aj zošmyknúť po šmykľavke. Klasické „staré" poschodové postele boli v podstate dvoma lôžkami umiestnenými rovnobežne jedno nad druhým - to však už vôbec nie je pravidlom a pokojne môžu byť postele uložené do pravého uhla, čo ponúka priestor na ďalšie možnosti využitia zvyšného miesta pod vrchnou posteľou.

Detská izba s poschodovou posteľou Kurt

 

Nevýhody

Poschodové postele však nemajú len samé pozitíva. Nepríjemnou stránkou tohto spôsobu spania je napríklad prášenie sa z horného lôžka na spodné, čo iste neprispieva k zdravému spánku. To platí obzvlášť v prípade, ak na spodnej posteli spí alergik. Ďalšou nevýhodou je tiež to, že poschodová posteľ nie je práve malým kúskom nábytku - práve naopak. Preto môže miestnosť zmeniť na „zaprataný" a ťažkopádny priestor bez potrebnej vzdušnosti a ľahkosti. Spanie vo výške nie je vhodné pre malé deti, ktoré by mohli počas spánku z postele spadnúť a ublížiť si. I keď väčšinou tieto postele majú bočnice, ktoré pred pádom chránia, nie vždy je táto ochrana dostatočná a naviac, dieťa môže mať problémy s vystupovaním do a následným schádzaním z postele.

 

Detská posteľ Bibop - 3 osoby

 

Ďalšie možnosti

Okrem „naozaj" poschodových postelí existujú aj postele vysúvacie - teda dve postele, ktoré sa na noc vysúvajú jedna spod druhej. Nie sú to síce už doslova poschodové postele a priestor vám ušetria vlastne len v „zasunutom" stave, no aj takáto alternatíva je možná. Ďalšou príbuznou poschodovej postele by sa dala nazvať aj vyvýšená posteľ, ktorá môže disponovať lôžkom pre jednu či dve osoby, pričom priestor pod posteľou vám poslúži pre mnohé účely - ako úložný priestor, miesto na hranie pre deti, pracovňa a podobne.