Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Pracovňa – štýlovo aj prakticky

Aj keď pod pojmom domáca pracovňa si možno pri troche fantázie predstaviť fotografický ateliér či keramickú dielňu v rodinnom dome, nič necharakterizuje tento pojem presnejšie ako počítač. Posledných pár rokov jednoducho platí, že domáca pracovňa sa rovná to miesto s počítačom.

 

Ergonomické parametre

Nároky na domácu pracovňu sa veľmi rýchlo stupňujú. Spôsobuje to najmä rozvoj informačných a komunikačných technológií. Doma nám pribúdajú úplne nové zariadenia, o ktorých sme si ešte pred pár rokmi mysleli, že patria len do riadiaceho strediska NASA či do literatúry žánru sci-fi. Dnes sú samozrejmou súčasťou našej práce a ich používaniu prispôsobujeme aj vzhľad a vybavenie pracovne. Ergonomické parametre pracovného miesta sa síce nemenia, ale pribúdajú civilizačné choroby, preto je takmer nevyhnutné zariadiť svoju pracovňu zdravo. Pri práci s počítačom sa to týka sa to predovšetkým stoličky. Nastaviteľnosť jej výšky je absolútnou samozrejmosťou už desiatky rokov, dôraz sa kladie v poslednom období na vhodné podopretie driekovej časti chrbta a nastaviteľnosť opierok pre ruky, ktoré sú dôležité pri práci s klávesnicou. Ak chýbajú, alebo sú nastavené nesprávne, trpia nielen ruky, ale hlavne plecia a krčná chrbtica.

Kancelárska stolička Exact

 

Len nie do spálne

Ak nie je na pracovňu vyčlenená samostatná miestnosť, pracovný kút umiestňujeme spravidla do spálne. Nie je to najšťastnejšie riešenie, keďže počítač a jeho príslušenstvo produkuje elektrosmog, ktorý negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku.
Pritom počítač nevyužívame doma len na prácu, ale aj na relax. Čoraz častejšie pomocou neho čítame knihy, pozeráme fotografie, konverzujeme s priateľmi. Aj funkčne preto patrí počítač skôr do haly, obývačky či otvorenej dispozície ako do spálne, najmä ak ho príležitostne využívajú aj ďalší členovia rodiny. Vďaka internetu je počítač základným komunikačným prostriedkom moderných ľudí a zatvárať ho do intímnej časti domu či bytu by bolo rovnako nezmyselné ako zatvárať tam napríklad telefón.
Ak patríte k tým, ktorí si nosia prácu domov a trávia pri nej iba večery, môžete si pracovňu zariadiť aj v priestoroch bez okien. V takom prípade však nezabudnite na vhodné umelé osvetlenie. Počítač síce naozaj svieti, ale zapnutý monitor v tme extrémne unavuje oči. Pracovné alebo aspoň sekundárne osvetlenie v miestnosti výrazne zníži kontrast medzi rozžiareným monitorom a okolím a eliminuje namáhanie očí.
Mimoriadne populárna je kompaktná mobilná pracovňa zatvorená v skrini. Zvyčajne obsahuje sklápaciu pracovnú dosku, miesto na stabilné uloženie počítača a plochého monitora, police a iný úložný priestor. Najmodernejšie druhy majú aj integrované osvetlenie a zabezpečený prívod elektriny. Kompaktné pracovne dokážu jednoducho schovať pracovný neporiadok. Na pohľad sa vôbec nemusia líšiť od ostatného nábytku. Niektoré dizajnérsky zaujímavé kúsky však svoj účel rafinovane priznávajú najmä použitím polotransparentných materiálov.
Osobitnou skupinou je pracovňa v samostatnej funkčnej zóne domu. Využívajú ju najmä podnikatelia, ktorí z nejakého dôvodu pracujú doma. V takomto prípade je najvhodnejším riešením celkom samostatná časť s osobitným vchodom, v ktorej je okrem pracovne aj menšia rokovacia miestnosť, kancelária pre asistentov či pomocný personál a sociálno-technické zázemie.

Moderná kancelária Soft Line - diely

 

Klasika aj moderna

Existuje viac prístupov a pohľadov na zariaďovanie pracovne. Všetko záleží od toho čo chceme dosiahnuť a komu bude slúžiť. Rovnako trendový môže byť home office úspešného manažéra ako aj pracovňa architekta či programátora. Zariadenie pracovne výrazne ovplyvňuje jej umiestnenie. Ak je súčasťou otvorenej dispozície jej charakter sa prispôsobuje vzhľadu ostatného zariadenia. V tom prípade sa na nábytkové prvky v pracovni používajú rovnaké materiály aj povrchové úpravy ako napríklad na obývačkovú zostavu. Ak je pracovňa samostatnou miestnosťou možností je viac. Okrem osvedčených drevených materiálov sú moderné najmä kovové a sklenené prvky. Stoly sa navrhujú ako samostatné stolové dosky, doplnené najrôznejšími podnožami z rôznych ušľachtilých kovov – hliník, chróm, prípadne antikor. Z týchto materiálov sa navrhujú aj rôzne kancelárske doplnky či osvetlenie. Absolútny úspech oslavujú exotické druhy dreva, ktoré sú vďaka svojim vlastnostiam – najmä tvrdosti a odolnosti – mimoriadne vhodné na dosky stolov. Na odkladanie sa využívajú mobilné kontajnery a policové systémy doplnené posuvnými stenami.

Kancelária Black and White - ponuka dielov

 

Bez zbytočných káblov

Káble v domácej pracovni znepríjemňujú život. Zavadzajú rukám i nohám, komplikujú udržiavanie čistoty a okrem toho výrazne narušujú celkový estetický dojem. Hoci existuje množstvo bezdrôtových riešení, nedá sa káblov zbaviť celkom. Preto oceníte, ak pracovný stôl bude s nimi počítať. Môže mať otvor v pracovnej doske, ktorým sa káble zvedú do káblového kanálika pod pracovnou doskou, alebo sa dajú viesť samostatnými úchytkami pod stolom či napríklad vnútrajškom stolovej nohy. Riešenie „káblového problému“ vám veľa napovie o sofistikovanosti riešení výrobcu nábytku a o jeho zmysle pre detail.