Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Príborník - opäť trendy a šik!

Každá dobrá gazdinka chce mať vo svojej kuchyni dostatok priestor, tak aby všetko malo svoje vlastné miesto - naše domáce stolovanie je predsa aj odrazom nášho spôsobu života. Väčšina domácností už ale nepozná kuchynský nábytok, ktorý v minulosti nemohol chýbať v žiadnej veľkej rodine. Je ním príborník, na ktorý sa v dnešnej dobe akosi pozabudlo.

 

Príborník v minulosti a v modernej dobe

Príborník patril ešte aj na začiatku 20. storočia k základu dobrej kuchyne. Bol nenahraditeľný pre domácu pani, pretože si tam mohla uložiť servis na každodenné používanie, ale tiež príbor a taniere, pre výnimočné stolovanie, akými boli rodinné oslavy, nedeľné obedy, či štedrovečerné večery. Príborník mal podobu väčšej skrinky, v hornej časti zasklenej, kde sa ukladal servis na výnimočné stolovanie, či doplnky, akými boli rôzne zo skla brúsené vázy, misy, či misky. Moderná doba však príborník odsunula do pivníc a na smetiská, pretože začal byť nepraktický. Príbory a riad sa presunuli do kuchynských skriniek a zásuviek, a jedáleň sa zmenila na kuchyňu. Stolovanie sa tiež zmenilo, každý člen rodiny si prestrel podľa svojho vkusu alebo praktickosti. Na stolovanie už nebol čas. Jedálne sa však opäť začínajú vracať do našich domácností, či už bytov alebo rodinných domov, kde majú svoju vyhradenú časť. A predajcovia nábytku nezaostávajú, pretože začali aj vo svojich predajniach ponúkať príborníky, na ktoré sa už zabudlo. Poniektorí ľudia ani teraz nevedia, keď sa v predajni pozerajú na príborník, že to je vlastne kuchynský nábytok. V dnešných domácich jedálňach však môže byť atraktívnym kusom nábytku, nielen pre členov rodiny, ale aj pre návštevy, ktoré ním určite ohúrime.

Jedáleň Nature

 

Moderné príborníky

Kuchynské štúdia ponúkajú rôzne druhy a typy príborníkov, a je na každom z nás, aký príborník si vyberieme. Majú podobu nižších skriniek, ale vo väčšom priestore môžu jedáleň aj opticky oddeliť od kuchyne, čo privítajú hlavne gazdinky počas varenia. Príborník môžete mať ukrytý aj napríklad pod barovým pultom, kde budete mať uložené taniere, príbory, či poháre. Záleží len na vás, aké miesto nájdete svojim každodenným i výnimočným servisom. Určite vám radi poradia aj pracovníci v kuchynských štúdiách, kde vám odporučia, aj druh materiálu vhodný do vašej jedálne pre váš príborník. Môže to byť samotné drevo, alebo kombinácia dreva a skla. Dokonca môžete použiť aj plast, kov alebo aj exotické dreviny. Našim starým rodičom by to bolo asi divné, ale predsa, žijeme v modernej dobe, kedy sa nápadom nekladú žiadne medze.

Vitrína Malia 427639