Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Priestor pre detskú izbu

Detskú izbu môžeme trochu prehnane označiť ako „byt v byte“. Zatiaľ čo my dospelí si vyčleňujeme samostatné miestnosti na spanie, prijímanie hostí i prácu, dieťa má obvykle na všetky činnosti len svoju detskú izbu. V nej sa hrá, učí sa, komunikuje so svojimi kamarátmi, ale i spí, sníva a ukrýva svoje poklady. Má v nej svoje šatstvo i hračky, ktoré vo vyššom veku nahradí počítačmi, elektronikou a športovými pomôckami. Detská izba sa mení s vekom, preto by mala byť priestranná a mal by v nej byť dostatok miesta a pohodlia na hru i na učenie.

Detská postel Leo

 

Čerstvo narodený potomok

Postieľka a prebaľovací pult pre čerstvo narodeného potomka zaberú iba kút izby, musíme však počítať s častým uspokojovaním jeho hygienických potrieb. Miesto na kúpanie a prebaľovanie by malo byť v teplej miestnosti bez prievanu, dymu a iných splodín. Ľahostajné by nám nemalo zostať ani umiestnenie izby pre bábätko v rámci obytného priestoru. Detskú izbu tých najmenších je vhodné umiestniť v tesnej blízkosti spálne, prípadne kuchyne. Zvuková izolácia medzi izbami by mala byť dostatočná, aby v noci nedochádzalo k vzájomnému rušeniu. Nároky na priestor s vekom rýchle rastú. Zhruba od jeden a pol roka sa dieťa pokúša o samostatný pohyb po byte, neskôr sa začína sústredene venovať hre, i keď iba na pár minút. Z vývojového hľadiska ide o prvú „prácu“ a to by sme ako rodičia mali rešpektovať a vytvoriť na ňu podmienky. Čo všetko teda dieťa v priebehu času potrebuje?

 

Detská izba Leo-Essential

 

Ložko v detskej izbe

Aby sa dieťa cítilo chránené, je podstatné, kde bude jeho lôžko. Pokiaľ vyrastá v rodine jedináčik, nebýva s obľúbeným umiestnením oproti dverám, ktoré spravidla dieťa upokojuje, žiadny problém. Kým pribudne súrodenec, máme dosť času premýšľať o umiestnení dvojice peleštekov. Existuje niekoľko základných priestorových riešení. Najbežnejším variantom je rovnobežná pozícia, ktorá prirodzeným spôsobom vymedzuje súrodencom ich teritórium. V takomto prípade nezabúdajme na vhodný odkladací stolík. Lôžka umiestnené za sebou privítajú skôr staršie deti či súrodenci opačného pohlavia, pretože týmto spôsobom ľahko vytvoríme pocit súkromia.

Detská izba Nixon I

 

Predškoláci a školáci v detskej izbe

Popri lôžku zaberá značný priestor skriňa na šaty. Dôležité je, aby veľkosť a vnútorné členenie zodpovedali telesným proporciám dieťaťa a aby ju mohlo samostatne používať. Na ukladanie hračiek a ďalších detských pokladov sú potrebné ďalšie úložné priestory, ktoré môžu mať rozličnú veľkosť. Pre predškolákov a školákov sú veľmi vhodné zásuvky, boxy a kontajnery na kolieskach, kam hračky doslova nahádžu. Deti budú mať rýchle upratané a my dospelí si ušetríme nervy. Na školské pomôcky by však mali mať ľahko prístupné skrinky, poličky alebo zásuvky v blízkosti pracovnej plochy. Požiadavkou na priestorové usporiadanie detskej izby je miesto na hranie, to môže – napríklad kobercová plocha. Vlastný stôl bude miestom na písanie domácich úloh, na modelovanie, maľovanie a ďalšie činnosti, ktoré by v záujme rozvoja sústredenia malo dieťa robiť v sede. Osobitnú pozornosť si zasluhuje stolička, ktorá by mala mať nastaviteľnú výšku sedadla i operadla. Najstabilnejšia je stolička so stredovou podnožou s piatimi ramenami. Priamo do detskej izby je ideálne včleniť i zariadenie na pohybové aktivity – rebriny, rôzne hojdačky – alebo zavesiť sieť. Ak žijú v izbe dve deti, musíme, samozrejme, všetko násobiť dvomi. Pokiaľ sú ešte malé, nie je usporiadanie zložité. Spoločná izba pre ne, naopak, predstavuje po dlhý čas veľa výhod. Často však u detí rozdielneho veku a pohlavia prichádza ku kolízii, a tak nové požiadavky na prestavbu alebo aspoň reorganizáciu na seba nenechajú dlho čakať.