Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Radosť zo spánku

Dospelý človek strávi asi tretinu života v posteli, dospievajúci a deti ešte viac. Náš spôsob života a fungovanie teda predurčuje lôžko, ktoré sa stalo naším verným štvornohým priateľom a jedným zo základných kameňov vybavenia nášho domova. To kde, ako, v čom a na čom budeme spať, nie je preto dobré nechať na náhodu. Ponuka nábytku Aldo.

 

Oddych je spálňa

Najdôležitejšou miestnosťou na regeneráciu a oddych je spálňa, preto by mala byť situovaná v najpokojnejšej časti príbytku a čo najďalej od rušného vchodu alebo kuchyne. Spálňu je vhodné orientovať na východ, kde nás ráno prebúdzajú slnečné lúče. Táto orientácia je príjemná pre väčšinu ľudí, ale ak máme iný denný rytmus, nie je problém dohodnúť sa s architektom na inom umiestnení. Štandardom v novo budovaných rodinných domov býva kúpeľňa v jej susedstve a taktiež samostatný šatník, pretože miestu na spánok by totiž nikdy nemali dominovať skrine. Stiesňujúce poličky na knihy alebo skrinky nad hlavou postele, dokonca aj mohutný luster nad posteľou, to všetko môže vyvolávať nočné mory, ba aj nespavosť.

Spálňa v zostave Most biely orech

Pre spiaceho je dôležitý pocit bezpečia a pokoja. Ideálne je umiestnenie postele pred stenou a dostatok priestoru po jej obidvoch stranách na malý stolík alebo skrinku, čím je zároveň prístupná z oboch strán. Hlava by mala byť pri stene bez dverí a okien. Taktiež všetko, čo symbolizuje duševnú aktivitu, ako televízor, počítač alebo knižnicu, je lepšie sústrediť do iných miestností. Trochu odlišná situácia je v garsoniérach, kde by ste len ťažko hľadali inú možnosť. Ale aj tam by sme sa mali snažiť o rozvrhnutie izby na zóny. Na spánok má vplyv aj spálňová klíma (teplota, vlhkosť, prúdenie vzduchu) a taktiež lôžková klíma (rozmer ležacej plochy, rošt, matrace a použité materiály). Spálňa je miestom odpočinku, preto by mala mať plné dvere a okná vybavené závesmi alebo roletami. Takto môžeme docieliť úplnú tmu, ktorá je potrebná na dôkladné odpočinutie po vyčerpávajúcej práci alebo športe, kedy potrebujeme na regeneráciu spať aj 12 hodín.

Spálňa Malow 3391

Spálňa nepatrí medzi záťažové priestory, a preto pri výbere podlahovej krytiny nie sme takmer ničím obmedzovaní. Odporúčať možno podlahovú krytinu s hladkým, ľahko udržiavateľným povrchom. Do úvahy prichádzajú všetky drevené krytiny s kvalitnými neškodnými lakmi, drevené vlisky, plávajúce podlahy, moderné prírodné linoleá alebo marmoleá. V spálni môžeme použiť aj celoplošný koberec s kratším alebo stredne dlhým vlasom. Koberce s dlhým vlasom sú pre bosú nohu veľmi príjemné, ale bohužiaľ sa v nich usádza veľké množstvo prachu.

 

Je pohodlná?

Cítite sa v nej dobre? Máte dostatok miesta? Je príliš mäkká alebo príliš tvrdá? Vŕzga?
Prvým krokom k výberu správnej postele je jej dĺžka a šírka. Pri kúpe je treba predovšetkým zohľadniť výšku človeka, pre ktorého je určená. Spáč sa rozhodne nesmie cítiť stiesnene. Posteľ by mala byť asi o 20 – 25 cm dlhšia, než je jeho výška. Potrebná šírka lôžka je odvodená od šírky hrudníka a dvoch dĺžok nadlaktia. Pre väčšinu dospelých postačí 90 cm. Bežná výška postelí sa pohybuje od 45 do 60 cm. Pre seniorov sa odporúča zvoliť zvýšenú lôžkovú plochu, z ktorej sa lepšie vstáva a zároveň sa lepšie udržiava.

 

Pekný posteľový pár

Dôležitou podmienkou správneho ležania je poloha chrbtice. Počas spánku by si mal človek oddýchnuť natoľko, aby nabral sily do ďalšieho dňa. Kvalitu odpočinku okrem iného ovplyvňuje lôžková plocha, ktorú vytvárajú matrace spolu s nosným podkladom v rôznych podobách. Podklad z dosiek alebo rám s pružným drôteným výpletom dnes zväčša nahrádzajú rôzne druhy lamelových roštov, pričom jeho vhodnosť závisí od typu a výšky zvoleného matraca a konštrukcie lôžka. Ako vhodná plocha na ležanie sa osvedčil pružný lamelový rošt s možnosťou polohovania so špeciálnym jednodielnym niekoľkovrstvovým matracom. Pritom vždy platí zásada: jeden rošt je určený pre jednu osobu. Lamelové rošty sa vyrábajú v rôznych konštrukčných a kvalitatívnych zhotoveniach. Počet a šírka použitých lamiel a spôsob ich uchytenia určuje kvalitu i použitie typu matraca. Podľa zaťaženia lamelových roštov, sa lamely v kĺboch natáčajú a tým sa ideálne prispôsobujú tvaru tela. Niektoré bývajú v oblasti ramien zmäkčené. Lamelové rošty môžu byť buď pevné alebo polohovacie. Polohovateľnosť oceníme vtedy, keď si budeme chcieť podoprieť chrbát alebo uľaviť unaveným nohám zdvihnutím do výšky.

Matrac Anatomica

Na matracoch sa nevyplatí šetriť. Nemali by byť ani tvrdé, ani mäkké, jednoducho akurát. Príliš mäkká lôžková plocha neposkytuje chrbtici oporu a naopak tvrdé lôžko môže, okrem nepohodlia, spôsobiť bolesť kĺbov. Dobrý matrac sa pri bodovom zaťažení prehne v mieste tlaku, ale v najbližšom okolí zachováva pôvodnú výšku. Zároveň musí dobre sať, byť vzdušný a ľahko udržiavateľný, takže použité materiály a konštrukcia matraca musia zaistiť dostatočné prevzdušnenie a hygienu celého lôžka. V dnešnej dobe si môžeme vybrať z matracov kaučukových, molitanových alebo pružinových. Mnohé z nich majú letnú a zimnú stranu. Za najkvalitnejšie a najlepšie sa považujú matrace latexové, vyrobené z prírodného a syntetického kaučuku. Majú dierované jadro, pričom od počtu a veľkosti otvorov závisí ich tvrdosť. Musia byť položené na lamelový rošt s minimálne 24 lamelami. Sú ideálne na polohovateľné rošty, pretože sa ohnú až do uhla 90o. Tieto matrace prispievajú k dokonale rovnomernému rozloženiu lokálneho tlaku.Matrace s kokosovo-latexovým jadrom majú podobné vlastnosti ako matrace s latexovým jadrom, ale sú tvrdšie. Ohnú sa iba do uhla 45o, a preto sú nevhodné na elektrické polohovateľné rošty.
Z niekoľkých dielov polyuretánových dosiek alebo v kombinácii s ďalšími materiálmi, ako je latex, kokos, duté vlákno, sú vyrobené matrace s polyuretánovým jadrom.
Matrace s pružinovým jadrom obsahujú 100 až 150 samostatných pružín na m2. Čím majú viac pružín, tým sa lepšie prispôsobia ľudskému telu. Pružiny sú spojené buď oceľovou špirálou, alebo každá pružina môže byť v samostatnom obale a tak vytvárať tzv. kapsičkové alebo taštičkové jadro.

 

Praktické rady pri nákupe matraca:

Dôležitý je rozmer lôžka. Matrac by mal byť o 20 – 25 cm väčší, ako je výška postavy budúceho spáča. Taktiež je dobré myslieť na to, že šírka matraca pre jednu osobu by mala byť minimálne 90 cm, pri dvojlôžku sa počíta na jednu osobu minimálne 80 cm
voľba tvrdosti matraca je individuálnou záležitosťou. Pre nižšie váhové kategórie sa odporúča skôr mäkší, pre vyššiu váhovú kategóriu skôr tvrdší typ
pri kúpe matraca je najlepšie vyskúšať si ho v predajni. Človek si tak ľahšie vyberie vhodný typ aj tvrdosť
nesmieme, samozrejme, zabudnúť na vhodný podklad pre matrac – pre väčšinu je vhodný lamelový rošt, niektoré typy možno položiť aj na pevný rošt.