Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Rastliny špecialisti

Bolieva vás hlava, cítite sa unavení, nedokážete sa sústrediť a v práci je práve tých vašich nápadov čoraz menej? Na vine nemusí byť hneď choroba či prichádzajúca jarná únava. Možno stačí urobiť malé zmeny vo svojej domácnosti či na pracovnom stole. V porovnaní s prírodou je totiž v našich domovoch spravidla primálo zelene a čerstvého vzduchu. A naopak, je v nich veľa rušivých vplyvov pochádzajúcich z rôznych zdrojov.

 

Nápory cudzích vplyvov

Obývacie izby a pracovne musia vydržať najväčšie nápory cudzích vplyvov. Často to znamená, že v týchto miestnostiach, kde sa schádza rodina, sa hromadia problémy spojené s civilizačnými chorobami, vysiľujúcimi stavmi, neschopnosťou koncentrácie, stresom a niekedy aj s úpornými bolesťami hlavy. Príčinou týchto problémov bývajú „výpary“ z umelých látok, rôznych lakov, kobercov a textílií, ktoré presycujú vzduch v miestnostiach. Navyše, televízne prijímače, počítače, mobilné telefóny a mnohé ďalšie technické vymoženosti zaťažujú priestor elektromagnetickými vlnami. Zvlášť nebezpečná je umiestniť obrazovku blízko sedacej súpravy.

 

Ako „odkloniť“ žiarenie

Osvedčilo sa umiestniť vedľa televízorov a počítačov určité druhy rastlín. Mnohé kaktusy, napríklad z rodu Cereus alebo Opuntia dokážu zredukovať značné množstvo ľavotočivých lúčov televíznej obrazovky či monitora počítača. Pri umiestnení kaktusov však dbajte na to, aby ste sa pri sledovaní televízie nepopichali. Škodlivé látky by ste sa mali snažiť čo najviac zredukovať a pritom zachovať v miestnosti zdravé podmienky na život. To znamená aj pravidelne vetrať, lebo čerstvý vzduch zvyšuje životnú energiu a naopak, vydýchaný vzduch prináša únavu a bolesti hlavy. V pracovni dobre zapôsobí aj malá fantánka, lebo vystrekujúca voda pôsobí povzbudzujúco a zvýši vlhkosť vzduchu. Nesmú tu chýbať zdravé izbové rastliny, ktoré vnášajú do miestnosti vitalitu, osviežujú vzduch a obnovujú vaše životné sily. Pochopiteľne, o svojich zelených priateľov sa musíte dobre starať, lebo vitalitu vám prinesú len zdravé rastliny. Naopak, chradnúce symbolizujú úpadok a stratu energie.

Kancelária Soft Line

 

Písací stôl

Za pracovným stolom pri počítači seďte len vtedy, keď je to nevyhnutné a pokúste sa mať počítač na samostatnom stole o pár metrov ďalej. Písací stôl by mal v ideálnom prípade stáť na „silnom“ mieste – diagonálne oproti dverám s pohľadom na dvere a okno. Mal by byť uprataný, nepreplnený zbytočnosťami, ktoré nepovzbudzujú sústredenie a efektivitu práce, ale práve naopak, oberajú vás o energiu a chuť tvorivo myslieť. Stôl teda upracte, ozdobte kyticou čerstvých kvetov, k monitoru počítača umiestnite rastlinu odkláňajúcu nepriaznivé žiarenie, napríklad gloriózu (Gloriosa rothschildiana). Stimulujúco pôsobí červená farba kvetov. napríklad izbovej azalky (Rododendron simsii).

Písací stôl Mike