Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Síla rustikálneho nábytku

Ľudia pri zariaďovaní bytu zvyčajne prihliadajú na aktuálne trendy a často pri tom zanedbajú vlastné pocity. Môže sa tak stať, že v príbytku zariadenom vplyvom posledných výkrikov módy, sa potom cítia ako na návšteve. Ak sa chcete tomu vyhnúť, musíte podnietiť vlastnú kreativitu a interiérom vyjadriť svoje individuálne potreby.

 

 

Kuchyňa starej mamy

Synonymom domova a príjemných chvíľ strávených s blízkymi je pre mnohých kuchyňa starej mamy kdesi na dedine. Veľký drevený stôl, prívetivé teplo ohňa a lakovaný príborník. Klasika voňajúca korením je akýmsi znamením, že sa občas treba zastaviť. Možno práve preto si rustikálne kuchyne nachádzajú v dnešnom uponáhľanom modernom svete svojich priaznivcov.

Ideálnou oázou, kde si zhlboka vydýchnete, strasiete zo seba stres, neistotu, únavu, môže byť i obývačka vo rustikálnom štýle. Pri vkusnom farebnom a štýlovom ladení môže pôsobiť maximálne útulným a mäkkým dojmom s neformálnou domáckou a uvoľnenou atmosférou. Najdôležitejšiu úlohu pri tomto pôsobení zohrávajú dekoračné textílie s osobitými vzormi na čalúnenom nábytku, vankúšoch, prikrývkach, závesoch. Väčšinou sú to vzory s kvetinovými motívmi, pásiky, káro, štvorčeky.

 

Nábytok z dreva

Variabilnejšie je riešenie čalúnenia jednofarebnými poťahovými látkami doplnené vankúšmi, prikrývkami so vzorovaným dekorom, ktoré, keď vás omrzia, môžete hravo vymeniť. Do vidiecky ladeného interiéru rovnako dobre zakomponujete výrazné živé farby, ako aj jemné, romantické odtiene pastelových farieb. Dovolené je kombinovať dokonca aj vzory, zachovajte však pri tom jednotnú farebnú líniu, aby výsledok nepôsobil chaoticky.
K úspešnému zvládnutiu rustikálneho štýlu patrí nábytok z dreva v jeho prirodzenom pôsobení. Nemusíte sa pri tom obmedziť len na prírodnú farbu dreva, osobitnú atmosféru dosiahnete aj bielym či zeleným nábytkom. Vyhýbajte sa však čiernej. Tá by zaručene narušila typickú jemne romantickú atmosféru. Ak sa neviete zriecť napríklad oddychového koženého kresla, i keď je vhodnejšie textilné čalúnenie, zmäkčite ho vankúšom alebo prehodenou textíliou.

 

 

Dekorácie

V takto ladenom interiéri dbajte i na výber doplnkov. Vyhnite sa módnym svietidlám a posvieťte si radšej mohutnejšími lampami s keramickou, prípadne drôtenou nohou a vhodne ladeným tienidlom. Aj také drobnosti, ako napríklad podnosy, vám môžu pokaziť celkový dojem, ak na podávanie kávy použijete plast či antikoro.

I keď je už takýchto interiérov pomerne málo, majú čosi do seba. Mnohých práve toto čaro láka vrátiť sa späť do tradičných anglických interiérov, kde nesmie chýbať mohutný kozub, knižnica a masívny písací stôl. Zdobené kresielka s typickým čalúnením so zlatými kvetinovými ornamentmi a presklená vitrína na zdobený porcelán, sú zasa typickými poznávacími znakmi francúzskych salónov.

Ďalším prvkom tradičných starožitných štýlov sú steny potiahnuté tapetami, dekorované ozdobnými lištami, závesy z ťažkých látok so zložitými ornamentálnymi vzormi v sýtych odtieňoch bordovej, tmavomodrej, tmavozelenej v kombinácii so zlatou či štýlové svietniky.
Rustikálny nábytok vynikne najmä vo veľkých priestoroch. Ak vám učarila nestarnúca krása, remeselné majstrovstvo a duch starých čias, môžete nejaký kúsok v starožitnom štýle vhodne zakomponovať aj do moderného interiéru. Pri kúpe však dávajte pozor na kvalitu. Lacné napodobneniny štýlového nábytku či doplnkov pôsobia nevkusne. Kvalitný štýlový nábytok je vyrobený z masívneho dreva s precíznou povrchovou úpravou.