Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Spálňa a posteľ

Ak bývate v panelovom byte, potom dobre viete, že rozhodnutie, kam dať spálňu je asi to najľahšie. Väčšinou toto privilégium dostane izba otočená od hluku ulice. Majitelia rodinných domov majú podstatne viac možností a najlepšie sú na tom majitelia novostavieb. Tí už pri dispozičnom návrhu nového domu mohli ovplyvniť nielen orientáciu, ale i veľkosť spálne. V súvislosti so spálňou sa oplatí pripomenúť, že v jej blízkosti by mala byť aj kúpeľňa, toaleta a prípadne i šatník.

 

Výber a umiestnenie postele

Dostávame sa k najdôležitejšej súčasti vašej miestnosti regenerácie, k posteli. Práve jej by sme totiž pri zariaďovaní spálne mali venovať najväčšiu pozornosť. Predstava spálne sa vždy spája s posteľou. Práve tomuto kusu nábytku by sme mali venovať najväčšiu pozornosť. Nesprávne vybratá alebo nevhodne umiestnená posteľ môže negatívne ovplyvniť kvalitu nášho spánku. A na zregenerovanie unaveného organizmu kvalitný spánok naozaj potrebujeme. Posteľ nemá byť v blízkosti radiátora ani v priestore medzi oknom a dverami, kde môžeme byť počas spánku vystavení prievanu. Výška postele nad podlahou by mala byť minimálne 30 cm, kde nebudeme vdychovať prach, ktorý sa víri v blízkosti podlahy. V prípade poschodových postelí či podkrovných priestorov dbajme, aby vzdialenosť medzi stropom a posteľou bola aspoň 60 cm. Jedna osoba potrebuje na spanie minimálne priestor 8 m2. Odporúčaná šírka postele je 90 – 100 cm a jej dĺžka má byť o 25 – 30 cm väčšia ako výška jej užívateľa. V prípade manželskej postele berieme do úvahy výšku vyššieho partnera. Aj posteľ má svoje kritériá. Ideálne rozmery pre dospelého jedinca sú definované a výrobcovia ich s menšími odchýlkami rešpektujú. Šírka lôžka je 90 cm, dĺžka 200 cm a výška plochy na ležanie býva 45 cm, pričom zdravotne postihnutí ľudia ju môžu mať upravenú podľa svojich potrieb. Posteľ sa skladá z troch najdôležitejších súčastí: z lôžka, matraca a z vankúša s prikrývkou.

Spálňa Life

 

Lôžko

Na zaistenie pohodlia vo vašej posteli slúži v prvom rade lôžko. Malo by pozostávať z lamelových roštov, nie starých dráteniek. Ich význam je absolútne opodstatnený. Podporujú ležiace telo tam, kde vyvíja najmenší tlak a zároveň ustupujú v miestach s najväčšou záťažou. Sústava lamiel umožňuje ideálne zakrivenie, spáč sa teda minimálne namáha, a tak maximálne odpočíva. Lamely majú nastaviteľnú tuhosť v strednej, najviac zaťažovanej časti. Novším typom sú takzvané bodové rošty (lattoflex). Zložené sú z plastových bodov, ktoré neregulujú polohu tela plošne, ale rozkladajú jeho váhu priamo v konkrétnych miestach. Rošty sa dajú zakúpiť ako súčasť postele alebo si ich môžete nechať vyrobiť na zákazku. Môžu byť umiestnené napevno alebo sa dajú mechanicky či elektricky polohovať. Ako pri všetkých častiach, dôležitá je estetická stránka. Nie lôžkových neviditeľných častí, lamiel, ale jeho hlavným viditeľným prvkom, čela. To netvorí iba estetický prvok, často krát je tiež funkčné. Znamená to, že sa dá napríklad polohovať, takže zaisťuje pohodlnú pozíciu napríklad pri sledovaní televízie alebo pri čítaní. Zároveň môže byť táto časť postele doplnená najrôznejšími policami a často krát slúži na upevnenie nočnej lampičky.

Posteľ so zásuvkou do spálne Infinity 3612LC26

 

Matrac

Ak sa vám podarilo úspešne vyriešiť základ lôžka, zamerajte svoju pozornosť na matrac. Na kvalitu spánku popri umiestnení a rozmeroch postele vplývajú i matrace a rošty. Našťastie dnes si už nemusíme kupovať posteľ ako celok ponúkaný v konečnej podobe. Sami si môžeme zvoliť kombináciu jej troch hlavných častí – konštrukcie postele, roštov a matraca. Najmä matrace a rošty ovplyvňujú kvalitu spánku. Výber konštrukcie je skôr záležitosťou vkusu a estetického cítenia. Počas spánku má byť telo anatomicky správne podoprené. Dobrý matrac by teda v polohe ležmo mal anatomicky tvarovať prirodzenú polohu tela – najmä chrbtice. Keď je tlak na chrbticu rovnomerne rozložený, obličky sa môžu voľne regenerovať a články nervovej sústavy nie sú blokované. Ak je matrac veľmi tvrdý, veľké ramenné a stehnové kĺby sú zle podoprené a stlačené platničky sa neregenerujú. Mäkký matrac zasa zle vplýva na chrbticu, ktorá sa prehýna do oblúka a nedokáže sa uvoľniť. Vzhľadom na čas strávený v posteli, rozhodne stojí za úvahu možnosť dať si vyrobiť matrac na mieru v špecializovanej predajni, kde pri jeho výrobe zohľadnia napríklad hmotnosť či výšku človeka. Z hygienického hľadiska výber matraca ovplyvňuje aj jeho savosť, vzdušnosť a spôsob údržby. Pri výbere roštov sa môžeme rozhodnúť pre polohovateľné alebo nepolohovateľné. Pri polohovateľných si môžeme zvoliť mechanické alebo elektronické nastavovanie polohy, aby dokonale kopírovali krivky ľudského tela. Pri niektorých možno regulovať tvrdosť roštu v chrbtovej časti. Ak si vyberieme tento variant, naša posteľ bude mať nielen nápravné ortopedické, ale i preventívne vlastnosti.
Najjednoduchšie, a pritom kvalitné typy sú matrace pružiace s pružinami. Radia sa medzi lacné riešenia, pritom však dostatočne spĺňajú pravidlá pre zdravý spánok. Bohužiaľ sa dajú len obmedzene polohovať, elastickejšou formou sú matrace s taškovými pružinami, pri ktorých špeciálnu roznášaciu vrstvu tvorí netkaná textília s vysokým podielom vlny. Ideálnym riešením sú matrace z polyuretanovej peny, ktorých existuje mnoho typov. Na trhu sú tiež matrace vybavené tvarovou pamäťou. Materiál, z ktorého sú vyrobené reaguje na telesnú teplotu. Tá mení jeho vlastnosti, a to obzvlášť v oblasti ramien, kde sú odľahčené tlakové body. Pri výbere matraca pamätajte na niekoľko zásadných rád. Mal by byť vyrobený zo zdravotne nezávadného, tvarovo stáleho materiálu, zohľadnite hmotnosť osoby, ktorá na ňom bude ležať, jej veľkosť i vek. Matrac musí byť pozdĺžne prispôsobivý k telu, priečne naopak pevný, aby spáč nebol hlboko zaborený. Konštrukcia musí umožňovať prístup vzduchu k telu, ktoré by malo mať zaistenú optimálnu teplotu. Zvoľte rozoberateľný typ matraca alebo model so snímateľným poťahom. Oboje zaistí hygienu lôžka a uľahčí jeho údržbu.

Matrac Europa Plus