Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Spálňa pre pokojné a zdravé spanie

Veľmi často sa hovorí o spálňach z hľadiska praktického alebo z hľadiska estetického. Už menej sa ale uvažuje skutočnosť, že napríklad práve estetická stránka veci nie je len o móde alebo o trendoch, ale aj o psychickej pohode toho, kto spálňu používa a kto teda v spálni spí. Takže vlastne otázka "ako sa vám vaša spálňa páči" je to isté, ako keď sa pýtate "... a ako sa v nej cítite?".

 

 

Psychická pohoda

Psychická pohoda je rozhodujúcim parametrom fungovania ľudského tela, ktoré môže pod tlakom stresu chradnúť, rovnako ako sa môže pomocou dobrých správ a pocitu šťastia uzdravovať. A obytný interiér, poťažmo spálne, je potom miestom, kde sa v tomto zmysle môžete cítiť dobre, rovnako ako zle, ale aj výborne alebo inak. A práve "o tom" potom bude kvalita vášho spánku. Uspokojenie vášho vkusu a vášho estetického vnímania teda môže viesť k navodeniu zmieňované psychickej pohody a prispieť k efektívnosti spánku. Ak totiž zaspávate pokojní a vyrovnaní, je oveľa pravdepodobnejšie, že aj váš spánok nebude ničím prerušovaný a že si vaše telo oddýchne takým spôsobom, ktorý je pre neho najlepšie. Ale aj tak nie je možné chápať váš vkus ako niečo v dôsledku úplne neobmedzeného. Ak sa vám páči červenej zamatové závesy ak tomu čierne kožené poťahy, potom verte, že takéto vybavenie spálne jednoducho nie je ideálny. A prečo?

 

 

 

Miestnosť pokoja, ticha a odpočinku

Spálňa by mala naplniť všetky tri tieto parametre bezozbytku. Mala by teda byť "pokojná", to znamená do značnej miery tiež "tichá" a je pochopiteľné, že by tiež mala ponúkať v prvom rade priestor pre oddýchnete.


1. príliš zmyselné, emotívne a výrazné vybavenie spálne teda nie je vhodné, pretože skrátka stimuluje k aktivite a spálňa by mala byť priestorom skôr kľudovým. Preto nie je čierna koža a červený zamat vhodným materiálom.

2. kľudové je prostredie napr. s vyváženým pomerom teplých a studených farieb, čo ale neznamená, že nie je možné vytvoriť kľudové prostredie aj inak, napr. s prevahou studených farieb. Veľmi zaujímavá je v tomto zmysle kombinácia modrej s bielou. Oproti tomu použitie iba teplých farieb (červená, žltá a ďalej, teda napr. oranžová atp.) Je možná nevhodné práve pre svoju prílišnú zmyslovosť.