Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Spálne: Zdravé spanie

Vstávate ráno dokonale oddýchnutí alebo sa cítite „ako dolámaní“? Pocity, s akými sa prebudíme, závisia vo veľkej miere od nášho spánku. Spánok je nevyhnutným predpokladom pre oddych tela aj duše. Závisí od neho naše zdravie, výkonnosť, pocit spokojnosti. Stále viac ľudí trpí poruchami spánku spôsobenými problémami s chrbticou. Nie je to žiadna náhoda, tento stav má svoje príčiny v spôsobe nášho života, v nesprávnych návykoch, ktoré nás sprevádzajú už od detstva a vo vyššom veku spôsobujú zdravotné problémy. Pritom mnohým sa dá predísť, alebo ich eliminovať, aj vytvorením správnych podmienok na zdravé spanie. Či sa naša posteľ stane skutočným miestom odpočinku, závisí najmä od kvality matraca a roštu. Výrobcovia „zdravotných“ matracov a roštov využívajú poznatky lekárov, ortopédov a terapeutov, čo vedie k vytvoreniu zdraviu prospešného systému pre spánok, ktorý využíva upokojujúcu a regeneračnú energiu takých prírodných materiálov ako je drevo, bavlna, ovčia vlna, prírodný kaučuk.

 

Prečo je dôležité na čom spíme

Chrbtica by si mala v ľahu vždy zachovávať svoje prirodzené zakrivenie v tvare písmena S.
Flexibilný lamelový rošt je základom pre anatomicky správne ležanie a spanie. V kombinácii s elastickým matracom sa dosiahne v každej polohe správne podoprenie chrbtice a chrbtica zaujme optimálnu polohu. Počas spánku meníme pomerne často polohu tela. Človek zväčša v jednej pozícii nevydrží ani hodinu. Správna poloha tela znamená oddych pre chrbticu a zabraňuje následným ťažkostiam. Ľudia zväčša tento fakt podceňujú a hoci sú ochotní investovať do peknej postele, väčšine nezáleží na tom, aby spali predovšetkým zdravo. Výnimkami sú zväčša tí, ktorí už majú väčšie či menšie problémy s chrbticou. Pokiaľ rošt a matrac, na ktorom spíme, nie je kvalitný po stránke zdravotnej, správa sa voči ležiacemu pasívne. Telo klesne plecami a zadkom smerom nadol. Ľahšie časti tela ležia akoby navrchu. Následkom je, že chrbtica sa snaží o vyrovnanie napínaním svalov. Svalstvo sa tak ani v noci nemôže regenerovať. Úplne inak sa správa naše telo, ak ho uložíme na správny základ – lamelový rošt a zdravotný matrac. Tlak vyvíjaný telom dokáže rošt a matrac rozložiť v správnom pomere vzhľadom na váhu a výšku ležiaceho. Lamelové rošty dokážu vytvoriť protitlak a tento efekt vedie k správnemu podopretiu chrbtice v časti drieku a šije a zároveň k potrebnému uvoľneniu nôh a svalstva. Rošt dokáže „spracovať“ každý pohyb ľudského tela. Elastický matrac tento efekt zosilňuje.

Spálňa Nova - zostava 160

 

Rôzne druhy matracov

Človek sa počas spánku cíti najlepšie, keď je jeho telo v kontakte s prírodnými materiálmi. Súvisí to aj s potením počas spánku – úplne zdravý človek vypotí 0,7 až 1,5 litra vody za noc. Pre náš organizmus je to zdravé, pretože telo sa očisťuje od solí, nečistôt, škodlivých látok.
Prirodzene, pot sa dostáva najmä do matraca, na ktorom ležíme. Preto by mal byť tento vyrobený z materiálov, ktoré dokážu vlhkosť prijať a následne rýchlo uvoľniť do okolitého vzduchu. Najvhodnejšími materiálmi je bavlna, ovčia vlna, kokos, konský vlas. Matrac z kokosových vlákien je tipom pre tých, ktorí sa v noci príliš potia alebo im je stále teplo. Majú totiž chladiaci účinok a regulujú vlhkosť. Prírodný latex pochádza z kaučukovníka a zvyšuje elasticitu a hygienu vnútri matracov a to vďaka jemným, navzájom pospájaným vzduchovým bunkám. Latexové jadro je dierované a podľa počtu a veľkosti otvorov sa aj latexové jadrá môžu deliť na zóny s väčšou alebo menšou tuhosťou. Ovčia vlna má vynikajúcu schopnosť – v lete chladí, v zime zohreje. Vďaka svojej štruktúre dokáže vynikajúco sať vlhkosť, pričom sama ostáva suchá. Tým zabraňuje vytvoreniu pocitu chladu, ktorý sa dostaví po spotení. Ďalšie pozitívne vlastnosti: neabsorbuje pachy a má výbornú samočistiacu schopnosť. Tieto prírodné materiály sa kombinujú pri výrobe matracov s polyuretánovou penou, ktorej vlastnosti vylepšujú. Veľkou skupinou matracov, ktoré ponúka náš trh, sú matrace z polyuretánových pien. Výber je možný od jednoduchých v nízkych cenových reláciách až po skutočne kvalitné, kde je aj cena vyššia. Kvalita závisí na kvalite použitej peny a konštrukcii daného matraca. Najnovším trendom pri tomto druhu matracov sú matrace umožňujúce už spomínané aktívne spanie. „Aktívne“ matrace nebránia pohybu tela v spánku, ale naopak pomáhajú pri otáčaní, ale aj celkovom uvoľnení svalstva, kĺbov, vnútorných orgánov, chrbticu udržujú v optimálnej polohe. Umožňuje to správne zónovanie matracov – zmäkčenie v oblasti ramien a spevnenie v oblasti panvy. Priedušný materiál zabezpečuje dobrú hygienu lôžka. Cirkuláciu vzduchu v matraci a tiež jeho elasticitu zlepšuje perovanie, ktoré majú niektoré matrace. Tzv. pružinové matrace dostať v rôznej kvalite od najjednoduchších s klasickými jednoduchými pružinami vhodnými skôr na príležitostné prespanie až po kvalitné s tzv. taškovými pružinami. Pri tomto type matracov je každá pružina v samostatnom poťahu a množstvo pružín je oproti jednoduchým typom dvoj až štvornásobné. Najkvalitnejšie pružinové matrace majú pružiny rôznych tvrdostí rozdelené do niekoľkých zón. Napríklad v oblasti ramien sú pružiny mäkšie, v oblasti panvy sú spevnené. Podľa toho, či treba tú ktorú časť tela podoprieť alebo uvoľniť.

Matrac Europa Plus

 

Správny výber matraca

Možno aj vám napadlo – dobre, ale ako zistím, že matrac, ktorý si kúpim, mi bude vyhovovať? Iste, iné je vyskúšať matrac v predajni a iné je na ňom spávať. V každom prípade je dôležité si matrac pred kúpou vyskúšať a riadiť sa svojím pocitom. Ale nielen ním. Kto má problémy s chrbticou, mal by sa poradiť so svojím lekárom. Ten mu vie odporučiť, aký matrac je pre neho lepší vzhľadom na zdravotné problémy. Poradiť vedia aj odborníci v predajniach, ktorí poznajú vlastnosti jednotlivých druhov matracov. Niektoré matrace používaním zmäknú, takže pri ich kúpe treba rátať aj s touto skutočnosťou. Vynikajúcim pomocníkom, ktorý otestuje vhodnosť konkrétneho matraca pre vás, je deka s tlakovými senzormi. Je to deka zo špeciálneho materiálu, na ktorom sú tlakové senzory, zaznamenávajúce tlak vyvíjaný telom v ľahu. Údaje, ktoré tlakové senzory zaznamenajú, sa prenesú do PC, kde sa pomocou príslušného programu vytvorí farebný obraz. Na ňom presne vidno, ktorá časť tela vyvíja na matrac aký tlak a či je matrac pre toho ktorého človeka vhodný. Takéto služby poskytujú niektoré predajne matracov a sú naozaj na „nezaplatenie“. Záujemca si môže vyskúšať viacero matracov a PC zistí, ktorý je pre neho najvhodnejší.