Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Stolička, základ domácnosti

Naše telo nie je od prírody predurčené k obyčajnému sedenie. Pri posede na stoličke pôsobí na naše sedacie partie až 75% telesnej váhy. Z tohto dôvodu by sme mali pri výbere stoličky sledovať jej ergonómiu, materiál a stabilitu, aby posedenie bolo čo najpohodlnejšie. Dnes si povieme niečo o mnohých druhoch stoličiek na Nábytku Aldo.

 

Pracovná stolička

Výber vhodnej kancelárskej stoličky je vždy beh na dlhú trať. Stolička by mala spĺňať podmienky pre pohodlné sedenie, ale takisto s ohľadom na zdravotnú stránku. Okrem otázky ergonómie a spôsobu polohovateľnosti je potrebné urobiť niekoľko ďalších rozhodnutí, týkajúcich sa záťaže či designu. Vo finálnej fáze je potrebné vybrať vhodný materiál poťahu. 


Podľa čoho vyberať

Z ponuky poťahových materiálov máme na výber dva základné - kožu (prípadne koženku, či eko kožu) a textílie. Kožené kreslá sa veľmi ľahko ošetrujú, škvrny neulpívají na povrchu, prípadne si s nimi poradí saponát. Nevýhodou je však ich vysoká obstarávacia cena a fakt, že kožený povrch chladí. Pre príjemnejšie posedenie a cenovú dostupnosť sú prijateľnejšie poťahy textilné. Látka umožňuje rozmanitú dizajnovú variabilitu a jednoduché zaradenie kreslá do interiéru. Najkvalitnejšie a najpohodlnejšie kancelárske kreslá sú na našom e-shope v kategórii novinky o nábytku, kreslá so sieťovou opierkou chrbta. 

 

 

Jedálenská stolička

Stolovanie u jedálenského stola sa nezaobíde bez pohodlných a štýlových stoličiek. Rozhodne sa neoplatí nakupovať stoličky prvoplánovo len podľa vzhľadu a cenovej kategórie. Jedálenská stolička by mala disponovať dostatočne vysokým operadlom pre chrbát, opierkami pre ruky, ideálne aj mäkkým a ľahko udržovateľným poťahom - čalúnením. Čalúnené stoličky však už nie sú v kurze, ale tvrdý posed môžete spríjemniť textilnými sedáky, zladiť ich so zostávajúcimi doplnky a podľa potreby obmieňať. 


Podľa čoho vyberať

Pri stolovaní by sme sa mali snažiť nekrčí si oblasť žalúdka. Sedák stoličky by preto mal mať ľahký sklon dozadu a vhodnú výšku (nie vyššej, ako je dĺžka lýtka k podkolennej jamke). Ak budú vám nohy visieť vo vzduchu, nevyhnete sa nepríjemné bolesti. Hrana sedacej plochy nesmie byť ostrá.  Ak tlačí hrana do mäkkých častí nad i podkolenných, obmedzí krvný tok telom a nasleduje nepríjemné mravčenie.

 

 

Barová stolička

Barovú stoličku môžeme stručne popísať ako stoličku na vysokej nohe slúžiace ku krátkodobému posedeniu. V rade domácností ale slúži ako alternatíva klasických jedálnych stoličiek. Vďaka pestrej farebnej škále a materiálovému prevedenie možno barové stoličky ladiť s ostatným nábytkom v interiéri. Pri výbere by sme mali venovať pozornosť stabilite a ergonomickému tvarovaniu. 

 

 


Podľa čoho vyberať

Štandardná výška barové stoličky sa pohybuje od 65 do 75 cm. Nie vždy je táto výška ideálne, preto dajte prednosť stoličkám vybaveným mechanickým piestom alebo skrutkou, pomocou ktorého môžete výšku sedadla pohodlne regulovať. Použité materiály a dizajnové štýly ovplyvňujú aktuálne trendy. Najčastejšie sa môžete stretnúť s plastovými stoličkami v kombinácii s kovom. Stálicou medzi materiálmi je samozrejme drevo, luxusný vzhľad stoličke dodá čalúnenie v koži či kožence.