Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Symbolika farieb I

V mnohých kultúrach sú farby spojené s konkrétnymi božstvami alebo jemnými energiami. Každá farba je svojou podstatou prepojená s iným prvkom z piatich základných elementov (voda - drevo - oheň - zem - kov). Západná kultúra význam farieb v tomto smere dosť zanedbala. Našťastie sa čím ďalej viac ľudí začína presviedčať, že energetické vyžarovanie farieb má pri zariaďovaní interiéru reálny význam pre náš fyzický a emocionálny život. Farby sú veľmi dôležitým faktorom aj pri zariaďovaní interiéru bývania, či už sa jedná o obývaciu izbu, spálňu a zvlášť pozor pri volení farieb v detskej izbe.

 

Fialová

Postupne ste si predstavili všetky odtiene farieb a ako posledná nám zostáva fialová. Keď sa povie fialová, tak nejeden z nás minimálne znepokojene pozdvihne obočie. Je to silná farba, vzniká spojením dvoch opačných pólov, dvoch kontrastných energetických faktorov. Na jednej strane pokojnú modrú a na druhej strane pohonnú silnú červenú. Tento fakt dáva fialové nejmystičtější a nejduchovnější význam. Pomáha pri meditácii a môže mať až hypnotické účinky. Bežný Európan takú symboliku farieb nemá rozumovo spracovanú, ale telo a myseľ ju vníma. Východnej národy majú energetickú silu farieb veľmi dobre preskúmanou a dokážu ju využiť pri zariaďovaní interiéru. Pozrite sa preto teraz na dôležité vlastnosti základných farieb, tak ako je po stáročia využívaná feng-šuej a porovnajme ich s naším podvedomým vnímaním.

 

 

Modrá

Modrá spolu s čiernou prináleží severnej strane a elementu vody. Rozvíja kariéru, povolanie a cestovania. Modrá symbolizuje more a nebo, čo má spojitosť so slobodou. Zároveň značí konzervativizmus, povinnosti a tým prináša úspech pri rokovaní na úradoch. Čierna je trochu tajomná a smutná, napriek tomu je dosť obľúbenou farbou, pretože nám pomáha nestratiť sa v nepokojnom svete. V interiéri by sme na severnej strane mali umiestniť písací stôl, telefón alebo počítač.

 

  

 

Hnedá a zemito okrová

Týmto farbám prináleží severovýchodnej strane a elementu krajiny. Rozvíja múdrosť a meditáciu. Je to farba trpezlivých, pokorných a vzdelaných ľudí, ktorí stoja pevne nohami na zemi a vie dobre hospodáriť s peniazmi. Zemité odtiene okrovej sú symbolom vysokej inteligencie, podporujú myslenie, povzbudzujú nervy a oživujú pamäť. V interiéri by sa na tejto strane mali umiestňovať knižnice, regály, študovňa či kanceláriu.

 

  

 

Zelená

Všetky tóny zelenej patrí elementu dreva. Tmavšie odtiene patrí k východu a svetlejšie k juhovýchodu. Východ rozvíja zdravie, spokojnosť a vychádza z múdrosti našich predkov. Symbolikou zelenej farby je kľud, rovnováha a nádeje. Pomáha regeneráciu, načerpanie nových síl a je veľmi motivujúce. V juhovýchodnom smere by sme mali umiestňovať jedálne, kuchyne a obývacie izby s množstvom rastlín alebo vstupom do záhrady.

 

  

 

V ďalšom článku sa budeme venovať ďalším dôležitým farbám.