Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Symbolika farieb II

V mnohých kultúrach sú farby spojené s konkrétnymi božstvami alebo jemnými energiami. Každá farba je svojou podstatou prepojená s iným prvkom z piatich základných elementov (voda - drevo - oheň - zem - kov). Bežná, západná kultúra význam farieb v tomto smere dosť zanedbala. Našťastie sa čím ďalej viac ľudí začína presviedčať, že energetické vyžarovanie farieb má pri zariaďovaní interiéru reálny význam pre náš fyzický a emocionálny život. Farby sú veľmi dôležitým faktorom aj pri zariaďovaní interiéru bývania, či už sa jedná o obývaciu izbu, spálňu a zvlášť pozor pri volení farieb v detskej izbe.

 

Červená

Červená farba patrí južnej strane a elementu ohňa. Rozvíja v nás túžbu po sláve a úspechu. Je to stimulujúce farba, ktorá oživuje a dáva nám odvahu pre smerovanie za vytýčeným cieľom. V interiéri sú na južnej strane ideálne obývacie izby alebo aktívná denná pracovňa s množstvom vyznamenanie alebo iných odznakov pracovných úspechov.

 

  

 

Žltá a oranžová

Tieto dve farby, patria juhozápadnej strane a elementu krajiny. Rozvíjajú dobré medziľudské vzťahy a podporujú manželstvo. Žltá farba povzbudzuje nervovú sústavu, oživuje pamäť a tým rozvíja múdrosť a inteligenciu. Oranžová farba je symbolom optimizmu, mladosti a radosti zo života. Vzbudzuje zvedavosť, túžbu po dobrodružstve a sociálne väzby. V interiéri ideálne miesto pre spálne, ale aj detské či obývacie izby s množstvom hračiek a krásnych rodinných fotografií.

 

 

Fialová a ružová

Fialová a ružová přináležejí západnej strane a elementu kovu. Napĺňajú svojim významom budúcnosť, deti a rodinné zázemie. Fialová je mystická farba plná duchovna a srdečnosti. Harmonicky spája oba prvky kruhu jing a jang. Ružová zase symbolizuje nehu, jemnosť, čistotu a istú nezrelosť spojenú s otvorenosťou prijímať nové. Ideálne miesto pre umiestnenie detskej izby s množstvom hračiek a krásnych rodinných fotografií.

 

  

 

Biela, strieborná a zlatá

 

 

Svetlé farby přináležejí severozápadnej strane a elementu kovu. Rozvíjajú priateľstva, prospech a komunikáciu. Biela je symbolom čistoty, jasnosti a nevinnosti. Strieborná predstavuje hojnosť, romantiku a nádej. Zlatá symbolizuje bohatstvo idealizmus a univerzálny lásku zastúpenou veľkorysosťou a šľachetnosťou. V interiéri je tento smer vhodný pre pracovňu, kde sa duševne tvorí a rozvíja komunikácia s okolím a priateľmi.