Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Tipy na moderné jedálenské stoly

Jedálenský stôl je v domácnosti ústredným miestom. Práve u neho sa pravidelne ráno a večer schádzame s celou rodinou, aby sme si vychutnali domáce jedlo, k nemu pozývame hostí a konajú sa u neho rodinné porady aj každodenné konverzácie. Výber správneho stola preto zohráva kľúčovú úlohu pre rodinnú pohodu.Kuchyňa alebo jedáleň?

V prvom rade sa musíte rozhodnúť, kde bude váš ústredný hrdina stáť. Sústredí sa váš rodinný a spoločenský život skôr do kuchyne? Kuchynské stoly dnes existujú v najrôznejších prevedeniach - obdĺžniková klasika, lavica, alebo barové pulty. Naproti tomu ak máte jedálenský kút v obývacej izbe, alebo dokonca v samostatnej miestnosti, je vhodnejšie zvoliť reprezentatívnejší kus nábytku - masívny obdĺžnikový, či štvorcový stôl, alebo moderný okrúhly stôl.Aby ste vybrali ten správny stôl, začnite dvoma dôležitými faktormi - koľko miesta máte k dispozícii a koľko osôb bude pri stole sedieť. Okrem rozmerov stola samotného počítajte s miestom na stoličky, pričom medzi stoličkami a stenou, alebo iným nábytkom za nimi by malo byť ešte zhruba 75 centimetrov miesta, aby sa človek mohol od stola pohodlne odsunúť.

Čo sa týka pohodlného sedenia pri stole, každý človek by mal mať priestor zhruba 60x40 centimetrov. Nezabudnite ale, že u osôb sediacich proti sebe musíte počítať ešte s miestom pre riad medzi nimi. Pokiaľ máte doma málo miesta, ale čas od času sa vás pri stole schádza viac, zvážte obstaranie rozkladacieho stola.Ako veľký stôl vybrať

Pri výbere správne veľkého stola sa riaďte nasledujúcimi odporúčaniami:

Rozmery obdĺžnikových stolov a počet osôb
.2 osoby - min. 60 cm x 90 cm
.4 osoby - min. 120 x 90 cm
.6 osôb - min. 200x90 cm
.8 osôb - min. 260x90 cm
.10 osôb - min. 320x90 cm
.12 osôb - min. 320x125 cmRozmery okrúhlych stolov a počet osôb
.2 osoby - min. 70 cm v priemere
.4 osoby - min. 90 cm v priemere
.6 osôb - min. 140 cm v priemere
.8 osôb - min. 150 cm v priemere
.10 osôb - min. 180 cm v priemere
.12 osôb - min. 230 cm v priemereTvar stola pre každú miestnosť

Štvorcové stoly fungujú dobre v menších miestnostiach. V základe poslúži pre 2-4 osoby, pre väčší počet osôb už zvoľte radšej rozkladacie. Najobľúbenejšie obdĺžnikové stoly sa hodí do kuchyne aj obývacej izby a vyrábajú sa v najrozmanitejších prevedeniach od malých kusov pre dve osoby, až po pôsobivé stoly pre veľké rodinné stretnutia a oslavy.

Okrúhle stoly sú efektívne a praktické a aj u menších rozmerov sa pohodlne naje viac ľudí. Okrúhle stoly vyzerajú dobre uprostred obývacej izby, alebo v rohovom výklenku.Aký materiál zvoliť

Stolná doska môže byť vyrobená z najrôznejších materiálov - od dreva a laminátové dosky, až po kov a sklo. Najbežnejšia je práve laminátová doska, ktorá pôsobivo imituje drevo, ale je lacnejší a ľahká. V závislosti na použitých materiáloch a výrobných technológiách je táto stolná doska odolná aj voči vysokým teplotám.

Masívne drevo je materiál, ktorý vám vydrží dlhé roky a naopak s pribúdajúcim časom pri správnej údržbe a čistení získava na ušľachtilosti a kúzlu. Moderné drevené stoly aj laminátové imitácie dreva sú teraz na trhu k dispozícii v toľkých rôznych prevedeniach, že dokonale zapadnú prakticky do všetkých interiérov - od klasických, cez minimalistické, až po retro, alebo rustikálny štýl. Na výber máte z najrôznejších odtieňov prírodného dreva, biele stoly i dosky efektne kombinované s kovom.Dekor dreva sa hodí do takmer akékoľvek kuchyne aj obývačky. Biely stôl vyberte do kuchyne v provensálskom štýle, prípadne naopak ako kontrast k tmavému nábytku v obývacej izbe. Stôl s kovovými nohami vynikne v industriálne ladenom interiéri a okrúhly stôl bude ozdobou v klasických a retro salónoch. Výber je len na vás.