Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Veľký jedálenský stôl - želanie každého

Asi každý by si prial veľký jedálenský stôl, pri ktorom sa pohodlne naje i veľká spoločnosť. Miesta sa ale nedostáva. Ako to vyriešiť? S dostatkom miesta v interiéri sa ľudia bežne perú už od osemnásteho storočia. Stoly stávali v samostatných izolovaných miestnostiach, jedálňach, potom sa presunuli do kuchyne ... a dnes sú väčšinou súčasťou hlavného obytného priestoru, ktorý je s kuchyňou voľne prepojený. Problém boja o centimetre však stále trvá.

 

 

Ideálny stôl

Ideálny stôl pre šesť stravníkov by mal mať dlhšiu hranu dlhú 180 až 220 cm, kratšia 90 až 100 cm. Takýto rozmer sa málokedy podarí do interiéru umiestniť, preto sú vhodným variantom stoly rozkladacie. Súčasná ponuka je naozaj široká. Rozkladací stôl dokáže plochu svojej dosky zväčšiť až dvojnásobne a manipulácia s ním je priamo úmerná cene. Drahšie varianty majú systém rozloženia dosiek dokonca ovládaný hydraulicky. Okrúhly stôl s priemerom 120 cm sa hodí pre štyri osoby (v prípade šiestich zostáva na každého len 65 cm dĺžky). S miestom na sedenie zaberie viac priestoru než stôl pravouhlý, ale sedenie okolo neho je pohodlnejšie. K okrúhlemu stolu tiež celkom núdzovo umiestnime viac osôb, než pre koľko je určený, a tie sa stále môžu prijateľne najesť. U hranatého stola sa nám tento "trik" v žiadnom prípade nepodarí.

 

 

Dôležitosť výberu

Stôl by sme mali vyberať vždy zároveň so stoličkami, a to nielen z dôvodu estetickej kompatibility. Je dôležité napríklad zistiť, či je možné stoličky k stolu pohodlne prisunúť. Dbajme na to, aby veľkosť stola umožňovala dodržať za stoličkou ešte najmenej sedemdesiat centimetrov voľného priestoru k stene alebo k inému nábytku. Ak za stôl sadneme, mali by sme mať od horných strán stehien k lubu (dolnej hrane stola) voľný priestor najmenej pätnásť až dvadsať centimetrov. K najobľúbenejším materiálom stále patrí drevo. Môžeme voliť drevenú dyhu lepenú na doske MDF, ale nábytok z masívu je vždy pevnejší a u niečoho tak symbolického, ako je jedálenský stôl, tiež žiadanejší. Kvalite materiálu však zodpovedá vyššia cena. Sklenené stoly sa hodia do moderných interiérov, ale pri troche odvahy je možné ich kombinovať aj klasickejším štýlom. Mnohým ľuďom nevyhovuje chlad ich dosky, iní kritizujú fakt, že na sklenenom stole je vidieť každý dotyk.

 

  

 

Sklenené stoly

U skleneného stola by sme si však najviac zo všetkého mali ujasniť, či nám nebude vadiť, že si stolujúcich budú vidieť na nohy. Znie to banálne, ale z psychologického hľadiska to býva skutočný problém. Pokrývať sklenený stôl obrusom potiera dôvod, prečo sme si kúpili práve sklenený stôl, takže vhodným riešením je matná nepriehľadná sklenená doska. Aj stoly bývajú opatrené kolieskami. V tomto prípade mať o koliesko naviac je skutočnou výhodou. Oceníme to napríklad pri upratovaní, ktorý akýkoľvek mobilný nábytok vždy uľahčuje. Dbajme však na vhodný systém zabrzdenie koliesok. Systémy bez bŕzd aspoň na jednej strane stola sú vyložene nevhodné. Nechceme sa predsa oprieť o stôl a poslať ho i so svojou porciou večere inému stolujícímu až pod nos.