Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ako sa oslavuje Veľká noc vo Francúzsku a v Španielsku?

Veríme, že všetci z vás vedia, prečo oslavujeme Veľkú noc. Ale predsa len, poďme začať naše rozprávanie práve tým, čo v podstate Veľká noc znamená, len ako pripomenutie, pretože opakovanie je matka múdrosti. Veľká noc sa oslavuje po celom svete, predovšetkým v kresťanských krajinách. Sú najvýznamnejším kresťanským sviatkom, oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Veľká noc je tiež obdobím ľudových tradícií, oslavou, či presnejšie povedané vítaním jari, ktoré s týmto náboženským sviatkom súvisia len voľne.

Veľká noc je pohyblivý sviatok, dátum sa z roka na rok mení. V západnej kresťanskej tradícii nedeľa Zmŕtvychvstania pripadá na prvú nedeľu po prvom jarnom splne po rovnodennosti, teda na mesiac marec, či apríl. A v tomto roku, aspoň zatiaľ, to vyzerá na skôr letnú Veľkú noc, pretože predpoveď hlási rekordné teploty, na ktoré sme zvyknutí skôr v júni. O to viac veríme, že bude tohtoročná Veľká noc lákať k prechádzkam, či horským výstupom. A tak preto pozor na prvé slnečné lúče, predovšetkým u menších detí. Po zime je dlhodobý pobyt na prvom slniečku naozaj zradný a navyše počasie už nie je také, ako sme po mnoho rokov boli zvyknutí. Intenzita slnečného svitu sa z roka na rok zvyšuje a preto je viac ako na mieste používať ochranné krémy s UV faktorom.

 

                            

 

Symboly Veľkej noci

Na celom svete sú symboly Veľkej noci zhodné, známe snáď všetkým aj v našej krajine. Baránok predstavuje v židovskej tradícii Izrael, ako Božie stádo, ktoré vedie Hospodin. Kríž je najdôležitejším z kresťanských symbolov, pretože Kristus bol odsúdený na smrť ukrižovaním. Tento trest patril k trestom najviac krutým a ponižujúcim. Bohoslužba veľkonočnej vigílie začína zapálením veľkonočného ohňa, ktorý symbolizuje víťazstvo Ježiša Krista nad temnotou a smrťou. Ďalším z veľkonočných symbolov je vajíčko, symbol nového života, pretože samo, zárodok života obsahuje. V mnohých kultúrach je vajíčko symbolom plodnosti, života a vzkriesenia. Zdobenie škrupín vajec však môže siahať až do praveku. V súvislosti s ľudovou tradíciou sa zvyk tieto vajcia maľovať udržuje aj naďalej (označenie „kraslice" je potom odvodené od červenej farby).

V našej krajine má zdobenie vajec veľkú a silnú tradíciu, môžeme povedať, že aj zdobenie vajíčok podliehalo najrôznejším módnym trendom, rovnako ako veľkonočná výzdoba. A keďže ako predajcovia sa venujeme predovšetkým designu a predaju nábytku, potom nám nedá sa o týchto módnych trendoch nezmieniť. Sú pre každú krajinu rôzne, pre každý rok v iných farebných tónoch. Farbou tohto roku vo svete designu je broskyňový odtieň, môžeme povedať rovnako ako "nude", skrátka nič výrazné, veľmi prirodzené, krémové tóny. Ak ste rodičia, máte malé deti, potom veríme, že najobľúbenejším spôsobom zdobenia kraslíc u vás doma s vašimi deťmi, je nalepovanie samolepiek.

Korbáč je posledným symbolom z veľkonočných tradícií, o ktorom sa v dnešnom rozprávaní chceme zmieniť. Na Veľkonočný pondelok ráno muži a chlapci chodia po domácnostiach svojich známych a šľahajú ženy a dievčatá ručne vyrobeným korbáčom z vŕbového prútia. Korbáč je spletený až z dvadsiatich štyroch prútikov a je obvykle od pol do dvoch metrov dlhý a ozdobený pletenou rukoväťou a farebnými stužkami. Podľa tradície muži pri hodovaní prednášajú koledy. Najznámejšou veľkonočnou koledou je táto krátka riekanka: „Hody, hody doprovody, dajte vajcia maľované, ak nedáte maľované, dajte aspoň biele, sliepočka vám znesie iné…” A veríme, že každý otecko, pokiaľ veľkonočné tradície dodržiava, určite rád svojho syna aspoň túto jednoduchú riekanku rád naučí.

 

                          

 

Veľká noc vo Francúzsku av Španielsku

Sú samozrejme krajiny, kde Veľká noc oslavuje aj iným spôsobom, ktorý je naopak prehliadok farieb a pestrosti. Vo svete sa v čase okolo Veľkej noci oslavuje napríklad karneval v Riu, alebo karneval v Santa Cruz de Tenerife. Ale my sa pozrieme na sviatky jari do krajín, ktoré sú nám najbližšie za takmer dve desiatky rokov trvajúcej spolupráce na poli designu s našimi francúzskymi a španielskymi dodávateľmi. S istotu môžeme povedať, že v oboch krajinách sú veľkonočné sviatky vnímané veľmi kresťansky, možno v Španielsku ešte silnejšie, než vo Francúzsku. Veľká noc si stále zachováva silný kresťanský charakter, počas svätého týždňa sa po celej krajine koná mnoho náboženských obradov. Deti dostávajú jedno veľké čokoládové vajce, ktoré v sebe ukrýva prekvapenie, najčastejšie malú hračku. V oboch krajinách je potom tradíciou piknik vonku v prírode na veľkonočný pondelok, kde sa schádza celá rodina.

Korbáč je tak ľudová tradícia, ktorá je známa skôr v krajinách moravských, rovnako ako maľovanie vajíčok. Tieto zvyklosti sú francúzskym a španielskym deťom úplne cudzie. A možno jedna zaujímavosť, vo Francúzsku sa deti predbiehajú v tom, kto od rodičov dostane to najväčšie, či najzaujímavejšie čokoládové vajíčko.

 

Veľká noc v ďalších krajinách, čo ste možno nevedeli

V Spojených štátoch sú veľkonočné sviatky náboženským sviatkom, takže mnoho amerických rodín mimo návštevy kostola sa schádza okolo zdobenia veľkonočných vajíčok v sobotu večer a ich „lovu“ v nedeľu ráno. Podľa detských rozprávok boli vajíčka počas noci prinesené Veľkonočným zajačikom a poschovávané po dome a záhrade, aby počkali na deti, až sa prebudia. Po love potom začína „Easter Egg Roll“, pri ktorej deti súčasne gúľajú vajíčko z kopca a dúfajú, že ich vajíčko vyhrá preteky. V Anglicku tradične ženy priväzujú mužov k stoličkám a za prepustenie požadujú peniaze, za nás veľmi netradičná zvyklosť.

V Nórsku je, okrem lyžovania v horách a maľovania vajíčok, tradíciou riešenie vrážd. Všetky veľké televízne stanice vysielajú kriminálne a detektívne príbehy, ako je napríklad Hercule Poirot, alebo ďalšie príbehy od Agathy Christie. Tiež noviny odtláčajú články, z ktorých môžu čitatelia skúsiť odvodiť, kto je páchateľom. Samozrejme tiež vychádza mnoho kníh. Dokonca aj krabice od mlieka bývajú potlačené príbehy s vraždami.

Ukrajinským veľkonočným pokrmom je sladký chlieb pascha. Rovnako, ako inde aj tu sa vníma vajíčko, ako základný symbol Veľkej noci, dochádza pritom k tradičnému súťaženiu, keď osoby vezmú uvarené vajcia a otĺkajú ich konce o seba. Až potom sa môže vajcio zjesť. Skrátka iný kraj, iný mrav, v tomto prípade môžeme povedať ľudová tradícia.

Veríme, že sme vás dnešným článkom aspoň trochu pobavili a dozvedeli ste sa niečo nové. Prajeme všetkým krásne sviatky jari, aj keď s letnými teplotami, veľa odpočinku a príjemných chvíľ s vašimi deťmi a najbližšími priateľmi.