Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


10 krokov, ako premeniť detskú izbu na študentskú

Čas tak neúprosne letí a najviac je to poznať na našich deťoch. Ani sme sa nenazdali a deti už nás prerastajú. Už niektorým veciam rozumejú dokonca viac, než my a hlavne, ich vkus a potreby sa zmenili. A tak je čas na premenu ich detského kráľovstva na študentskú izbu, miestnosť, kde budú mať dostatočne veľkú posteľ na komfortné spanie, dostatočne veľkú šatníkovú skriňu, na všetky tie kúsky oblečenia, ktoré nutne musia mať. Izba dospievajúceho dieťaťa, to už by malo byť súkromné územie, ktoré by sme ako rodičia, rozhodne mali rešpektovať. Ale ako rodičia stále máme poradný hlas a dnešný článok bude o tom, ako pri premene detskej izby na študentskú izbu postupovať, ako zbytočne neutrácať viac, než je nutné. Samozrejme za prísneho dozoru vašej veľkej ratolesti.

Krok číslo 1, naozaj musí ísť všetko von a kedy?

Pred samotnou premenou, je snáď tým najviac podstatným krokom sa zamyslieť, či z existujúceho "detského nábytku" predsa len niečo pre novú, už študentskú izbu nevyužijete. Pokiaľ ste pri zariaďovaní detskej izby počúvali dizajnérov, čítali ste naše články, kde ako predajcovia, od príliš detského dizajnu odrádzame práve preto, aby niektoré z kúskov nábytku mohlo vaše dieťatko využívať až do dospelosti, máte vyhrané. V tomto prípade je nutná iba jediná zmena a to zmena detskej postele na väčšiu posteľ. Pre dospievajúce dieťa je stále tým najdôležitejším kusom nábytku v izbe. Písací stôl, šatníková skriňa, komoda, police, ak sú v neutrálnych, trendy odtieňoch, napríklad, ako spojenie prírodnej imitácie dreva dub s bielou, naozaj v izbe zostať môžu. Na našom trhu, ale aj v našej ponuke je celý rad kolekcií, pre vybavenie detskej izby, ktoré nie sú príliš odlišné od nábytku pre dospelých. A tak, než z izby vyhádžete všetok nábytok, zamyslite sa, či je to naozaj nutné, či niektorý z kúskov detského nábytku nevyužijete. A je už čas na premenu? Všeobecne platí, že pokiaľ dieťa dosiahne výšku 150 cm, je čas na väčšie lôžko, posteľ s väčším rozmerom miesta na spanie, než je detských 90x200 cm.

    

Krok číslo 2, začnite rozhodne posteľou

Prečo zaobstarať ako prvú posteľ? Pretože zistíte, alebo si vopred zmeriate, koľko miesta z priestoru vám zaberie a koľko nábytku v pôvodnej detskej izbe môžete nechať. Ak máte to šťastie a izba je veľká, potom pravdepodobne zachováte všetky kúsky. Ale pokiaľ by predsa len niečo z nábytku muselo ísť von, potom voliť nábytok, ktorý máte možnosť vyriešiť iným spôsobom. Napríklad sa môžete s vašim dieťaťom podeliť o písací stôl vo vašej pracovni, alebo pracovnom kúte a možno máte dostatok priestoru vo vašej šatni, ktorú môže využiť aj dieťa. Ak áno, nie je nutné, aby bola v študentskej izbe zbytočne veľká šatníková skriňa, ktorá by zaberala miesto. Sú však aj ďalšie spôsoby, ako miesto v izbe ušetriť, pre možné umiestnenie väčšej postele, ale poporiadku. 

Krok číslo 3, akú veľkú posteľ zvoliť?

Akákoľvek posteľ, ktorá je väčšia, než štandardný rozmer detskej postele pre matrac 90x200 cm je riešením. Ale na našom trhu sú už zavedené rozmery veľkosti ložnej plochy a vy tak môžete vyberať medzi rozmerom postele 120x200 cm, postele 140x200 cm, alebo postele 160x200 cm. Zdá sa vám posteľ 120x200 cm príliš malá zmena? Stále je to väčšie lôžko, než detská posteľ a pokiaľ je vaša izba naozaj malá aj táto zmena bude pre dieťa prospešná. Navyše je to ideálny rozmer a dostačujúci, pre drobné dievčatá. Takzvaný ideál a najčastejšia voľba, padá na posteľ pre matrac o veľkosti 140x200 cm. Dostatočný rozmer postele aj pre vysokých chlapcov, samozrejme ak v posteli spia sami. Ale ak vaša ratolesť je už natoľko veľká, že má priateľa, priateľku a vy, ako rodičia tolerujete občasné prespanie, potom zvoľte posteľ 160x200 cm. Aspoň vašej ratolesti uľahčíte začiatky, keď z hniezda vyletí a začne si zariaďovať vlastné bývanie. Z hniezda vyletí aspoň s posteľou do začiatku. A všetci si určite pamätáme, že začiatky sú ťažké. A len pre názornosť, rozdiel medzi detskou posteľou a študentskou posteľou je, veríme na ilustračných fotografiách markantný. Väčšie dieťa skrátka väčšiu posteľ potrebuje.

  

Krok číslo 4, aký typ postele vybrať?

Než dáte priechod emóciám a začnete vyberať len na základe dizajnu, teda dáte prednosť tomu, aby sa posteľ hlavne páčila, zvážte, či je možné obstaraním postele získať aj niečo navyše, než komfortnejšie miesto na spanie. Predovšetkým tí z vás, ktorým sa obstaraním väčšej postele do izby nevmestná pri najlepšej vôli napríklad šatníková skriňa, vedzte, že dnešná ponuka postelí má čo ponúknuť a dokáže prekvapiť. Takže pri premene detskej izby na študentskú, majte emócie na uzde a dajte prednosť praktickému využitiu priestoru. 



Ak by v izbe mala byť šatníková skriňa, či priestranná komoda, ale za cenu toho, že miestnosť by bola preplnená nábytkom, vedzte, že taká miestnosť nie je nič príjemné. Študentská izba, rovnako, ako tá detská izba, alebo aj vaša spálňa, má byť miestnosť príjemná a lákajúca k odpočinku. Nemá to byť skladisko, do ktorého za každú cenu umiestnite všetko, čo chcete. Predovšetkým v bytovom designe je vždy niečo za niečo a menej znamená viac. Zachovajte si v izbe čerstvý vzduch, aby sa vám lepšie dýchalo, samozrejme povedané metaforou.

Krok číslo 5, priestor na hranie zmeňte na priestor na učenie

Veľa detí sa venuje štúdiu niekoľko rokov, v podstate až do ich dospelosti v prípade, že to sú vysokoškoláci. A ak aj vaše dieťa študuje, tak druhým „kúskom“ nábytku, hneď po väčšej posteli by mal byť práve dostatočne veľký písací stôl s dostatočne veľkým zázemím pre všetky študijné pomôcky a potreby. Vedzte, že taký písací stôl rozhodne nenájdete v žiadnej sekcii detského nábytku, ale musíte pátrať v klasických písacích stoloch pre nás "dospelákov". Našťastie ponuka písacích stolov je dnes taká široká, že každý z vás nájde čo potrebuje. Rovnako, ako keď budete chcieť k stolu zaobstarať šikovný regál, alebo zásuvkový kontajner k stolu.



Krok číslo 6, nezabudnite na komfortnú stoličku

Stolička má takmer rovnakú dôležitosť, ako posteľ. Študujúce dieťa bohužiaľ za písacím stolom presedí dlhé hodiny a tak kvalitná kancelárska stolička má rozhodne dostať svoj veľký priestor. Aj pre tento typ nábytku platí, že v sekcii detského nábytku kvalitnú stoličku, pre dospelú osobu nenájdete. Nie s dostatočnou nosnosťou a nie s dostatočným, ergonomickým spracovaním. Takže na stoličke určite pre svoje dospievajúce dieťa nešetrite.

Krok číslo 7, úložné priestory

V študentskej izbe veľká potreba, dospievajúce dieťa chce mať svoje súkromie. Ale čo keď obstaraním väčšej postele, ste stratili v malej izbe toľko drahocenný priestor a šatníková skriňa v izbe bude problém? Najprv malé zamyslenie. Nie je lepšie treba dať preč komodu, alebo zbytočne zaberajúce miesto stojaciu lampu, taburet na sedenie, alebo dokonca veľké, úložné boxy na hračky? Trieďte, rozdávajte známym, ktorí ešte malé deti majú, väčšina hračiek skrátka musí ísť preč a v izbe si nechajte len ozajstné srdcovky. A ak sa s hračkami predsa len nedokáže vaše dieťa rozlúčiť aj napriek tomu musí ísť z izby preč, napríklad úhľadne zabalené v nejakom boxe na povalu. Keď je málo miesta, dajte prednosť komfortnému spaniu a komfortnému priestoru na učenie a predovšetkým, nie je nič jednoduchšie, než vyberať novú posteľ iba medzi posteľami s priestorom. Ďalším variantom sú potom vyvýšené postele, kedy priestor pod lôžkom môžete využiť na písací stôl. Vyvýšené postele sú dnes našťastie v rozmere pre matrac 140x200 cm.

  

Krok číslo 8, využívajte tiež steny v izbe

Je stále mnoho z nás, ktorí ešte nemajú veľké skúsenosti, s možnosťou umiestnenia nábytku na stenu, alebo vyklápacími systémami. Ako predajcovia síce nie sme veľkí priaznivci zavesenej postele na stene, ktorú je možné na noc vyklopiť, radšej odporúčame vyriešiť izbu tým, že umiestnime úložné priestory do inej miestnosti, ale keď je málo miesta aj také možnosti dnešný bytový dizajn ponúka. Avšak police, skrinky, ďalšie úložné panely s možnosťou zavesenia na stenu, to už je iná pesnička. Vy získate úložné priestory, ktoré nezaberajú nič z drahocenného priestoru a interiér rozhodne získa na netradičnom vzhľade.

Krok číslo 9, dajte dieťaťu slobodu

Je pre mnohých z nás ťažké prijať, že naše dieťa už nás tak nepotrebuje, že si radí samo. A práve preto, že je toľko ťažké, často sami so sebou, zvádzame boj a chceme dieťaťu do života neustále hovoriť a radiť mu. Keď zariaďujete študentskú izbu spoločne, nadýchnite sa a nedajte priechod svojim emóciám, keď si vaše dieťatko začne do takmer hotovej izby vyberať dekorácie a doplnky. Možno jeho, jej vkus nerobí dobre vášmu dizajnovému oku, či vlastnej predstave o tom, ako by mala byť izba zariadená, alebo koľko to všetko stálo a dieťa si teraz do izby zavesí čierny obraz na stenu, alebo do rohu v miestnosti postaví kostlivca. A určite nerobte tú chybu, že aj v jeho takmer dospelosti budete mať potrebu v izbe vystavovať hračky, ku ktorým máte nejaké nostalgické spomienky. To sú vaše spomienky a tie jeho, tie sa ešte len utvárajú. A napríklad tou najkrajšou spomienkou na detstvo bude práve vždy dokonalá izbička, až do dospelosti.

Krok číslo 10, máme dve deti s veľkým vekovým rozdielom

Zariadiť izbu pre dve deti s veľkým vekovým rozdielom je snáď najťažšia z možných situácií. Ale aj na takú izbičku sa dá vyzrieť dômyselným dizajnom, trochou premýšľania a kombinácií. A keďže táto tematika je blízka toľkým z vám, môžete sa práve na rady a nápady, ako zariadiť izbičku pre predškoláka a študenta už čoskoro s nami tešiť. Nápadov a možností je toľko, že sa tejto problematike budeme venovať v celom ďalšom článku. Sme tu pre vás, sme vaše Aldo. S nami nenájdete dokonalý nábytok, pretože taký neexistuje, ale dokonalé riešenia áno.