Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Odstráňte ľahko zatuchliny z nábytku

Poznáte to - v starožitníctve vám padne do oka nádherná skriňa, po starej mame zdedíte ešte stále funkčnú váľandu, pri renovácii domu je vám ľúto vyhodiť akúkoľvek časť rodinného dedičstva, a preto sa rozhodnete historický nábytok zachovať vo svojom novom domove ...
Lenže čo robiť, keď zrazu z onoho kusu nábytku ucítite nielen históriu, ale aj obťažujúci odér? Ako sa účinne zbaviť zatuchliny a tešiť sa po ďalšej generácie z nábytku s príbehom? 



Jedna teta rozprávala ...

Ak inkriminovaná časť vášho vybavenia zaváňa známym "stareckým" zápachom, ešte stále existuje šanca, že sa ho dokážete zbaviť. A rovnako ako u všetkých problémov v domácnosti, aj pre tento, existujú riešenia ako z príručiek pre gazdinky. Okrem starého známeho vetranie vyskúšajte misku s octom, ktorý je známy svojou schopnosťou pohlcovať pachy, poprípade levanduľový olej (postačí niekoľko kvapiek), ktorý po zmiešaní s vodou umiestnite do skrine a nechajte ho, nech skriňu krásne prevoní.
Ďalšími dvoma pomocníkmi sú mletá káva nasypaná v plátených vrecúškach, či jedlá sóda, ktorú môžete využiť aj na čalúnené kusy nábytku a potom ju vysať.



Je to len chémia

Ak prostriedky prírodného pôvodu nezafungujú podľa vašich predstáv, je na čase siahnuť po niečom silnejšom, teda po chemických prostriedkoch. Keďže chémia je dobrý sluha, ale vie byť aj zlý pán, je potrebné mať sa na pozore a používať čistiace prostriedky iba podľa uvedeného návodu.
Na lakovaný nábytok použite prostriedok s obsahom včelieho vosku, na povrchovo neošetrený nábytok môžete veľmi opatrne skúsiť napríklad na tento účel určené Savo. A ak vlastníte domácich miláčikov, môžete vyskúšať umiestniť do skrine nádobu s mačacím stelivom, ktoré sa zápachom tiež dokáže zatočiť.



Zlaté reštaurátorské ručičky!

Ak máte naozaj veľký záujem o záchranu nábytku a žiadna z babských rád nepomáha, zverte zatuchnutý nábytok odborníkom. So svojím know-how dokážu reštaurátori predsa len viac, než bežný smrteľník a ak sa má na váš poklad niekto vrhnúť s brúsnym papierom a novou vrstvou laku, alebo s novým čalúnením, mal by to byť práve človek, ktorý "chorý" nábytok nelieči prvýkrát .



A keď to nejde ...

... tak to nejde. Ak sa nepotýkáte len s obyčajným zápachom, ale s nefalšovanou zatuchlinou, ktorá je koktejlom plesňových spor, baktérií a vírusov, máte ešte možnosť pozvať do svojho domova odborníkov, ktorí celý váš príbytok ošetria špeciálnym aerosólom. Aj toto riešenie je však len dočasné, a ak nepomôže, ostáva len jediné východisko.
Rozlúčiť sa ako s nábytkom, tak aj so všetkými zdravotnými rizikami, ktoré so sebou zatuchlina nesie. Láska ku krásnemu nábytku je síce silná (to koniec koncov chápeme), na druhú stranu: zdravie máme iba jedno.