Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ako odstrániť vosk z nábytku

Jednou zo zimných radostí sú sviečky. Dokážu navodiť vianočnú atmosféru, vyvolať hrejivý pocit aj prevoňať celý dom. Ale tiež dokážu narobiť veľa starostí. Trebárs keď horúci vosk kvapne tam, kam by nemal. Vianoce sú sviatky pokoja, tak sa nerozčuľujte nad nevzhľadnou škvrnou od vosku - máme tu pár tipov, vďaka ktorým sa jej zbavíte raz dva.

Spôsob odstránenia zvoľte podľa materiálu nábytku

V prvom prípade záleží od materiálu. Niektoré typy nábytku potrebujú šetrnejšie zaobchádzanie ako druhy z iných materiálov.

Pokiaľ máte lakovaný nábytok, tak práve u neho by ste mali byť najopatrnejší - aby ste neseškrábli aj vrstvu laku. Ak je časť pokvapkaná voskom sklenená, tak máte vyhraté. Tu stačí dať pozor, aby ste vosk nesundávali ostrým predmetom, ktorý by povrch poškodil.

 

Pomôžte si na vosk teplom

Škvrnu od vosku prikryte pijavým papierom a jemne po ňom prechádzajte žehličkou. Žehličku nenastavujte na príliš vysokú teplotu, ale radšej zvoľte nižšiu. V prípade väčšej škvrny si nachystajte viac papierov a postupne ich vymieňajte. Namiesto savých papierov môžete využiť aj jemné látkové utierky. Opakujte do tej doby, než sa vosk vsiakne do papiera a zmizne z nábytku.

Podobne môže poslúžiť aj fén. Vosk zahrievajte tak dlho, kým sa neroztopí. Následne jemne zotrite utierkou.
Ako odstrániť škvrnu k dokonalosti?

Je niekoľko možností, ako odstrániť škvrnu, ktorá zostala pod vrstvou vosku. Ak je škvrna malá a skôr povrchová, tak vám postačí mydlová voda, či bežný ocot. V horších prípadoch je potrebné siahnuť po liehu, ktorý by mal odstrániť zvyšky nečistôt.

A ak ani to nezaberie, je na čase využiť technický benzín. Keďže sú sviečky zvyčajne vyrobené obvykle z parafínových uhľovodíkov, alebo stearínu, tak benzínový čistič by na ne mal fungovať. Ale pozor, táto technika rozhodne nie je vhodná na farbený, alebo lakovaný nábytok.

Pokiaľ na dočistenie využijete jeden z týchto tipov, tak rozhodne ani jednu z týchto tekutín nedávajte priamo na nábytok. Narobilo by to viac škody ako úžitku. Nakvapkajte na handričku vami zvolenú tekutinu a nábytok jemne utierajte, kým škvrna nezmizne.

V prípade najvyššej núdze odstráňte vosk mechanicky

Ak viete, že váš nábytok nie je chúlostivý na poškriabanie, tak si na pomoc môžete vziať žiletku, či škrabku, ktorá sa využíva na čistenie sklokeramických dosiek. Ale hlavne opatrne a nikam neponáhľať. Na záver škvrnu dočistite niektorým z uvedench spôsobov.

A ak vám predsa prejde ruka a na nábytku sa objaví nechcený škrabanec, bude sa vám hodiť náš článok, kde sa dozviete, ako ho zamaskovať. 

A čo keď vosk kvapne na textil?

Ak vám vosk ukápnul na obrus, tak máte šťastie - ten kúpite nový ľahšie ako stôl. Ale nemusíte sa obrusu, či iné textílie hneď zbavovať. Na veľa druhov látok môžete využiť vyššie spomínaný tip so žehličkou, či s fénom. Tu nájdete ďalšie tipy, ako jednoducho vosk odstrániť z textilu.