Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


10 pravidiel, ako zaistiť bezpečie detí v poschodovej postel

Milí rodičia, vyberáte detský nábytok podľa vzhľadu, záujmu detí, odtieňov, alebo tak, aby bolo vybavenie detskej izby vašich ratolestí praktické a mali všetko potrebné, hoci je miestnosť na tento účel určená, ktorú máte vy ako rodičia k dispozícii, naozaj veľmi malá? Žiaľ, prevažná väčšina z nás nemá to šťastie, aby disponovala pre vybavenie izby ratolesťou veľkým priestorom a už vôbec nie, dokonca dvoma miestnosťami. Obstaranie poschodovej postele, je tak pre väčšinu z nás logickým krokom, logickou voľbou, ako maximálne ušetriť priestor v detskej izbe, aby nielen zostalo miesto na ďalší potrebný nábytok, ktorý v izbe nesmie chýbať, ale aj nejaké to miesto na hranie. A navyše, asi väčšina z nás si praje, aby izbička detí bola príjemným, vzdušným miestom, nepreplneným nábytkom. Že je poschodová posteľ tou najčastejšou voľbou je teda jednoduché, ale viete že, aj pre poschodovú posteľ platia určité pravidlá, aby vaše deti boli v bezpečí? Veríme, že všetci z vás, milí rodičia máte jedno veľké prianie, zariadiť vašim ratolestiam dokonalú detskú izbu. A tu určite nenájdete v nereálnom svete.



Pravidlo 1 – vhodný vek detí

Kedy je ten správny čas na obstaranie poschodovej postele? Koľko by malo deťom byť rokov? Teda od koľkých rokov je poschodová posteľ vhodným riešením rozmerovo malej detskej izby? Väčšina výrobcov odporúča poschodové postele pre deti od šiestich rokov, ale aj ako predajcovia, ktorí sa venujeme dizajnu už takmer dvadsať rokov vieme, že poschodové postele sa kupujú aj deťom, kedy najmladšiemu z nich sú tri ročky. Áno, je to možné, ale pri zachovaní určitých pravidiel tak, aby sa vašim deťom a predovšetkým tomu najmenšiemu dieťaťu nič nestalo. Pokiaľ teda plánujete obstaranie postele, kedy najmladší z detí má tri, štyri roky, potom rozhodne menší z dvoch detí musí spať na dolnom lôžku a starší na hornom lôžku. A to je ďalšie pravidlo, ktoré je v prípade poschodovej postele nutné dodržiavať.

Pravidlo 2 - kto bude hore a kto dole

Ako sme spomínali, malé dieťa minimálne do piatich rokov, by malo spať na dolnom lôžku. V prípade poschodovej postele pre tri deti, potom na prístelke, ako najmladší z nich. Ale tiež sme rodičia a vieme, že nemôžete byť s dieťaťom neustále. Okrem toho, že ako rodičia určíte, kto z detí bude spať hore a kto dole, treba ešte zabezpečiť schodíky v prípade, keď máte svoju prácu a nemôžete najmladší z detí, strážiť. Máte dve možnosti. Ak je staršie z detí zodpovedné a má vašu dôveru, riešenie je veľmi jednoduché, mladšieho bračeka, alebo sestričku jednoducho postráži. Ale ani starší z detí nemôže byť neustále v detskej izbe, má svoje záujmy a mladší súrodenec sa v izbičke ocitne niekedy predsa len samo. Nie je nič jednoduchšie, než zabezpečiť schodíky tak, aby sa dieťa na hornú posteľ nedostalo. Našťastie dnes sú na trhu skvelé bezpečnostné prvky, ktoré vaše deti ochránia. A ochrana schodíkov tým, že ich zabezpečíte, aby nebol možný prístup k hornej posteli, nám príde, ako najjednoduchšie a hlavne najbezpečnejšie riešenie.



Poschodová posteľ je ideálnym riešením, o tom niet pochýb, ale vždy je veľkým problémom, keď sú obe deti malé. Ak ste rodičia dvoch malých detí napríklad len s ročným odstupom, alebo dokonca ste rodičia dvojčiatok, potom o to viac treba zaistiť horné lôžko, aby sa deti k nemu nedostali. Ak kupujete poschodovú posteľ pre deti s väčším, vekovým rozdielom, verte nám, budete mať oveľa menej starostí, ako keď máte maličké deti takmer v rovnakom veku. Pre túto situáciu by sme predsa len poschodovú posteľ, ako riešenie detskej izby zvážili a skôr dali prednosť klasickej detskej posteli s prístelkou

Pravidlo 3 - vysvetlite deťom, čo môžu a čo nie

Deti sú z poschodovej postele nadšené, veríme vám. Ale dajte si tú prácu a vysvetlite deťom, ako správne poschodovú posteľ používať, aby sa im naozaj nič nestalo. Vysvetlite staršiemu z detí, aby malého bračeka, sestričku strážil. Upozornite deti, že keď budú skákať na šuplík, ktorý napríklad jedno z detí využíva, ako prístelky na spanie, tak jednoducho praskne. Vysvetlite deťom, že z hornej postele sa neskáče, od toho sú pohodlné schodíky, ktoré však nemajú slúžiť ako bradlá v telocvični. Všetko má svoje pravidlá a ani najkvalitnejšia poschodová posteľ neodolá všetkým nástrahám.



Dievčatko na okraji postele je situácia, ktorá by rozhodne nemala vzniknúť. Predovšetkým je tak vyvíjaný veľký tlak na policu, ktorá by mala byť iba odkladacím priestorom na knižky, ale hlavne a viete to všetci, ako rodičia dvoch detí, mladší z detí vždy napodobňuje staršieho súrodenca. A potom vznikne táto nebezpečná situácia, ktorá môže mať fatálne následky v podobe škaredého zranenia. Mladší braček vlastne len napodobňuje to, čo vidí u staršej sestričky.



Pravidlo 4 - kontrola všetkých spojov a zostavení po jednom mesiaci

Poschodová posteľ je už v detskej izbičke a deti, ako zo všetkého nového sú nadšené. Verte nám, že prvý mesiac dostane poschodová posteľ najviac zabrať práve preto, že deti si chcú všetko vyskúšať. Milí rodičia, ďalším krokom pre bezpečie vašich detí je, že zostavenie poschodovej postele riadne skontrolujete, znovu pritiahnete všetky spoje, ktoré povolili, skontrolujete uchytenie roštov a naozaj si dajte tú prácu a zložte aj matrace z lôžok, aby ste sa dostali aj k spojom medzi posteľou a roštom. Túto kontrolu opakujte po ďalšom mesiaci ešte raz a máte postarané na niekoľko rokov. Proces dôkladnej kontroly spojov pri novo zostavenom nábytku, odporúčame, ako predajcovia aj vám, napríklad pri manželskej posteli. Nový nábytok vždy pracuje, prispôsobuje sa a dotiahnutím skrutiek a riadnou kontrolou po nejakej dobe používania naozaj nič nepokazíte, naopak životnosť nábytku predĺžite.

Pravidlo 5 - skákanie po posteli, skákanie po šuplíku naozaj nie

Áno, my vieme, že všetci to vedia, ale stále najčastejšou príčinou úrazu všeobecne u všetkých postelí, je skákanie po lôžku. Rošt sa pod váhou skoku prelomí predovšetkým vďaka početnosti skokov na jednom mieste, navyše pri skákaní sa váha človeka, poťažmo dieťaťa zdvojnásobuje. Uvedená nosnosť pri každom lôžku je uvedená pri dodržaní určitých pravidiel, teda sedenia, ležania, skrátka pohodové a patričné používanie postele. A verte nám, že kvalitná poschodová posteľ odolá aj veľkej návšteve kamarátov, ale za predpokladu, že po prístelke, ako na fotografii nižšie, neskáču. 


                                                                   Poschodová posteľ pre tri deti s zásuvkou Bibliobed


Prístelka má nosnosť 80 kg, ale deti sú na prístelke štyri. Aj túto situáciu kvalitná poschodová posteľ zvládne, za predpokladu, že deti po prístelke neskáču, ako sme spomínali. Deti si chcú spoločne strávené chvíle rozhodne užiť, a tak, ako rodičia im všetko nezakazujte, iba ich vhodne nasmerujte tým správnym smerom. A hlavne, aby si deti každú poschodovú posteľ mohli užiť na maximum, naozaj vyberajte z kvalitných designov, ktoré aj za niekoľko rokov budú ako nové.

Pravidlo 6 - mladšie z detí vždy bude chcieť byť na hornom lôžku

Nehovoríme, že toto nie je možné, iba odporúčame, že mladšie z detí by malo spať na dolnej posteli, keď ho nikto nestráži. Nie je možné mladšiemu z detí vstup na horné lôžko úplne zakázať, pretože bude smutné a navyše o to viac sa bude vstup na hornú poschodovú posteľ dožadovať. Jednoduché pravidlo. Veď môže stráviť spoločne so starším z detí krásne chvíle na hornej posteli, alebo si horné lôžko môže užívať v čase, keď vy, ako rodičia ste v detskej izbe spolu s ním. Iba by dieťa do štyroch rokov nemalo byť na hornej posteli samotné, vždy s niekým a nemôže sa nič stať. 

  


Takže aj horné lôžko je za určitých podmienok bezpečné pre malé dieťa. Ste to predsa vy, rodičia, ktorí určujú pravidlá pre správne používanie poschodovej postele a ste to vy, ktorí deťom budú klásť na srdce, ako sa správať bezpečne. Potom je poschodová posteľ tým najlepším riešením malého priestoru.

Pravidlo 7 – správny výber matracov

Každá poschodová posteľ má v parametroch uvedené rozmery miesta na spanie, teda rozmery potrebné pre matrace. Vo väčšine prípadov sa uvádza dĺžka a šírka, ako napríklad 90x200 cm. Ale čo výška? Čo tvrdosť matraca? Pružinová, alebo sendvič? Aj tieto parametre pre výber matraca treba poznať. Výška matraca by vždy, predovšetkým pri dolnom lôžku, mala mať presah cez okraj, bočnicu lôžka. Keď je matrac príliš nízky, dieťa sa o okraj postele môže zraniť. Ideálne a minimálne 3 cm nad jeho okrajom a bude všetko v poriadku. Pri hornom lôžku rozhodne matrac musí byť taký vysoký, aby ste príliš neubrali z výšky bočnice, teda v podstate zábrany. Pre deti, ktoré stále rastú a vyvíja sa, vám každý ortopéd odporučí matrac skôr tvrdší. A či pružina, alebo sendvič? Za nás ako predajca sendvič, ale konečné rozhodnutie v tomto bode je len na vás, oba typy sú pre deti vhodné.

Pravidlo 8 - aká vysoká zábrana je bezpečná

Ak sa riadime pravidlom, že starší z detí spí na hornej posteli, potom 15 cm zábrany po obvode celého lôžka je úplne dostačujúce. Ale ak by samo dieťa nemalo pocit bezpečia, alebo ho nemáte vy, ako rodičia, nie je nič jednoduchšie, než zaobstarať zábranu ešte navyše, dodatočnú a okraj lôžka tak o ďalších 15 cm zvýšiť. Dnes na našom trhu nájdete celý rad veľmi vhodných, variabilných zábran k lôžku, kedy nemusíte ani do novo zhotovenej postele vŕtať na uchytenie zábrany akékoľvek otvory. Zábrany sa zasúvajú pod matrac a keď je vaše dieťatko už väčšie, viac istejšie, jednoducho zábranu odstránite.



Poschodová posteľ ponúka celý rad výhod, ktoré vy, ako rodičia, môžete ešte ďalej navýšiť dodržiavaním istých pravidiel. Zábranu môžete zaobstarať predsa aj na dolné lôžko pre malé dieťa, potom je tento spôsob riešenia miesta na spanie naozaj bezpečným prístavom pre vaše deti.

Pravidlo 9 - v noci sa spí, mobily a tablety v noci do postele nepatria

A je to zase na vás rodičoch, aby ste svoje deti viedli správnym smerom. Novej dobe určite nezabráni, na tablety a mobilné telefóny si skrátka musíme zvyknúť, ale ako rodičia by sme mali deťom čas strávený na týchto prístrojoch rozhodne limitovať. A aby deti boli oddýchnuté, dobre vyspané, čo je základným predpokladom pre ich zdravý vývoj, zaistite, aby deti v noci naozaj spali. Zaistite, aby neboli do polnoci na tablete, či inom zariadení. A keď to inak nepôjde, skrátka zaistite, aby sa tieto prístroje nové doby v noci v detskej izbe nevyskytovali. Urobíte to najlepšie pre vaše deti.

  

Pravidlo 10 - poschodová posteľ nie je určená na prípravu do školy

Na tento účel majú deti písací stôl, ktorý im do detskej izby, ako rodičia určite zaistíte. Dbajte na to, aby všetko v detskom živote prebiehalo na miestach na to určených. Neduhom dnešnej doby je, že deti v posteli robia skutočne už úplne všetko. Od písacej úloh, prípravy do školy, ako také, sledovanie televízie, a zase tie mobily a tablety. Primárne je predsa každá posteľ určená na spanie a žiadne z detí by nemalo byť v posteli celý deň a potom ešte v noci. 

Veríme, že všetci z vás rodičov, sa zamysleli nad týmito pravidlami. Niekedy je dobre si pripomenúť aj to, čo v skryte duše vieme už len preto, že dnešná doba je hektická a niektoré veci sme jednoducho prestali vnímať. Napríklad aj skutočnosť, ako dlho sú vlastne moje deti každý deň na tablete, alebo mobile?