Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


10 pravidiel, ako zariadiť izbu dvoch detí

Zariaďovanie izbičky dvoch malých detí má svoje pravidlá, aby deti boli spokojné, mali dostatok úložného priestoru, ale aj miesta na hranie. Ako všetky tie diely nábytku spojiť, aby ostala miestnosť aj po jeho umiestnení príjemná a vzdušná? A čím vlastne začať? 

Ideálne predstavou, čo vaše deti budú potrebovať za päť rokov, až povyrastú, aby ste detskú izbu nemuseli zariaďovať znova, či hľadať samostatné diely ďalšieho nábytku, ktoré by dizajnom a odtieňom na vaše existujúce vybavenie nadviazali. Nikde sa totiž nepodarí, dizajn nábytku, rovnako ako móda, sa veľmi mení. A čo je k dispozícii dnes, už určite nemusí byť o päť rokov. A tak za nás ako predajcu, sa prikláňame rozhodne k prísloviu, dvakrát meraj, raz rieš, v prípade obstarania detskej izby je to totiž nemalá, finančná úspora. 



Pravidlo číslo 1 - zamyslite sa nad vekom detí

Než vôbec vstúpite do prvej predajne nábytku, alebo začnete surfovať netom a hľadať medzi internetovými predajcami nábytku toho spoľahlivého, s vlastnou dopravou a príjemnými na čítanie recenziami, potom sa na chvíľu zamyslite nad vekom detí. Vždy ako predajcovia odporúčame si deti predstaviť, až budú o päť rokov staršie. Čo potom v detskej izbičke naozaj budú potrebovať? Zariadiť detskú izbu už so všetkým, alebo niektoré diely nábytku ešte chvíľočku odložiť? A my hovoríme prečo odložiť? Tým najlepším príkladom je potom písací stôl, ale všetko postupne, na každý diel nábytku sa dostane, pretože začať predovšetkým musíme pri spaní.

Pravidlo číslo 2 - začnite správnym výberom detskej postele

Asi nám všetci dáte za pravdu, že ako si kto ustelie, tak si tiež ľahne. V detskej izbe, predovšetkým pri výbere detskej postele a nezabúdajme ani na matrac, to platí dvojnásobne. Deti rastú, vyvíja sa a tým najviac dôležitým v tomto veku je kvalitná posteľ a matrac. Rozhodne na týchto veciach nešetrite, doprajte vašim deťom kvalitný spánok. Či zvolíte dve klasické postele, pretože máte k dispozícii dve miestnosti pre zariadenie dvoch detských izieb, alebo zvolíte niektorú z multifunkčných detských postelí, alebo v neposlednom rade poschodovú posteľ, to už je vec iná. Spoločným menovateľom pre všetky detské postele najrôznejších typov a designov musí byť skutočne vysoká kvalita. Ale ako predajcovia už vieme, že najčastejšou voľbou je poschodová posteľ pre dve, alebo dokonca tri deti, pretože len málokto z rodičov má k dispozícii veľkú miestnosť na vybavenie detskej izby a už vôbec málokto má k dispozícii izby dve. V dnešnom rozprávaní sa tak zameriame na najčastejšie riešenie miesta na spanie v izbe dvoch detí, ktorým je práve poschodová posteľ.

  

Pravidlo číslo 3 - chcite od poschodovej postele maximum pre vaše deti

Pokiaľ teda ste sa naozaj rozhodli pre poschodovú posteľ, ktorá má byť súčasťou ucelenej detskej izby, potom by mala byť maximálne komfortná pre vaše deti. A nemyslíme tým len samotné miesto na spanie, o tom sme vám už hovorili, ale celkový design by mal ísť maximálne oproti potrebám vašich detí. Pokiaľ sú vaše ratolesti predškolského veku, potom rozhodne vyberajte medzi poschodovými posteľami so schodíkmi a zábradlíčkom. Schodíky, ktoré majú dostatočne širokú nášľapnú plochu a sú nielen komfortné, ale aj bezpečné pre vaše malé deti.

  

Ale od poschodovej postele dnes, môžete chcieť ešte ďaleko viac. Napríklad šuplík, ktorý je možné využiť, ako pohodlné spanie pre tretie dieťa, alebo ako občasné spanie pre kamaráta. Skrátka šuplík sa vždy hodí. A ak nepotrebujete šuplík, určite poschodovú posteľ kúpte spolu so šuplíkom, pretože ho vždy využijete. Keď do šuplíka nedáte matrac, máte parádny úložný priestor na prikrývky, vankúše, alebo napríklad hračky. Poschodová posteľ, ktorú vám predstavujeme teraz na našich fotografiách reálne zostaveného návrhu, však vašim deťom ponúka ešte niečo. Sú tu police pod schodíkmi, police pozdĺž oboch lôžok, skrátka celý rad odkladacieho priestoru navyše, ktorý nezaberá miesto. A to sa predsa v malej detskej izbe vždy hodí.

Pravidlo číslo 4 - vyberajte poschodovú posteľ s možnosťou obstarania ďalšieho nábytku

Pokiaľ chcete detskú izbu s poschodovou posteľou zariadiť ako celok v jednotnom dizajne a my veríme, že väčšina rodičov má toto prianie, potom vyberajte z kolekcií nábytku. Môžete potom v identickom dizajne poschodovej postele zaobstarať celý rad ďalšieho nábytku, ktorý celú miestnosť krásne zjednotí. Detská izba v jednotnom dizajne nábytku je naozaj oveľa krajšia, než, keď každý pes iná dedina. A vraciame sa na začiatok, keď budete skladať jednotlivé diely, ktoré budete chcieť zaobstarať, tak prosím nie podľa aktuálneho veku, ale podľa toho, čo budú deti za päť rokov potrebovať. Takže konečne viac o už spomínanom písacom stole.

Pravidlo číslo 5 - písací stôl rozhodne, ideálne hneď dva

Pokiaľ zariaďujete izbu pre dve deti, naozaj kúpte dva písacie stoly. Ponuka je veľmi široká, design písacích stolov je minimalistický, aby nezaberal viac miesta, než potrebujete, ale splnil svoj účel. Pokiaľ pre dve deti, zaobstaráte dva písacie stoly, verte nám, ušetríte si ako rodičia, veľa starostí, než by sa deti o jeden písací stôl hádali.



Ale obstaranie písacích stolov má aj ďalšie pravidlá, nielen to, že by každé z detí malo svoje miesto. Písacie stoly by mali byť neoddeliteľnou súčasťou detskej izby od troch rokov veku dieťaťa, pretože tým vy, ako rodičia, získate množstvo výhod do budúcnosti.

Pravidlo číslo 6 - kúpte deťom písací stôl, už keď sú v predškolskom veku

Písací stôl je predsa zábava pre deti predškolského veku. Rady si kreslia, lepia, čmárajú, skrátka vy, ako rodičia môžete zaistiť, že niekedy si v pokoji sadnúť za písací stôl, je predsa báječné. Verte nám, že budete mať oveľa menej starostí, až vašim deťom začne škola, ako keby deti prvýkrát sedeli za písacím stolom, až v školskej lavici. To by na učenie, že niekedy treba v pokoji tiež sedieť, bolo naozaj neskoro. Zaobstaraním písacieho stola aj pre dieťa v predškolskom veku, to je tá najbáječnejšia metóda, ako dieťa učiť vydržať chvíľu sedieť, ako ho učiť držať pastelku v ruke, ako byť skrátka na chvíľočku v pokoji a na niečo sa sústrediť. Takže milí rodičia, písací stôl do detskej izby patrí, aj keď máte deti napríklad vo veku troch a piatich rokov. 

  

A potom budú aj vaše deti šťastné, pretože v izbe majú kde čmárať, majú svoje miesto pre ďalšiu zábavu. A keď sú vaše obe deti naozaj v predškolskom veku, tak veríme, že ideálna cesta je obstaranie dvoch písacích stolov, pre každé z detí jeden. Aj ony budú spolu rady kresliť a predháňať sa, čí obrázok je krajší.

Pravidlo číslo 7 - komoda vychováva

Uprac si tie hračky prosím. No, ale kam? Pokiaľ chcete deti viesť k poriadku, potom im musíte túto náuku tiež umožniť. A keď už nič iné, komoda je k tomu báječná. Je nízka, jednoduchá na manipuláciu, otvoriť šuplíky zvládne aj trojročné dievčatko, alebo štvorročný chlapček a vy potom budete môcť naozaj použiť prosbu, uprac si tie hračky prosím. A možno jedna malá rada, aj keď veríme, že všetci ju poznáte. Kúzelné slovíčko platí aj na vaše deti a treba toto slovíčko čo najčastejšie používať, rovnako, ako ďakujem. 

  

Pravidlo číslo 8 - šatníková skriňa je rozhodne správna voľba

Tiež šatníková skriňa môže deti naučiť poriadku. Ale nielen to, rovnako ako pre písací stôl, rovnako ako pre komodu, platí aj pre šatníkovú skriňu, že deti od malička milujú "svoje" miesta. Úložný priestor, ktorý je skrátka ich, miesto, kde vedia, že sa dávajú ich veci. Túžba po osobnom priestore, tej sa neučíme, je nám ľuďom prirodzená a s touto túžbou sa už narodíme. Doprajte milí rodičia aj vy vašim deťom maximálny komfort a súkromie. A navyše jedna šatníková skriňa zase toľko miesta nezaberie a vy získate ďalší úložný priestor, ktorý nebudete musieť riešiť napríklad v spálni. V neposlednom rade, budete mať vy, ako rodičia v detskej izbe vašich detí všetko prehľadne usporiadané a hlavne po ruke.



Pravidlo číslo 9 - Koberec áno alebo nie?

Určite je koberec príjemne hrejivý, deti ho ocenia a rozhodne majú rady. Ale prosím, ak koberec, potom naozaj na hranie, kusový, tak, aby nebol rozprestretý po celej detskej izbe. Koberec sám o sebe, to je bohužiaľ celá škála najrôznejších roztočov a nie je do detskej izby, ale aj bytu ako takého nijako prínosný, okrem dizajnového efektu. A tak je ideálnou voľbou opäť cesta kompromisu, malý kúsok koberca niekde doprostred izby, aby deti na ňom mali takú plochu, miesto na hranie pri zábave, keď sa sedí na zemi. Napríklad stavanie z kociek.



Pravidlo číslo 10 - doplnky a dekorácie hlavne striedmo

Čo teda na záver? Ak ste deťom zariadili detskú izbu so všetkým všade v nádhernom, jednotnom dizajne, potom izbičku, respektíve samotný detský nábytok vytvorí kúzelnú atmosféru. A tak s doplnkami, dekoráciami to naozaj netreba preháňať, aby ste príjemnú vzdušnú atmosféru nestratili. Stačí pár obrazov na stenu, naozaj pár obľúbených plyšových hračiek, nie stovky, sú v nich len škodcovia navyše, hračky pekne upratané v komode, pekný koberec na hranie, príjemný odtieň obliečok a vankúšov a naozaj nič viac nepotrebujete. Bohužiaľ, práve v detskej izbe, aj keď napríklad rodičia dávajú prednosť striedmemu vybaveniu miestnosti, ich zmysel pre lad a usporiadanosť, či povedzme cit pre dizajn, sa v detskej izbe stráca, ako mávnutím čarovnému prútiku. Takže na záver milí rodičia, vám všetkým chceme popriať, aby aj vy ste našli pre vaše deti dokonalú detskú izbu.