Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Aká je bezpečná hrúbka materiálu?

Veríme, aj keď je nám to určite ľúto, že ste si už niekedy vybrali nádherný kus nábytku, či už pre vás dospelých, alebo pre vaše deti, ale fotografia úplne nezodpovedala skutočnosti. Ako sa takému nešťastnému nákupu vyhnúť? Ako vybrať nábytok kvalitný, tak, aby ste boli spokojní a mali istotu, že bude vyzerať stále rovnako niekoľko rokov? A aká je správna hrúbka materiálu, nielen pre bezpečie vašich detí, ale aj vás, predovšetkým potom v posteli? Dnes sa v našom rozprávaní zmeriame práve na materiály a ich môžeme povedať, naozaj minimálnu hrúbku, ktorá je pre bezpečie a zachovanie kvality zásadná.

                                                

 

Na type postele nezáleží, to je o čo tu beží

Presne tak, či už pre vaše ratolesti kupujete poschodovú posteľ z laminátu, alebo poschodovú posteľ z masívneho dreva, či klasickú detskú posteľ, prípadne domčekovú posteľ, pre všetkých skrátka platí rovnaké pravidlo. Čím je materiál silnejší, používajme označenie hrúbka dosiek, tým je každá posteľ kvalitnejšia. A nielen posteľ, ale akýkoľvek typ nábytku všeobecne. A rovnako sa táto hrúbka líši podľa materiálu. Pokiaľ kupujete detskú posteľ z laminátových dosiek, o ktorých sme si tiež písali v minulom článku laminátová, alebo čalúnená posteľ, potom je ideálna hrúbka nad 15 mm. A taktiež túto hrúbku nájdete pri všetkých typoch postelí na našich stránkach, najčastejšie potom pre poschodové postele, multifunkčné postele, či postele pre dvoch je hrúbka bočníc 20-25 mm. Ostatné diely na posteli, ako sú napríklad čelá šuplíkov, čelá šatníkovej skrine, alebo písací stôl, pokiaľ je súčasťou postele, dosahuje hrúbka materiálu 15 mm. Tu je to úplne v poriadku, pretože tieto diely nie sú súčasťou nosnej konštrukcie, ako je to v prípade bočníc každej postele.

       

Pokiaľ narazíte na krásny dizajn, ale uvedená hrúbka laminátovej dosky, alebo mdf dosky je pod 15 mm, rozhodne by sme vám ako predajcovia, ktorí sa venujeme dizajnu už druhé desaťročie, odporučili takýto typ postele jednoducho neobstarávať. Či už posteľ pre deti, alebo pre nás dospelých, posteľ je vystavená vysokej záťaži a čím sú dosky slabšie, tým väčšie poranenie hrozí. Navyše, neveríme tomu, aj keď ste posteľ zaobstarali lacno a máte z tak výhodnej kúpy radosť, že vám posteľ bude na úžitok slúžiť viac, ako dva roky. Taká nekvalitná posteľ vyrobená z tenkých dosiek, sa jednoducho po roku, po dvoch zničí. Vŕzga, dosky sa rozchádzajú a nemožno ich už pritiahnuť, pretože nekvalitná, tenká doska je ako papier a otvor pre skrutku pri používaní postele už dávno nemá veľkosť, aby v nej držal. Úplne rovnaké pravidlá samozrejme platia pre zaobstarávanie manželskej postele, alebo posteľ 140x200 cm napríklad len pre vás. Neobstarávate posteľ, kde hrúbka dosiek je menej ako 15 mm a za nás aj 15 mm je nedostatočných, ideálna hrúbka materiálu pre bočnice je naozaj v rozmedzí 20-25 mm. A pre ostatné diely, opäť napríklad čelá šuplíkov pri posteli, alebo police, nadstavec, tu postačí už spomínaných 15 mm.


          


 

Tiež vám pri posteli prepadáva rošt na zem?

A prečo je taká dôležitá hrúbka materiálu, predovšetkým pri posteliach? Pokiaľ je laminát o hrúbke 15 mm vystavený záťaži a to pri pohybe na posteli je, potom sa slabé dosky pri silnejšom pohybe prehýbajú, napríklad keď deti po posteli skáču, aj keď vedia, že by nemali, a stane sa to, že vám jednoducho bude rošt prepadávať. Otvor pre jeho umiestnenie sa prehnutím dosiek, pretože sú tenké, zväčšia a rošt prepadne. A s rukou na srdce, určite sa to už niektorým z vás stávalo. Zlou správou je, že nečestní predajcovia dávajú od takejto reklamácie ruky preč, pretože jediným riešením je, že vám jednoducho vráti peniaze. Veľmi dobre vedia, že posteľ vám predali lacno len vďaka tomu, že hrúbka materiálu je nedostatočná a tak je možnosť takú posteľ za „neuveriteľnú cenu ponúknuť. Ak zaobstaráte posteľ s hrúbkou materiálu 12-15 mm, potom je samozrejme o polovicu lacnejšia, než posteľ s hrúbkou dosiek 20-25 mm, pretože materiálu pri výrobe postele sa spotrebuje o polovicu viac. Kvalitná poschodová posteľ má hmotnosť od 150 -230 kg, manželská posteľ potom hmotnosť bez roštu minimálne od 45 kg pre rozmer 160x200 cm. Čím väčšia plocha na spanie , tým samozrejme vyššia hmotnosť postele ako takej. Pri silných doskách sa pri pohybe rošt neprepadne, pretože dosky s hrúbkou 25 mm sa neprehnú. To by už musela byť vyvinutá skutočne veľká sila, veľký tlak na ne. Rovnako pred zaobstaraním postele chcite poznať hrúbku materiálu, pokiaľ nie je uvedená, ale opäť, spoľahlivý predajca uvádza nielen hrúbku materiálu automaticky, je to pre takého predajcu údaj štandardný, ale aj hmotnosť produktu, ktorý vám zákazníkom tiež veľa o kvalite napovie. V neposlednom rade, spoľahlivý predajca uvádza krajinu pôvodu, kde bola posteľ vyrobená, certifikát kvality, ten je u postele s hrúbkou dosiek 15 mm a menej pre výrobcu tiež nemožné získať, nechýbajú ani on-line návody na montáž na nahliadnutie, pred obstaraním produktu.

A za nás ešte dodávame, že by mali byť pri každom produkte uvedené všetky aj tie najviac detailné rozmery v podobe "okótovaného" technického výkresu a to, ako daný typ nábytku vyzerá aj v skutočnosti. Preto práve na našich stránkach nájdete toľko fotografií, ktoré sme pre vás urobili z reálne zostaveného nábytku. Ďalší faktor, ktorý vás taktiež môže presvedčiť o kvalite, fotografie z reálne zostaveného nábytku a nie len vizualizácia z počítača. Potom dochádza tiež k toľkým sklamaniam, kedy sa na nábytok tešíte a farba nezodpovedá realite a bohužiaľ mnohokrát ani celkový dizajn.

Ako spoznám kvalitnú domčekovú posteľ? Áno, podľa hrúbky dosiek

Nedá nám to, predovšetkým na základe toľkých spätných väzieb, sa nezastaviť aj pri domčekových posteliach z masívneho dreva. Ono totiž nie je masív, ako masív a v určitých konkrétnych prípadoch, ktoré samozrejme nemôžeme menovať, sa častokrát čudujeme, že daná posteľ je, ako masívna vôbec označená. Zákazníci zaobstarali domčekovú posteľ lacno a potom nakoniec zvolili síce drahšiu, ale kvalitnú domčekovú posteľ z našej ponuky. Áno, radosť z lacného nákupu pri domčekovej posteli po chvíli zmizne, keď sa vám dieťatko niekoľkokrát za noc prepadne, pretože rošt v otvore nedrží. A pýtate sa prečo? Áno, opäť za to môže nedostatočne silná masívna doska. Netrúfli by sme si dosku označiť za masívnu, ak má hrúbku iba 10-15 mm. Ale pri domčekových, respektíve kvalitných, domčekových posteliach, je pravidiel pre správny výber oveľa, oveľa viac. 


          

Predovšetkým teda, ale k hrúbke dosiek. Pokiaľ sú z masívneho dreva a je jedno akého typu dreva, potom by bočnica, mala dosahovať 25-35 mm. Pokiaľ kupujete domčekovú posteľ z masívneho dreva v kombinácii s mdf doskou, tá by opäť mala mať 20-25 mm. Veľký pozor na nosnú konštrukciu postele, teda hranoly, alebo môžeme povedať obvodovú konštrukciu okolo postele, tie by mali byť minimálne 5x5 cm, na našich stránkach často nájdete aj hranoly 7x7 cm. Drevo tiež musí byť veľmi dobre opracované, hladké, predovšetkým u šmykľaviek je to zásadné, aby sa dieťa škaredo neporanilo. Drevo bez kazov a hrčí, riadne vysušené a samozrejme s povrchovou úpravou najčastejšie vodou riediteľným lakom, ale v niekoľkých vrstvách. Domčekové postele deti milujú, ale vy rodičia ich musíte starostlivo vybrať, aby ste za pár mesiacov nehľadali posteľ novú.

Dúfame, že dnešným článkom sme vás zase o kúsok priblížili k tomu, v čom spočíva tajomstvo kvalitného nábytku a ako vybrať nábytok tak, aby ste boli naozaj vy aj vaše deti maximálne spokojní. A lúčime sa s jedným z pravidlom, že podozrivo lacný nábytok, naozaj nemôže byť kvalitný.