Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ako správne čistiť lakovaný nábytok

Máte doma lakovaný nábytok? Tak určite ste si koľkokrát položili otázku, ako ho vyčistiť, bez toho aby ste poškodili lak. Máme pre vás návod, ako sa o tento typ nábytku starať. A navyše sa dozviete aj tip, ako zvýšiť lesk lakovaného nábytku.

Lakovanie nábytku patrí medzi úpravu, ktorá v súčasnosti patrí medzi najkvalitnejšie. Lak na nábytku po aplikácii stvrdne, je odolný proti vlhku aj vysokej teplote.

Nábytok vo vysokom lesku je veľmi módny, a navyše vyzerá naozaj efektívne. Bohužiaľ možno ľahko poškrabať a ide na ňom vidieť každý odtlačok aj smietka prachu. Ak chcete udržať pekný vzhľad nábytku po čo najdlhšiu dobu, tak je treba sa pri čistení držať určitých zásad.

Máme pre vás niekoľko rád, ako správne čistiť lakovaný nábytok.

V jednoduchosti je sila

Na čistenie lakovaného nábytku nepotrebujete mať niekoľko rôznych prípravkov. Na bežné upratovanie vám postačí vlhčená handrička a prachovka. Vyhnite sa hubkám a handričkám z hrubších materiálov, ktoré môžu zanechať na nábytku drobné ryhy.

Ak je nábytok znečistený, alebo je na ňom mastnota, tak stačí použiť mydlo, či pár kvapiek citróna s teplú vodu a problém je vyriešený.

S chémiou opatrne

Aj napriek tomu, že lakovaný nábytok toho vydrží veľa, tak stačí kvapka nevhodne zvoleného chemického prostriedku na čistenie a lak je nenávratne zničený.

Pred upratovaním si preto poriadne prečítajte zloženie, a predovšetkým návod na použitie, tu by ste sa mali dozvedieť, či je prípravok vhodný na čistenie lakovaného nábytku alebo nie. Vyhnite sa čistiacim prostriedkom, ktoré obsahujú vosky, alkohol, riedidlá, oxidačné a bieliace látky.

Tiež by ste sa mali vyhnúť saponátom, ktoré na povrchu nábytku môžu vytvoriť matný filter, čo je u lakovaného nábytku nežiaduce.

Ako zvýšiť lesk nábytku bez chémie

Máme tu tipy na zvýšenie, ktoré by vám poradila aj vaša stará mama. Ich výhodou je, že nie je potrebné využívať chemické prostriedky a praktizujú sa už roky.

Ak je lakovaný nábytok bez lesku, zmiešajte pol litra svetlého a najlepšie točeného piva s troškou citrónovej šťavy a týmto roztokom potrite povrch nábytku. Nakoniec mäkkou handričkou vyleštite.

A ak máte tmavý nábytok, tak naopak môžete využiť vychladnutý čierny čaj, v ktorom namočíte mäkkú handričku a tým utrite nábytok.
Moderný domov vďaka lakovanému nábytku

Ak lakovaný nábytok ešte len zvažujete zaobstarať, tak sa nezľaknite špecifické starostlivosti. Lakovaný nábytok má veľa výhod, ktoré ľahko preváža veci spojené s údržbou.

Ak zaobstaráte do izby svetlý nábytok vo vysokom lesku, tak miestnosť bude opticky vyzerať väčšia a presvetlená. Lakovaný nábytok zaistí vášmu domovu moderný vzhľad.