Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ako správne vybrať posteľ?

Ak sa práve rozhodujete, zvažujete, akú posteľ zaobstarať do spálne, alebo deťom do detskej izby, možno vám príde vhod dnešné rozprávanie. A výnimočne sa nezameriame až tak na vlastný dizajn, ale materiály. Na našom trhu existuje nepreberné množstvo postelí pre jednu osobu, ale aj manželských postelí, či postelí pre dvoch a samozrejme aj detských postelí. Pokiaľ práve vyberáte posteľ, či už pre kohokoľvek, je pre vás primárne len to, ako posteľ vyzerá na pohľad? Zaujímate sa vôbec pri výbere nábytku, z čoho je vyrobený? A samozrejme, či je vôbec materiál pre vás vhodný? Áno, aj také pohľady pri výbere postele sú potrebné, ak nie nutné. Dnes môžete zaobstarať posteľ z celého radu dostupných materiálov, od mdf dosky, masívneho dreva najrôznejších typov, až po postele laminátové, či čalúnené. A pretože materiál laminátu a čalúnenie, teda poťahová látka sú najčastejšou voľbou pri výbere postele, tak práve týmto materiálom sa dnes budeme venovať.

  

Posteľ z laminátu, pre a proti

Možno si najskôr poďme pripomenúť, čo je to vôbec laminátová doska? Lamino, lamino dosky, v skratke LTD, čo znamená laminátová drevotriesková doska, je doska polepená dekoračným povrchom, či už papierovým, alebo v tom lepšom prípade, vrchnou vrstvou sa stáva kvalitnejšia dyha, ktorú vždy, ako predajcovia pred papierovými fóliami uprednostňujeme. Celkovo je potom posteľ viac odolná voči mechanickému poškodeniu. Veľmi dôležitá ako pre laminátovú dosku, tak aj povrchovú úpravu je hrúbka. Pre laminát za nás, ako predajca platí, že nábytok s menšou hrúbkou dosiek ako 15 mm snáď ani nemá zmysel kupovať. 



Na našich stránkach sa preto snažíme hrúbku laminátu dodržiavať v rozmedzí od 15 do 30 mm, kedy 15 mm hrúbka laminátu je použitá viac na police, alebo čelá šuplíku, skrine a nosné konštrukcie, ako napríklad bočnice postele, či bočnice poschodovej postele, potom u nás dosahujú 18 až 25 mm. Merná jednotka platí aj pre povrchovú úpravu, pokiaľ sa jedná o dekoračnú papierovú fóliu, potom je to 0,2 mm, ale pokiaľ hovoríme o kvalitnejšom povrchu za použitia dyhy, tak tu je rozmerov 0,8 mm, až 1 cm. Už na základe týchto niekoľkých málo čísel veríme, že mnohí z vás spoznali akú posteľ si vybrať. Áno, minimálne z laminátu s hrúbkou 20-25 mm a povrchovou úpravou z dyhy, alebo papierovej fólie, ale s dostatočnou hrúbkou, kedy je navyše papier zaliaty melamínovou živicou, nie len nalepený. Spoľahlivý predajca nábytku tieto informácie o hrúbke materiálu vždy pri produkte poskytuje v parametroch, alebo vo forme on-line návodu na montáž, kde sú uvedené všetky detailné rozmery vrátane hrúbky daných dosiek. Spoľahlivý predajca tiež vždy uvádza krajinu pôvodu, kde sa daná posteľ vyrobila.



Čo teda hovorí pre zaobstaranie laminátovej postele oproti čalúnenej posteli? Rozhodne jednoduchá údržba a predovšetkým laminátová posteľ je vhodnejšia pre tých z vás, ktorí trpíte alergiami. Laminátová posteľ je tiež vhodným riešením pre domácich miláčikov. Priznajme si to, domáci maznáčik je veľmi častým hosťom v našej spálni, v našej posteli a laminátová posteľ je k týmto návštevám rozhodne vhodnejším materiálom. Malé chĺpky sa do materiálu laminátovej dosky nedostanú. Oproti tomu, pri čalúnenej posteli sú chĺpky veľkým problémom, pretože v poťahovej látke je im naozaj dobre a držia ako prikované. Samozrejme s nadsadením. Ale nielen maznáčikovia, aj pre rodinu s malými deťmi by sme odporučili skôr materiál laminátu. Malé deti s nami rodičmi veľmi rady trávia svoj čas a mnohokrát k nejakým tým nehodám dôjde. Napríklad rozliaty čaj z laminátovej dosky veľmi ľahko zotrite vlhkou handričkou, pri čalúnení by to bol veľký problém a väčšinou tieto nevzhľadné škvrny už na posteli, poťahovej látke zostanú, pretože čalúnenú posteľ do práčky jednoducho nedáte. Áno, sú tu "tepovače", či iné zariadenia, ale už to nikdy nie je ono. Ale aké sú proti pri laminátovej posteli? Povrch je studený, nie je tak príjemný na dotyk, vo väčšine návrhov sa jedná o minimalistický návrh bez vysokého čela, o ktoré by sa dalo pohodlne oprieť. V neposlednom rade, najväčším neduhom laminátových postelí sú ostré hrany. Čím menej kvalitnejšia laminátová posteľ, tým ostrejšie hrany. Preto sa vraciame na začiatok rozprávania, pokiaľ posteľ z laminátu, potom takú, aby bola dostatočne silná doska, ideálne s povrchovou úpravou dyhy a ABS hranou. Potom aj ostré hrany laminátu sa stávajú menej ostrými.

Čalúnená posteľ, pre a proti

Niečo málo k čalúnenej posteli sme vám už naznačili, ale poďme sa na tento typ postele pozrieť trochu zblízka. Aj tu platí, že posteľ je tak kvalitná, ako kvalitné sú použité materiály. A nie je látka, ako látka, dôležitým parametrom pri výbere čalúnenej postele nie je iba jej odtieň, ale predovšetkým jej gramáž. Ale možno začnime úplne od začiatku a to otázkou, čo je vlastne čalúnenie? Je to povrchová úprava materiálov a vyplnenie nosných priestorov, teda potiahnutie látkou, kožou, koženkou, sieťovinou, či ďalšími typmi materiálov. Oproti tomu polstrovanie, je hlbšia výplň únosnými pružnými, materiálmi, alebo pružinami.

Čalúnená posteľ je teda o pevnosti látky, jej gramáži, ale aj o kvalite výplne, v neposlednom rade, rozhodne nie je jedno, z čoho je vyrobená, aké materiály sú použité na vlastnú konštrukciu postele. Bohužiaľ, dnes ako predajcovia nábytku, ktorí sa snažíme prostredníctvom našich stránok predstavovať len kvalitné designy, vidíme veľmi často čalúnené postele doslova za pár korún. Tenká látka, ktorá sa za niekoľko málo mesiacov predrie a je vidieť vlastný materiál, napríklad laminátu, výplň, ktorá sa rovnako, ako u nekvalitných matracov za krátku chvíľu jednoducho "preleží". Kvalitnú čalúnenú posteľ nekúpite lacno, respektíve boli by sme opatrní pri podozrivo nízkych cenách. Určite ani vy nechcete posteľ za dva roky meniť, kedy sa výhodná kúpa pri zaobstarávaní ďalšej, novej postele, stáva nevýhodnou.

  

Pri kvalitných čalúnených posteliach môžete počítať s tým, že konštrukcia je vyrobená z masívneho dreva, najčastejšie buku, či dubu, dreviny s vysokým stupňom tvrdosti a dielom aj z mdf dosky, či laminátovej dosky. Hrany sú spevnené tak, aby nedošlo k predreniu poťahovej látky. Často je tiež čelo postele navyše prešité, tu opäť pozor, aby prešité opravu bolo a nejednalo sa iba o vizuálny dojem, či povedzme efekt, pretože gombíky, ktoré sa tak často na tento účel používajú, vám naozaj vydržia len na niekoľko opretí. A aké sú teda výhody a nevýhody pri obstaraní čalúnenej postele?

Ako veľkú výhodu, možno tú najväčšiu, môžeme označiť zaoblené hrany, ktoré nie sú ostré a rozhodne sa o ne nezraní ani malé dieťa. Preto sú aj čalúnené postele tak obľúbené, ako riešenie miesta na spanie v detskej izbe. Rozhodne vyšší komfort vďaka vysokému, čalúnenému čelu, ktoré možno využívať na opretie pri čítaní knižky, či sledovanie obľúbeného programu. Celkovo je samozrejme príjemnejšia na dotyk. Ak hľadáte posteľ s veľkým úložným priestorom, potom tie najväčšie úložné priestory získate práve obstaraním čalúnené postele. Vyššia ložná plocha, ktorá je príjemnejšia ako pri vstávaní, tak večer pri ľahaní. Aj to je dôvod, prečo je čalúnená posteľ tak obľúbená u starších osôb. Veľmi elegantný celkový dizajn a rozhodne väčší výber odtieňov aj veľmi netradičných, než ponúkajú laminátové postele.



Nesmieme však zabúdať ani na nevýhody. Ako sme už spomenuli, látka je predsa len látka a rozhodne nie je taká ľahká na údržbu ako laminát. Preto, ak máte malé deti, ale aj domácich miláčikov, obstaranie čalúnené postele by sme zvážili. Neraz sme videli fotografie poškodenej látky v dôsledku mačacích pazúrikov. Pozor tiež, pokiaľ trpíte alergiami. Môžete dbať na poriadok sebeviac, ale sadaniu prachu do čalúnenie postele jednoducho nemožno zabrániť. Aj z tohto dôvodu, rovnako ako plyšové hračky, ani čalúnenú posteľ neodporúčame pre deti do piatich rokov. Ďalším dôvodom, prečo nezaobstarať čalúnenú posteľ môže byť aj malý priestor pre vybavenie vašej spálne. Bohužiaľ, pravdou je, že krása a elegancia čalúnenej postele, ktorá keď je kvalitná, tak je poriadnym kusom nábytku, vynikne viac vo veľkej spálni. Navyše spálňa je miesto, ktoré by naozaj nemalo byť miestnosťou preplnenou nábytkom, ale vzdušným priestorom, ktorý je vhodný na spanie. Ale asi zo všetkého najviac proti u väčšiny z vás, na základe našich skúseností, proti je naozaj náročná údržba. Keď sa posteľ zašpiní, nestačí vziať vlhkú handričku a jednoducho zotrieť, ale bude to náročnejší proces prípadnú škvrnu odstrániť. 

Dnes sme sa vám snažili zodpovedne uviesť všetky za a proti, dúfame, že aspoň trošičku sme vám rozhodovanie uľahčili, alebo aspoň vás vo výbere zastavili, aby ste všetko dôkladne zvážili, než si vyberiete tú správnu posteľ. Nikto z nás určite nemá v pláne pri výbere postele šliapnuť vedľa, pretože posteľ nie je lacnou záležitosťou, aspoň tá kvalitná. Prajeme všetkým dokonalý a spokojný spánok.