Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ako vyzdobiť byt Vianočne?

Ako vyzdobiť byt Vianočne?

Milí priatelia designu,

tiež patríte k tým, ktorí milujú Vianočné sviatky? Je to snáď jeden z mála sviatkov, kde je čo sa týka designu, všetko dovolené. Dokonca si práve cez Vianoce môžeme dovoliť určitú preplácanosť, často až gýčovitosť, pretože také, jednoducho Vianoce predsa majú byť. Každý si praje mať všetkého dostatok, od jedla, pitia, darčekov, až po dekorácie. Ale aj pre tento sviatok, nám dizajnéri rok čo rok predstavujú, čo je takzvane trendy a ako by to u nás doma malo vyzerať, aby sme boli IN. Napríklad v tomto roku je trendy Vianočným odtieňom hnedá v najrôznejších tónoch. Neviem ako vám, ale mne sa rozhodne nechce každý rok byť „IN“ a neustále kupovať a zháňať nové, trendy ozdôbky a cingrlátka. Desať rokov máme v našej rodine stále rovnaké vianočné dekorácie s menšími obmenami, kedy sem tam nejaký ten pekný, nový kúsok zaobstaráme. U nás je tou najkrajšou, Vianočnou dekoráciou príjemná atmosféra a hlavne, že sme všetci spolu, že sme sa všetci zase v čase Vianočnom stretli. A tak pokiaľ ste nestihli tento rok trendy Vianočné dekorácie, alebo skrátka patríte k tým, ktorí vnímajú Vianočné sviatky podobne, ako to máme u nás doma, možno len pár drobností, ktoré vám možno prídu vhod a možno, sa aj niektorí z vás nechajú inšpirovať.

Vianočnú atmosféru predsa nemusíte mať len pri stromčeku

Tí z vás, ktorí milujete dekorácie a predovšetkým tie Vianočné, alebo sa vám Vianočných cingrlátok naozaj za všetky tie roky nazhromaždilo nejako veľa, potom predsa nikde nie je napísané, že vyzdobený má byť len štedrovečerne jedálenský stôl a v obývacej izbe stromček. Ak teda nemáte stromček v inej miestnosti, pretože je mnoho z nás, hlavne z mladšej generácie, ktorí žijú v jednoizbovom byte a oslavujú spolu prvé Vianočné sviatky a na stromček naozaj veľa miesta nie je a už vôbec nie na jedálenský stôl. Skrátka a dobre, predsa aj spálňa môže byť zahalená do Vianočnej atmosféry, alebo izba detí, o ktorej sme sa rozprávali minule.Dnes je možné naozaj zariadiť Vianočne všetko, k dispozícii na našom trhu sú Vianočné prikrývky, vankúše, pyžamá, alebo ako som spomenula, máte rovnako ako ja, za celé tie roky toľko Vianočných ozdôb (tiež som sa snažila byť každý rok trendy, ale už som to vzdala), že je to tak akurát na výzdobu ďalšej izby. A práve spálňa, môže určite vytvoriť nádhernú atmosféru. To sa to potom bude pozerať na rozprávky z pohodlia postele. Áno, vieme, poznáme, odborníci radia a odporúčajú nepozerať sa na televíziu v spálni, ideálne ju v spálni vôbec nemať. No, my ju doma teda v spálni máme a je to ten najväčší relax, nielen cez Vianoce.

Vianočne vyzdobený, môže byť predsa akýkoľvek kúsok nábytku

Pravdou je, že práve nábytok sa dekoruje veľmi ľahko a dobre. Napríklad priestranná komoda v jedálni, tá za mne po Vianočných dekoráciách len volá. Pokiaľ máte vedľa jedálenského stola aj komodu, aby ste mali všetko pri stolovaní po ruke, je to pre Vianočné sviatky vítaná kombinácia a patríte k tým šťastným. Verím, že aj u vás doma je na Štedrý deň jedálenský stôl preplnený najrôznejšími dobrotami a tak komoda sa stáva praktickou, predĺženou súčasťou jedálenského stola.Na komodu stačí len položiť pár drobností, Vianočné sviečky, vetvičku imelo, alebo ihličnatého stromu a máte postarané. Áno, nábytok nazdobíte ľahko a rýchlo, ale miestnosť sa úplne zmení, keď nie je ozdobený len stromček.

Jedálenský stôl je rozhodne v hlavnej úlohe

Tam sa všetko odohráva, tam to všetko pre deti začína. Darčeky čakajú pod stromčekom a tak neviem ako u vás, ale u nás by bolo ideálne, keby sme večeru „zhltli“ za desať minút. Ale aj tešenie sa detí na darčeky pod stromčekom, má predsa svoj pôvab a úprimne, to ako sú natešené, ako sa nemôžu dočkať, potom odbaľujú darčeky, je z celých Vianoc pre mňa to najkrajšie. Veríme, že všetci pravidlá Vianoc poznáte, ale len v rýchlosti malá rekapitulácia, čo pri štedrovečernej večeri áno a čo nie, podľa starých povier a zvyklostí. Na jedálenskom stole by určite malo byť prestreté pre jednu osobu navyše. Zvyk z dôb dávno minulých, keby nejaký pocestný predsa len na dvere chalúpky zaklopal, aby mohol byť tiež pohostený. Na jedálenskom stole by nemal chýbať celý bochník chleba. Rovnako by malo byť na stole dvanásť druhov jedál, ako je mesiacov v roku. Ako si sadnete za jedálenský stôl, už by nikto z vás, ani ten, kto večeru chystá, nemal od stola vstávať a odchádzať a to preto, aby ste zase na vyše roka všetci stretli. A potom je množstvo ďalších zvyklostí, ktoré veríme, máte aj u vás doma zavedené.

  

Verím, že aj pre vás je mnohokrát neľahká úloha, ako všetko na stôl umiestniť. Zrazu sa vám jedálenský stôl, ktorý bežne stačí, zdá nejako menší? Ale nech je, raz v roku predsa môže byť preplnený pochutinami. Ako som spomenula, ideálna je v jedálni komoda, ktorá veľmi pomôže ako odkladacia plocha navyše, dnes je možné zaobstarať aj veľmi praktické a pekné servírovacie stolčeky. Možností je vždy celý rad, ale hlavne nezúfajte, pokiaľ váš jedálenský stôl nebude dokonalý, pretože ste museli nejakú tú dekoráciu odstrániť, aby bolo viac miesta na stolovanie. Vianoce predsa nie sú o dokonalosti, Vianoce sú o našich blízkych. A dokonalé určite budú, keď budeme všetci šťastní a bude nám pekne teplu pri srdci.Milí priatelia designu, dnešný článok bol jedným z posledných v tomto roku, pretože veríme, že teraz, už veľa času na čítanie nezostane. Vianoce sa rýchlo blížia a tak začína obligátne zháňanie darčekov, pečenie cukroviniek, áno, dekorovanie. Ale určite sa na vás budem tešiť aj v budúcom roku, keď verím, že spolu opäť strávime príjemné chvíle pri rozprávaní o nábytku, dokonalej detskej izbe a bývaní vôbec. 

Priatelia, hlavne pamätajte na to, že dokonalé to všetko naozaj nemusí byť, ale šťastné, to áno a práve šťastné Vianoce všetkým prajem.

 

AB, Nábytok Aldo