Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Ako zakryť škrabance a odreniny na nábytku

Poznáte ten pocit, keď si zaobstaráte krásny kus nábytku, alebo naopak sa o nejaký staráte už niekoľko rokov a naraz na ňom objavíte ryhu? Možno ani nebude toľko znateľná, ale akonáhle si ju raz všimnete, tak sa čím ďalej viac zameriavate na to, ako hyzdí vašu skriňu, či iný kus nábytku. Máme tu pár jednoduchých tipov, ktoré váš problém behom chvíľky vyrieši a ani to nebude stáť veľa peňazí.
Než začnete panikáriť a zháňať stolára na opravu nábytku a zakrytie rýh, či odrenín, porozhliadnite sa doma. Hoci vás to možno prekvapí, ale prvá pomoc na drobné korekcie nájdete v kuchyni, alebo napríklad v peračníku vašich detí. Starostlivo očistite oblasť nábytku, nech prach, alebo mastnota nestojí v ceste zakrytiu rýh.

Prvú pomoc pri odreniní nábytku hľadajte v kuchyni

Čierny čaj dokáže zafarbiť všeličo a funguje aj na nábytok. Vylúhujte sáčok čaju v pár lyžiciach vody, doba lúhovania bude záležať na odtieni nábytku - čím tmavšia, tým dlhšia doba. Naneste na vatovú tyčinku a vtierajte na poškodené miesto podľa potreby. Rovnako poslúži aj jód.

Káva nepovzbudí len vás, ale oživí aj odretý nábytok. Zmiešajte niekoľko lyžíc mletej kávy s horúcou vodou, v takom pomere, aby vám vznikla hustá pasta. Ak je farba vášho nábytku do červena, tak do pasty pridajte trošku jódu. Pastu naneste na poškodené miesto, nechajte pôsobiť a následne jemne zotrite vlhkou handričkou. Na záver preleštite voskom na nábytok.

Vlašské orechy, ešte v škrupine, sa hodí na viac vecí než pečenie. Rozbite škrupinu a orechom prechádzajte po ryhách, jeho prirodzený olej jemne ošetrí svetlý nábytok. Bohužiaľ je potrebné opakovať tento postup častejšie.



Ak vás trápi len jemné povrchové škrabance, tak zmiešajte olej na varenie s citrónovou šťavou. Ak pridáte aj biely ocot, tak výslednú zmes môžete využiť nielen na zakrytie drobných rýh, ale na kompletné čistenie dreveného nábytku, bude pôsobiť ako nový.

Na zakrytie škrabancov nie je potrebné kupovať špeciálne farby

Ak je potrebné výraznejšie farebné zakrytie, tak poslúži aj krém na topánky, tu je však potrebné vyskúšať, či máte vhodný odtieň - aby ste namiesto zakrytia vo výsledku nemali skôr farebný fľak. Pokiaľ máte atypický odtieň nábytku, tak si skúste namiešať čo najviac zodpovedajúci odtieň pomocou temper, či olejových farieb.

Na drobné korekcie postačí aj voskovka, či ceruzka na obočie. Navyše ju budete mať hneď po ruke, keď sa opäť stane nejaká drobná nehoda.

Pri väčších nedostatkoch treba profesionálna starostlivosť

Tieto rady vám pomôžu na zakrytie drobných nedostatkov, alebo aspoň na chvíľkové zamaskovanie, ale nábytok vám bohužiaľ neopraví. Niektoré z týchto typov je tiež potrebné raz za čas zopakovať, používaním nábytku "krycia vrstva" vymizne.

Pokiaľ vás ale trápia väčšie ryhy, je potrebné využiť profesionálnu starostlivosť ako je brúsenie, či lakovanie. A každému typu nábytku bude sedieť iná z týchto rád - záleží na materiálu i povrchovej úprave. Skúšajte a nájdete záchranu, ktorá sadne vášmu nábytku najlepšie.