Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Buďme v kontakte

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Aký koberec zvoliť obývacej izby?

Zvoliť do obývačky koberec alebo, nechať klasickú podlahu? To je celkom častá otázka. Oboje má svoje pre i proti. Koberec izbu zateplí, je väčšia možnosť výberu, ale je náročnejší na údržbu. Ak nechcete podlahu, tak vám poradíme, aký vybrať koberec do obývacej izby. 

Chcete koberec po celej obývačke, alebo len čiastočne?

Prvou a najdôležitejšou otázkou je, či chcete koberec kusový, alebo celoplošný. Kusový koberec je kompromis medzi kobercom a podlahou. Vďaka tomu, že nebude koberec po celej ploche, tak môžete zvoliť výraznejšie farby, či rovno vzor. Tiež môžete investovať do kvalitnejšieho a drahšieho prevedení.

Ak máte zaujímavú podlahu, tak odporúčame do obývačky zaobstarať kusový koberec.
Pokiaľ ale musíte voliť celoplošný koberec, tak vyberte radšej jednoduchý ako ozdobný. Mal by doplniť design obývacej izby, ale nemal by strhávať príliš pozornosti.

Zvoliť umelý alebo prírodný materiál?

Na syntetickom koberci ušetríte, ale dlho vám nevydrží

Medzi syntetickými kobercami objavíte kúsky z polyamidu, polyesteru, polypropylénu a polyakrylu.

Ich veľkou výhodou je nízka cena. Ale tým ich klady nekončí. Sú odolné proti roztočom, teda sú vhodné aj pre alergikov. Na výber máte z rozličných farieb i vzorov, navyše sú farby oproti prírodným materiálom sýtejšie.

Ale na druhú stranu vám nevydrží príliš dlho a ak máte koberec pod nábytkom, alebo niečím zaťažený, nechá to na koberci nepekné otlaky. Častým problémom syntetických kobercov je aj pošliapanie.

Za kvalitný prírodný koberec si priplatíte, ale vydrží dlho

Ak si chcete priplatiť za kvalitu, vyberte prírodný koberec z vlny, bavlny, alebo prírodného hodvábu.

Koberce z prírodného hodvábu majú nádherný lesk a vyniknú na nich aj jemné vzory. Bavlnené koberce sú obľúbené vďaka svojej odolnosti a vlnené skvele izolujú, a dokonca aj zlepšujú akustiku miestnosti, ale na druhú stranu nie sú príliš vhodné pre alergikov a horšie sa čistí.

Obývacia izba je miesto, kam sa zvyčajne pozývajú návštevy, aj preto sa nebojte investovať do kvalitného prírodného koberca, ktorý tu vynikne.
                                                                                                                                

Zamerajte sa na to, z akého vlasu koberec je

Dôležitá je aj hustota a výška vlasu. Do obývacej izby voľte koberce s hustejším, ale nízkym vlasom. Koberec bude vďaka tomu ľahší na údržbu - čím vyšší vlas, tým sa horšie čistí.

Hustejší vlas sa hodí do obývačky, pretože sa hodí do viacerých frekventovaných miestností a tiež zaistí dlhšiu životnosť koberca.

Aké farby koberca sa hodí do obývacej izby?

Aktuálne je veľmi obľúbená obývacia izba v decentných tónoch - či už studených šedých, alebo v teplých béžových, doplnená výraznými doplnkami. Tu môže poslúžiť koberec, predovšetkým kusový, ako dominantný farebný doplnok.

Ak vyberáte koberec celoplošný, majte na pamäti, že svetlé koberce obývaciu izbu opticky zväčšia, tmavé naopak zmenší. Ale druhou stránkou je praktickosť, tmavý vám rozhodne vydrží dlhšie čistý a v pôvodnom odtieni.

Ak je vaša obývacia izba rozjasnená veľkými oknami, nebojte sa studených odtieňov ako je šedá, či modrá. Naopak temnejší izby by sa im mali vyhnúť a zamerať sa na béžovú, žltú aj červenú.

Hoci sa vám môže nejaký koberec veľmi zapáčiť, nezabudnite myslieť na to, ako bude ladiť so zvyškom obývacej izby, ako bude praktická jeho údržba aj ako bude vyzerať za daných podmienok za pár rokov.